Magazín
Rozhovor s majsterkou sveta Luciou Košeckou! Čo ďalej, PRO kariéra?
dátum: 12.12.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
V stredu 7. 12. si aktuálna majsterka sveta v bodyfitness ženy nad 168 cm Lucia Košecká prišla do Mozolani Fitness prevziať cenu za absolútne víťazstvo v bodyfitness na Mozolani Fitness Cupe 2016 v hodnote 300 € v značke Gorilla Wear. Pri tejto príležitosti sme s ňou urobili rozhovor.

!!! Kupuj športové oblečenie: GORILLA WEAR V MOZOLANI FITNESS E-SHOP

 

Rok 2016 bol pre teba veľmi úspešný, na jar titul majsterky Slovenska a bronz na majstrovstvách Európy, na jeseň víťazstvá na EVLS Prague, Tatranskom pohári, Mozolani Fitness Cupe + absolútny triumf na Mozolani Fitness Cupe v bodyfitness, ako aj ten najcennejší titul majsterky sveta, ktorý si získala pred mesiacom v Bialystoku...

Bol to môj druhý súťažný rok. Prvý som súťažila v kategórii bikiny fitness, čo som následne zmenila a myslím si, že výsledky hovoria za všetko. Nemám čo ľutovať, prestup do bodyfitness bol jednoznačne správny. Snáď to nebol môj najúspešnejší rok po športovej stránke, či už na amatérskej scéne alebo možno v budúcnosti medzi profesionálkami. Dúfam, že ma ešte čaká veľa úspešných rokov. V každom prípade, rok 2016 je asi najkrajší v mojom v živote.

Tvoj prestup z bikiny fitness do bodyfitness bol plynulý a bezproblémový...

Čo sa týka zmeny kategórie, sama som to tak cítila, ale aj ľudia v mojom okolí, či už je to môj tréner Vladko alebo mnohí ďalší, mi radili, aby som odišla z bikiny fitness. Geneticky som lepšie stavaná na bodyfitness, lebo ja som sa zrejme s ramenami už narodila, mám široké kľúčne kosti. V mojej druhej sezóne medzi bikárkami bolo vidieť, že tam nemám čo hľadať, že dominujem ramenami... Ak máš genetické predpoklady, tak sa dá plynulo prejsť do bodyfitness, ale bolo treba trochu zmeniť tréningový systém, tréningový plán, stravu v objemovej príprave a takisto aj záver prípravy. Dôkazom toho, že to ide som nielen ja, ale aj moja súperka na MS 2016, Ruska Anna Grebenchenko, ktorá skončila na 3. mieste. Ona bola až extrémne štíhla, subtílna, avšak krásne stavaná, vedela sa predať, mala symetriu. Čiže nie je nutné mať až takú horu svalov, to už patrí do physique. Aktuálny trend v bodyfitness vyhovuje aj mne, nie je to o kvantite svalovej hmoty, ale skôr o kvalite, symetrii, peknej genetike a schopnosti predať sa na pódiu, je v tom zahrnutých množstvo atribútov.

Svetový titul ti patrí právom, v čom si sa oproti májovým ME zlepšila?

Bola som lepšia vo všetko, postava vyzerala úplne inak. Myslím si, že celkovo hustota svalov bola väčšia, aj keď stále je čo zlepšovať a na ramenách musím ešte veľa pracovať a takisto na šírke chrbta. Svalová hmota postupne pribúda, ale nechcem ísť do veľkosti a objemov, ale do kvality, pracovať na hĺbke, na kráse svalov.

Aký je to pocit, keď si sa dozvedela, že si vyhrala MS?

Bol to neopísateľný pocit! Keď sme stáli na pódiu tri najlepšie a vyhlásili bronzovú pretekárku, v duchu som si hovorila, paráda, mám striebro a tešila som sa z toho, že som si vylepšila európske skóre a namiesto bronzového bude mať strieborný kov. Potom to prišlo. Vyhlásili pretekárku na 2. mieste a nebola som to ja. Priznám sa, že pár sekúnd po tomto momente mám vybielených. Dokonca aj slovenskú hymnu, na ktorú som sa tešila a celý čas som o nej snívala tak ako každý športovec, som začala vnímať až niekedy v polovici. Boli to neuveriteľné emócie, celá som sa triasla, slzy mi tiekli prúdom. Mala som problém zastaviť plač a prestať sa triasť. Až postupom času mi došlo, čo som dokázala, aký je to veľký úspech. Každému športovcovi zo srdca želám, aby zažil ten jedinečný pocit víťazstva na majstrovstvách sveta.

Čo ďalej? Posunieš sa do PRO tábora, na čo ako svetová šampiónka máš právo?

V rámci kalendárneho roka 2017 mám právo požiadať o PRO kartu, stále som v štádiu premýšľania a za ostatný týždeň sme sa posunuli o nejaký krôčik v tom, že o ňu určite požiadam. Takže otázka nestojí, či požiadam o PRO kartu, ale kedy! Mám rada vysoké až nesplniteľné ciele, rada idem cez limity a tento šport robím celým svojím srdcom. Milujem ho nadovšetko na svete a chcem to dotiahnuť čo možno najvyššie aj po kariérnej stránke. Je možné, by som jar 2017 ešte súťažila medzi amatérkami, následne by som požiadala o PRO kartu a potom by som sa začala pripravovať na PRO ligu, ale vylúčiť teraz nemôžem ani to, že na amatérskych pódiách už nenastúpim. Veľmi rada by som si zopakovala ME v Santa Susanne a pokúsila sa tam o vylepšenie si svojho bronzového umiestnenia, ale rozhodnem sa v najbližších týždňoch a v januári už v tom budem mať jasno. Ale PRO kariéra jednoznačne áno, je to obrovská výzva. Nie je na čo čakať, veď už budem mať 34 rokov (19. 1.). Na jeseň 2017 by som chcela súťažiť medzi profesionálkami, ale bude tomu predchádzať dlhá a kvalitná príprava.

Určite máš potenciál na ďalšie zlepšenie. Ak chceš uspieť v PRO tábore, zrejme budeš musieť nabrať ďalšiu svalovú hmotu...

Za ostatné tri týždne, ktoré som musela oddychovať pre chorobu, sme kompletne prekopali tréningový plán a hlavne systém, akým budeme momentálne trénovať, takisto stravu. Je to smerované k tomu, aby som sa dopracovala do tej podoby postavy, akú by som chcela priniesť aj na PRO pódiá. Ideme diametrálne inak ako doteraz a tam, kde je treba, tam pritvrdíme. Sama som zvedavá, ako to bude fungovať, ale pôjdeme na plný plyn. Prípravu som začala už teraz, lebo ja prípravu počítam už od objemovky a nie až odvtedy, keď začnem diétovať a krabičkovať. Ako som spomínala, už čoskoro budem mať stanovený presný cieľ, či mojím prvým vrcholom v roku 2017 budú amatérske majstrovstvá Európy alebo začnem súťažiť až možno niekedy na jeseň 2017 v PRO kategórii. Tak či tak, svoje telo chcem vybičovať do najkrajšej podoby. Po každej sezóne si s mojím trénerom povieme, že ideme viac makať, ale vždy mám pocit, že viac sa už nedá. Od prvého dňa, odkedy som chytila činku do ruky som trénovala tvrdo. Veľmi rada mám ťažké váhy a tvrdé tréningy.

Ako teda vyzerá tvoj aktuálny tréningový systém a strava?

Čo sa týka stravy, po skončení sezóny a nútenom oddychu som späť v režime. Čiže jedlo si opäť vážim a mám presne kontrolovaný denný príjem bielkovín, sacharidov aj zdravých tukov. Tuky sme navýšili o trošku viac, než sme boli doteraz zvyknutí a naopak, sacharidy už nepôjdem v tak extrémne vysokých množstvách ako predtým. Ďalší rozdiel je v konkrétnych jedlách a ich postupnosti. V zásade všetko ideme inak ako doposiaľ, tak snáď to pôjde dobrým smerom. Čo sa týka tréningového systému, nemyslím si, že je potrebné ho bližšie špecifikovať. Každý má svoje vlastné "know-how", ktoré na daného človeka buď funguje alebo nefunguje a ak nefunguje, musí sa pohnúť ďalej... Možno spôsob, akým momentálne trénujem vôbec nie je správny a ako pretekárku ma s formou nikam neposunie.. Každý musí dať na vlastné pocity, na to, čo mu hovorí srdce, ale je potrebné sa aj neustále vzdelávať, veľa premýšľať, skúšať, hľadať a vytrvalo na sebe pracovať... Ani ten najlepší tréningový systém na svete totiž z nikoho šampióna neurobí, pokiaľ do toho nevloží všetko, čo vložiť má.

Tvojím trénerom je Vladimír Gašparík. Ako hodnotíš spoluprácu s ním?

Zainteresovaní vedia, že Vladko nie je len môj tréner, ale postupom času sa stal aj mojím priateľom. Fungujeme spolu 2 roky, on je so mnou od začiatku s výnimkou prvého mesiaca, keď som začala cvičiť a za jeden mesiac som vystriedala dvoch trénerov, s ktorými som nebola spokojná. Vladko to ťahá so mnou od prvej prípravy a veľmi pekne mu ďakujem za všetko. Nikdy by som ho nevymenila za nikoho na svete, pretože jeho znalosti sú nadštandardné, mnoho ľudí ani nevie, čo sa v jeho hlave skrýva a čo všetko dokáže dať do prípravy, vždy vymyslí niečo nové, aby bol progres markantný. Je to odborník, nielen čo sa týka tréningov, ale aj stravu má v malíčku. Výsledky hovoria za jeho vedomosti, lebo ja by som sa bez neho nepohla z miesta. Som síce možno geneticky dobre stavaná, viem to na tréningoch odmakať, ale potrebujem na to ešte niekoho, blízkeho človeka, ktorý to za mňa naplánuje, či už tréningy alebo stravu.

V kategórii PRO Figure má Slovensko jedinú pretekárku Adelu Ondrejovičovú. Je to tvoj vzor?

Nemám vzor, ale Adelu rešpektujem, uznávam a považujem za jednoznačne najlepšiu bodyfitnesku na Slovensku. Nie sme síce v priamom kontakte, ale registrujeme sa, zdravíme sa, vieme jedna o druhej. Vždy jej držím palce, nech ide na akúkoľvek súťaž. Blahoželám jej k víťazstvu na San Marino PRO a k postupu na Olympia Weekend 2017.

O pár dní sú tu Vianoce. Budeš trénovať aj na sviatky?

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, treba si dobre psychicky oddýchnuť a využiť ten čas na to, aby sme ho strávili so svojimi blízkymi a nemysleli aspoň chvíľu na súťaže a diéty. Na Vianoce a až do Nového roka ma žiadna diéta nebude zaujímať, strava bude voľnejšia, ale trénovať budem aj popri sviatkoch.

Tvoje želanie do roku 2017?

Želám si v prvom rade zdravie, pane Bože prosím každý deň o zdravie, bez ktorého neurobím nič. Dúfam, že mi vydrží čo najdlhšie, minimálne tak, aby som mohla tento šport naďalej robiť súťažne, dotiahnuť to čo najďalej. Čiže zdravíčko, pevné nervy môjmu trénerovi so mnou a prajem si tiež, aby som sa kariérne čo najďalej posunula. Urobím pre to všetko, čo budem vedieť a čo budem môcť.

Autor: Ľubomír Chochula

Zobraziť galériu (3)