Magazín
Rozhovor s novozvoleným prezidentom SAKFST Borisom Mlsnom
dátum: 05.12.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Ponúkame vám prvý rozhovor s novozvoleným prezidentom SAKFST Borisom Mlsnom, ktorého do tejto funkcie zvolili delegáti v tajnom hlasovaní na volebnej konferencii v Trenčíne (3. 12.). Rozhovor sme robili pár minút po voľbách.

 

Získali ste silný mandát na 5-ročné obdobie. Rozdiel medzi vami a doterajším šéfom asociácie bol na hlasy 80 ku 58, resp na percentá 58 % ku 42 %. Čakali ste až takú podporu?

Tieto voľby boli trochu búrlivé. Najskôr sa hlasovalo o spôsobe volieb na volebnej konferencii, či to má byť verejným alebo tajným spôsobom, bolo to veľmi tesné a iba o jeden hlas vyhralo to, že sa navrhnutí funkcionári volili tajne (67:66 hlasov). Myslel som si, že tých hlasov za tajné hlasovanie, čo nie je nič zlé, bude oveľa viac. Cítil som podporu a som pochopiteľne veľmi rád, že mi delegáti dali takú dôveru, za čo im ďakujem. Budem pracovať na tom, aby som nikoho nesklamal. Nemám žiadne výhrady voči akémukoľvek členovi asociácie, či hlasoval za pána Čížeka alebo za mňa. Chcem byť prezidentom všetkých členov asociácie, nielen delegátov a klubov, ale takisto aj športovcov.

Myslíte si, že tajné voľby sú transparentnejšie a spravodlivejšie ako verejné?

Určite áno, pretože tajné voľby sú najdemokratickejšie. Tejto konferencie sa zúčastnilo 100 subjektov, sme malá skupina ľudí, kde každý každého pozná. Keby sa hlasovalo verejným spôsobom, vznikali by zbytočné emócie, 'ty si hlasoval za mňa, ty proti mne, čo máš proti mne, prečo je to tak'? Pri tajnom hlasovaní sa tomu vyhnete a potom takto zvolený funkcionár, ktorý, či už prehrá alebo vyhrá s veľmi tesným výsledkom, sa musí nad sebou zamyslieť, že niečo asi robí zle, keď ho ľudia nechcú.

Vy ste kandidovali na prezidenta asociácie už v roku 2011, ale vtedy ste neuspeli. Teraz ste do súboja išli znovu, prečo?

Nebažím po funkcii, keby sa našiel iný vhodný kandidát na funkciu prezidenta asociácie, mal by šancu uspieť a bol by schopný pracovať v prospech všetkých, podporil a volil by som ho. Keďže sa nechcem vyzúvam zo zodpovednosti, kandidatúru som prijal a išiel som znovu so súboja, nakoľko mi záleží na tom, akým smerom sa bude asociácia uberať v budúcnosti. Myslím si, že cesta, ktorú začal pán Čapla, bola dobrá, ale posledných 5 rokov to pod vedením pána Čížeka išlo zlým smerom.

Na konferencii ste kritizovali vášho protikandidáta a doterajšieho prezidenta asociácie. Napriek tým tvrdým slovám, viete si predstaviť spoluprácu s ním?

Viem si predstaviť spoluprácu s pánom Čížekom, ale neviem, aký bude názor novozvoleného Výkonného výboru SAKFST a predsedov výboru. Napríklad by mohol byť členom komisie alebo štátnym trénerom, ale to už je otázka na šéfov komisie, pretože ja ako prezident asociácie nechcem zasahovať do kompetencie týchto predsedov. Nechávam to otvorené.

Čo treba v asociácii zlepšiť?

Treba vytvoriť priateľskú atmosféru, zlepšiť vzťahy v celej asociácii a začať pracovať na nejakej novej ceste. Nemôže to byť tak, že prezident rozhoduje o všetkom a len niektorí vyvolení môžu fungovať a dostať sa niekam. Prezident je manažér, ktorý to síce celé riadi, ale musí veriť svojim ľuďom a funkcionárom, a nechať im určitú dôveru, lebo dôsledky sa dajú vyvodzovať až po nejakom zlyhaní. Prezident nemá zasahovať do každého odvetvia, do každej jednej komisie, má to byť manažér, ktorý riadi, koordinuje, utišuje spory atď. Mojou snahou bude dať väčší priestor športom, ktorý má asociácie v názve, to znamená kulturistika, fitness a silový trojboj. Je úžasné, že bikiny fitnesky dosahujú také krásne úspechy, ale nejako sme zabudli na kulturistov a kulturistky. Alebo fitneska či bodyfitneska nemá také všeobecné ocenenie ako pretekárka v bikiny fitness, preto bude jednou z úloh pozdvihnúť tie náročné športy.

Prvé kroky vo funkcii?

Budem tlačiť na to, aby tieto nové voľby boli zaregistrované na Ministerstve vnútra SR čo najrýchlejšie. Keď sa tak stane, preberieme výkonnú moc, čo potvrdil aj právnik asociácie, a potom to už budeme môcť robiť tak, ako si predstavujeme. Takisto budeme musieť dotvoriť stanovy, ktoré asi boli ušité horúcou ihlou, nakoľko v nich chýbajú nejaké veci. Budem trvať na tom, aby bolo v stanovách zakotvené, že voľba prezidenta, viceprezidentov a zástupcov vo VV sa uskutoční vždy tajným hlasovaním.

Budete presadzovať to, aby sa na Slovensku v blízkej budúcnosti konali majstrovstvá Európy alebo majstrovstvá sveta?

Budeme mať o to záujem, ale je to vec koordinácie s pánom Čaplom, ako aj s európskou a svetovou federáciou, či už v kulturistike a fitness alebo v silovom trojboji. Pochybujem, že sa nám podarí usporiadať ME alebo MS na budúci rok, lebo to už je dávno rozdané, do úvahy pripadajú ďalšie roky a v roku 2019 by to mohlo byť reálne.

Súvisiaci článok:

VOĽBY SAKFST – Boris Mlsna novým prezidentom asociácie!

Autor: Ľubomír Chochula