Magazín
Prezident SAKFST hovorí o VC Dubnice a nominácii na MS juniorov a masters
dátum: 29.11.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
V poradí 22. ročník Veľkej ceny Dubnice n. V., ktorý sa konal 26. 11., bol magnetom pre divákov, o čom svedčí fakt, že dejisko podujatia praskalo vo švíkoch. O zhodnotenie tejto nominačnej súťaže juniorov a masters sme požiadali prezidenta SAKFST Milana Čížeka, ktorý nám tiež odôvodnil nomináciu Slovenska na IFBB Majstrovstvá sveta juniorov a masters 2016 (uskutočnia sa 9. - 12. 12. v Santo Domingo).

 

Prezident SAKFST Milan Čížek: „V prvom rade treba povedať, že Veľká cena Dubnice bola vynikajúcou súťažou, ktorej sa zúčastnil veľký počet pretekárov. Bolo potešiteľné, že preteky sledovala úplne preplnená sála Domu kultúry. Myslím si, že usporiadatelia, asociácia a všetci môžeme byť spokojní.

Čo sa týka jednotlivých kategórii, tak vo fitness open pri neúčasti Evy Bánikovej, potvrdila Kristína Juricová úlohu favoritky a tiež ambície štartovať na MS juniorov. Bánikovej sme udelili výnimku, nemusela sa zúčastniť juniorskej nominačky, jednak preto, že bola chorá, ale aj preto, že v tomto mesiaci veľmi úspešne absolvovala ťažké preteky majstrovstvá sveta žien, ktoré vyhrala. Obe sme nominovali na MS v kategórii fitness juniorky nad 163 cm a v kategórii fitness do 163 cm získala nomináciu Alexandra Kovalská. Všetky tri dievčatá si v máji tohto roku na ME juniorov vybojovali medailu a verím, že aj teraz by mohli dosiahnuť dobrý výsledok.

V kategórii bodyfitness open príjemne prekvapila Viera Božíková z Fortuny Trnava, ktorú trénuje Jano Cabánik. Predviedla formu, ktorou presvedčila nominačnú komisiu, že môže štartovať na MS juniorov v Dominikánskej republike. Na svetovom šampionáte to však bude mať ťažké, je tam len open kategória, ale napriek tomu verím, že zabojuje o čo najlepší výsledok.

V bikiny fitness budeme mať na MS juniorov niekoľko horúcich želiezok. V kategórii do 160 cm je to predovšetkým Sabína Pleváková, ktorá takisto dostala výnimku a nemusela sa zúčastniť VC Dubnice. Požiadala o výnimku a vyhoveli sme jej, nakoľko je to skúsená a úspešná pretekárka, absolútna úradujúca juniorská majsterka Európy v bikiny fitness a aktuálna vicemajsterka sveta žien v bikiny fitness do 160 cm. Spolu s Plevákovou sa v tejto kategórii na MS juniorov predstavia aj Michaela Kanuščáková a Jana Kleinová. Takže ide o rovnaké trio, ktoré v tejto kategórii štartovalo pred pár dňami na MS žien v Bialystoku. O nominácii tohto tria nebolo pochýb, očakávam, že všetky tri dievčatá sa veľmi dobre umiestnenia a budeme mať v tejto kategórii nejakú medailu.

V kategórii bikiny fitness do 166 cm je nominovaná Timea Trajteľová, ktorá tohto roku na jar vyhrala ME juniorov a na nedávnych MS žien získala striebornú medailu. Hoci na VC Dubnice neladila formu, zvíťazila a presvedčila o tom, že je najlepšia pretekárka v tomto roku v tejto kategórii. Verím, že na MS juniorov, na ktorých bude obhajovať pozíciu absolútnej juniorskej majsterky sveta, bude znovu bojovať o medailové priečky.

V klasickej kulturistike bude Slovensko na MS juniorov reprezentovať Michal Zaukolec, ktorý v Dubnici svojou výkonnosťou a víťazstvom potvrdil, že môže štartovať na súťaži v Dominikánskej republike. Je to pretekár, s ktorým tréneri pracujú od jesene minulého roku. Tohto roku na jar sa zúčastnil ME juniorov (4. miesto v open kategórii), kde nazbieral cenné skúsenosti a verím, že dobre obstojí aj na MS juniorov.

Vo váhovej kulturistike sme nevybrali ani jedného pretekára, nikto nás nepresvedčil natoľko, aby sa zmestil do nominácie, hoci v tej vyššej kategórii boli nejaké mladé talenty, ktoré by pri zlepšení výkonnosti, lebo v tej kategórii nad 80 kg sú na 'svete' iní bombardéri, mohli mať perspektívu štartu v budúcnosti.

V kategórii masters 40-49 rokov získal nomináciu víťaz VC Dubnice Roland Brosman, ktorý dlhodobo plánoval štart na MS masters. Myslím si, že jeho forma je dobrá a budeme mu držať palce, aby to čo najlepšie dopadlo. Nebude to ľahké, nakoľko v jeho kategórii budú štartovať aj niektorí kulturisti, ktorí štartujú aj v kategórii mužov. V bikiny fitness masters nad 35 rokov sú nominované dve dievčatá – Jana Medunová a Diana Kulichová. Obe prejavili záujem štartovať po Tatranskom pohári a Mozolani Fitness Cupe, ich forma bola dobrá, a tak sme nemali žiadne námietky.

Určite budem rád, keď každý nominovaný pretekár predvedie na MS juniorov a masters v Dominikánskej republike svoje maximum. Želám si, aby sme boli úspešní v každej kategórii. Vo fitness Bániková už na tohtoročných MS žien vynikala postavou, čo jej pomohlo k zlatu a verím, že aj teraz by mohla atakovať medailu. Jej reprezentačná kolegyňa Juricová má zasa veľmi dobrú zostavu a aj ona má predpoklady na dobrý výsledok. Bodyfitneska Božíková, ak trochu zoštíhli nohy a ešte doladí svoju formu, by mohla tiež zabojovať o solídne umiestnenie. Je to mladá talentovaná pretekárka, ktorá ešte niekoľko rokov môže súťažiť. Verím, že podobne ako Adela Ondrejovičova to aj ona raz dotiahne veľmi vysoko. Klamal by som, keby som od našich bikiny fitnesiek neočakával medailu, najmä Pleváková a Trajteľová budú patriť k favoritkám. Uvidíme. Držte našim reprezentantom palce!“

Toľko vyjadrenie prezidenta SAKFST Milana Čížeka, ktorému za to veľmi pekne ďakujeme!

Výsledky 22. ročníka Veľkej ceny Dubnice

Nominácia Slovenska na MS 2016 juniorov a masters v Dominikánskej republike (9. - 12. 12.):

Fitness juniorky do 163 cm: Alexandra Kovalská

Fitness juniorky nad 163 cm: Eva Bániková, Kristína Juricová

Bodyfitness juniorky open: Viera Božíková

Bikiny fitness juniorky do 160 cm: Sabína Pleváková, Michaela Kanuščáková, Jana Kleinová

Bikiny fitness juniorky do 166 cm: Timea Trajteľová

Klasická kulturistika juniori open: Michal Zaukolec

Bikiny fitness masters nad 35 rokov: Jana Medunová, Diana Kulichová

Kulturistika masters 40-49 rokov nad 90 kg: Roland Brosman

* Zraz nominovaných pretekárov bude 7. 12. v Hoteli Nivy v Bratislave, odlet do Dominikánskej republike bude 8. 12.

Poznámka: Pre Sabínu Plevákovú to možno budú posledné preteky na amatérskej scéne, lebo po absolvovaní šampionátu v Dominikánskej republike a návrate na Slovensko sa očakáva, že podá žiadosť o PRO kartu, čo je jej dlhodobý cieľ, a VV SAKFST to potom bude riešiť!

Autor: Ľubomír Chochula