Magazín
Prezident SAKFST hodnotí úspešné MS 2016 žien v Bialystoku
dátum: 18.11.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Prečítajte si, ako prezident SAKFST Milan Čížek hodnotí pre portál www.mozolani.com pred piatimi dňami skončené IFBB Majstrovstvá sveta 2016 v Bialystoku.

Na snímke sú prezident SAKFST Milan Čížek a Eva Bániková.

Hodnotenie MS 2016 v Bialystoku prezidentom SAKFST Milanom Čížekom:

„Môžem povedať, že svetový šampionát sa nám vydaril. Slovenská reprezentácia dosiahla vynikajúce výsledky. V Pohári národov obsadilo Slovensko 3. miesto, čo je úspech, lebo konkurencia je v ženských kategóriách obrovská. Hoci máme niečo cez 5 miliónov obyvateľov, sme schopní na MS rovnocenne súperiť s Ruskom, Ukrajinou, Poľskom a ostatnými krajinami. Myslím si, že všetci môžu byť spokojní, aj pretekárky, aj tréneri, aj vedenie asociácie. Čo sa týka hodnotenia jednotlivých kategórii, začnem fitness.

Dominika Multáňová (fitness do 163 cm) po neúspechu na ME 2015 získala teraz na MS 2016 striebornú medailu, čo je výborný výsledok. Znovu dokázala, že patrí medzi absolútnu svetovú špičku. Jej voľná zostava bola vynikajúca. Ak naďalej popracuje na sebe, čo sa týka postavy, ale progres tam je, môže siahať až na titul majsterky sveta.

Eva Bániková (fitness nad 163 cm), ktorá je ešte juniorka, vyhrala svoju kategóriu. Eva predviedla vynikajúcu formu, čo sa týka postavy, mierne rezervy by som ešte videl do budúcna, keď prídu nové mladé dievčatá, vo voľnej zostave, ale snaží sa a je to perspektívna pretekárka.

V kategórii bodyfitness sme dosiahli až nad očakávanie veľmi dobré výsledky. Ela Masaryková (bodyfitness do 163 cm) už na reprezentačných zrazoch ukazovala, že ak sa dostane do formy, tak to bude výborné, lebo disponuje výbornou svalovou hmotou, symetriou a svalovou vyváženosťou. Preto bolo len otázkou času, kedy sa dokáže dokonale pripraviť na preteky. Vyšlo to, získala striebornú medailu, čo je jej najväčší úspech v kariére. Je to zaslúžená medaila, pretože Ela je dlhoročná reprezentantka a konečne sa jej podarilo získať medailu. Myslím si, že ešte má mierne rezervy. Verím, že na budúci rok, keď dotiahne všetko do maxima, tak môže mať potenciál na zisk titulu majsterky sveta.

Stanislava Tichá (bodyfitness do 168 cm) je veľmi talentovaná a mladá pretekárka s vynikajúci anatomickými predpokladmi. Obsadila 10. miesto, ale verím, že jej čas ešte príde a že bude pokračovať tvrdom tréningu. Stanka je z anatomického hľadiska jednou z najperspektívnejších pretekárok.

Lucia Košecká (bodyfitness nad 168 cm) – od nej ako bronzovej medailistky na ME 2016 sme očakávali najviac v bodyfitness a to splnila. Je to pretekárka, o ktorej športová verejnosť vie, samozrejme, tým aj rozhodcovia, a teraz prišla na šampionát v lepšej forme ako na jar. Myslím si, že jej titul majsterky sveta je úplne zaslúžený. Lucia na MS 2016 predviedla maximum, čo bolo v daný moment v jej silách.

Na snímke je Lucia Košecká.

V bikiny fitness do 160 cm sme mali tri pretekárky, všetky tri sú v súčasnom období ešte juniorky a spomedzi nich bola najostrieľanejšia Sabína Pleváková (bikiny fitness do 160 cm), ktorá svoje skúsenosti dokázala pretaviť do striebornej medaily. Myslím si, že mohla byť aj prvá, ale rozhodcovia sa priklonili k možno viac afektovanej Maďarke Virág Kiss. Avšak Sabína predviedla vynikajúci výkon.

Michaela Kanuščáková (bikiny fitness do 160 cm) absolvovala prvý štart na MS žien a 6. miesto je vynikajúci výsledok. Vzhľadom na jej vek je tu perspektíva ďalšieho výkonnostného rastu. Keď Pleváková prejde do PRO league, tak Kanuščáková by mohla za určitý čas prevziať medailovú štafetu.

Jana Kleinová bola vôbec po prvý raz v živote na medzinárodnej súťaži a hneď to boli MS žien. Z tohto hľadiska je 8. miesto pri tak veľkej konkurencii bikiny fitnesiek naozaj skvelé. Prešla elimináciou a nestratila sa ani v semifinálovej časti. Bola v druhom porovnávaní, dokonca ju porovnávali aj s najlepšími pretekárkami. Takisto je to perspektívna pretekárka. Otázka pre jej trénerku, ale v prvom rade pre ňu samú je, či pokračovať v bikiny fitness alebo prejsť do kategórie bodyfitness. Jana bola na MS vo svojej kategórii svalovo najviac disponovaná, čo snáď bolo na prekážku, ale hlavne oproti skúseným dievčatám strácala v prezentácii, ktorú mala ustráchanú. Uvidíme, čo bude ďalej.

Timea Trajteľová (bikiny fitness do 166 cm) predviedla štandardný výkon, ktorý je priniesol striebornú medailu, čo je veľmi dobrý výsledok. Je to pre ňu prvá medaila na MS žien pri svojom debute na MS žien. U Timey na rozdiel od Jany Kleinovej bolo vidno, že chodí na veľké medzinárodné súťaže typu ME a MS juniorov. Prezentácia Trajteľovej nemala žiadnu chybu, dokonca bola jedna z najlepších z celého štartového poľa, čo jej pomohlo získať striebornú medailu.

Veronika Guľášová (bikiny fitness do 169 cm) – žiaľ, nepodarilo sa jej zopakovať formu spred roka, aj preto skončila na 13. mieste, ale stále je to mladá 25-ročná pretekárka. Perspektívu určite má, ale musí si ujasniť čo chce, či chce ísť viac do objemu alebo do kvality. Veronika nejakým spôsobom tápe, mení trénerov, čo považujem za hendikep.

Martina Sedlárová (bikiny fitness do 169 cm) absolvovala premiéru na MS, resp. na medzinárodnej súťaži. Podobne ako v prípade Kleinovej, aj Martina mala ustráchanú prezentáciu a bolo vidieť, že po prvý raz stojí na takej veľkej súťaži na pódiu. Hlavne v zadných postojoch to nebolo najoptimálnejšie a aj preto sa nedostala do semifinále.

Saskia Cakoci (bikiny fitness do 172 cm) zvládla úlohu veľkej favoritky tejto kategórie a vybojovala si zlatú medailu. Saskia predviedla podľa môjho názoru najlepšiu formu vo svojom živote. Bola dostatočne osvalená a vyrysovaná tak, aby to nebolo na škodu, mala výbornú symetriu, jej prezentácia bola veľmi dobrá, takže, aj keď tesne, predsa len vyhrala. Aj napriek tomu, že Saskia nie je najmladšia, dokáže s tými mladými dievčatami držať krok a víťaziť.

Na snímke je Saskia Cakoci.

Sandra Horňáková (bikiny fitness do 172 cm) sa prebojovala do finále a skončila na 15. mieste a aj pre ňu to bol debut na veľkej medzinárodnej súťaži. Sandra bola až príliš prerysovaná, veľmi chcela, ale práve keby nebola v takom napätí, bolo by to pre ňu prospešnejšie. Uvidíme, ako to s ňou bude ďalej...

Olívia Pohanková (bikiny fitness nad 172 cm) bola takisto jednou z favoritiek na zlato, ale napokon bola z toho s trochou smoly strieborná medaila. Mala rovnaký počet bodov ako víťazka kategórie z Ruska (Natalia Odintsova) a v takom prípade sa spočítavajú všetky výsledky, aj výsledky rozhodcov, ktorí dali buď najvyššiu alebo najnižšiu známku, resp. boli ako alternatívni rozhodcovia. To napokon rozhodlo o jej striebre na MS, treťom za sebou, čo je obdivuhodné, lebo takúto šnúru troch medailí v bikiny fitness na MS nemá žiadna naša pretekárka. Verím, že bude pokračovať a bude naďalej dosahovať veľmi dobré výsledky.“

Toľko hodnotenie MS 2016 v Bialystoku zo strany prezidenta SAKFST Milana Čížeka, ktorému za to veľmi pekne ďakujeme!

Autor: Ľubomír Chochula