Magazín
Škadra verí, že zdravie vydrží a bude vo forme
dátum: 26.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Reprezentant SAKFST Miroslav Škadra sa po veľmi úspešnej jarnej sezóne, keď sa na májových IFBB majstrovstvách Európy v Kišiňove zaslúžene stal šampiónom kontinentu v kulturistike do 70 kg, rozhodol pokračovať v príprave na jesenné výzvy.

ZRANENIE

Vrcholom jesennej sezóny budú IFBB majstrovstvá sveta v Marakéši (4. – 8. 11.). Ide príprava na toto podujatie podľa plánu? "Aj áno, aj nie," stroho odpovedá Miroslav Škadra a vzápätí to rozvinie. "Podľa plánu sú tréningy a strava, časovo to prispôsobujem nominačnej súťaži (26.10.) a samotným MS, ale vrásky na čele mi robí zdravie, ktoré pokrivkáva. Tomu sa pri tomto športe nedá celkom vyvarovať. Plece mi trochu spôsobuje bolesť, ale napriek tomu, môžem trénovať. Horšie, že ma seklo v chrbte a bolo to až tak akútne, že mi museli pichať injekcie. Týždeň a pol som nemohol trénovať. Dúfam, že sa mi po zdravotnej stránke už nič nestane." Spomínané zranenie sa mu nestalo v práci – je profesionálnym vojakom, slúži na bojovom útvare – ale pri tréningu. "Nebola to otázka záťaže. Stalo sa to náhodne pri jednom mojom neopatrnom rýchlom pohybe."

TRÉNING A STRAVA

Tréningový split Škadru je variabilný. "Je to aj 4 + 1, aj 3 + 1, aj 6 + 1. Podľa toho, ako sa práve cítim. Keď som unavený, dám si voľno. Jednotlivé kombinácie svalových partií nemením. V tréningu sa cítim dobre, intenzita trochu narastá i počet opakovaní, naopak záťaž trochu znižujem." Na poslednom reprezentačnom zraze (8. 9.) vážil 76 kg, pričom jeho súťažnou kategóriou je tá do 70 kg. "Mám ešte dostatočnú časovú rezervu, aby som sa bez problémov dostal na túto úroveň. Keď odpočítam vodu a nohy, ktoré ešte nemajú svoju kresbu, akú by mali mať, tak si myslím, že do súťažnej váhy sa v pohode zmestím. Čo sa týka stravy, na sacharidové vlny nabehnem štyri týždne pred nominačkou. Bude to závisieť od váhy i tréningu, ako sa to vyvinie," poznamenal Miroslav Škadra. "Čo sa týka doplnkov výživy, v diéte som pridal viac doplnkov. Zvýšil som i dávku minerálov, keďže z ich nedostatku ma bolela hlava."

SÚŤAŽE

Škadra sa pôvodne chcel predstaviť na súťaži v Opave (prvý októbrový víkend), ale svoj zámer musel pre pracovné povinnosti korigovať, hoci definitíva z jeho strany ešte nepadla. "Zatiaľ to vyzerá skôr na to, že tam nepôjdem. Mojou hlavnou súťažou pred MS bude Tatranský pohár, čo je vlastne naša nominačke, a tak v Poprade nemôžem chýbať. Cieľom bude vybojovať si účasť na svetovom šampionáte. Urobím všetko pre to, aby som reprezentačných trénerov presvedčil, že mám adekvátnu formu a môžem vycestovať. Ale dopredu nemá nikto nič isté a nikto vám nič nezaručí." Na "Európe" mal Škadra životnú formu, lepšie ako vtedy vo svojej kariére ešte nevyzeral. "Rád by som na MS uspel, ale zopakovať výbornú formu je vždy ťažšie pre každého pretekára. Budem sa snažiť zo všetkých síl, ale až čas ukáže, či tie faktory, ktoré o tom rozhodujú, mi budú naklonené," dodal Miroslav Škadra

Ľubomír Chochula