Magazín
Kulturista Peter Tatarka premýšľa o kategórii classic physique
dátum: 14.11.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na nedávno skončených IFBB Majstrovstvách sveta 2016 v kulturistike a klasickej kulturistike v Benidorme obsadil slovenský reprezentant Peter Tatarka finálové 6. miesto v kulturistike do 95 kg. Ako hodnotí tento svoj výsledok a aké ďalšie ciele si dáva? Spýtali sme sa ho niekoľko dní po návrate na Slovensko.

!!! Kupuj športové oblečenie: GORILLA WEAR V MOZOLANI FITNESS E-SHOP

 

Štartoval si v kategóriu do 95 kg, ktorej si dal prednosť pred deväťdesiatkou. Prečo?

Na Tatranskom pohári v Prešove (absolútne víťazstvo – pozn. red.) už to bolo dosť stiahnuté a keby som zhadzoval ešte viac, zmenšili by sa moje svalové objemy, išlo by to hlavne z nôh, hrudníku a ramien. Radšej byť plnší a výškovo na približne rovnakej úrovni so súpermi v kategórii do 95 kg ako vysoký a moc tenký v kategórii do 90 kg. Na prezentácii som v Benidorme navážil 93,3 kg.

 

Bol si spokojný so svojou formou na MS 2016?

V prvý deň odvodňovania a cukrovania, bolo to v sobotu ráno, som mal dobrú formu na súťaž, ale do nedele, ktorý bol pre mňa súťažným dňom, to už ako keby nevygradovalo. Nedokázal som to spraviť tvrdšie, resp. možno stačil jeden deň cukrovania namiesto dvoch. Nevýhodou bolo, že všetko sa dlho ťahalo, už dve hodiny pred súťažou nás zvolávali a človek nevedel, kedy sa má začať rozcvičovať, aby bol dobre prekrvený a napumpovaný, kedy si má dať záverečnú farbu. Zdá sa mi, že na Tatranskom pohári v Prešove som bol vo väčšej pohode a mal som lepšie načasovanie na súťaž. Navyše mne nevyhovuje takýto spôsob farbenia. Keď som sa trochu spotil, už mi farba začala tiecť po tele i tvári, z čoho som bol nervózny a vyzeral som, ako keby som vyšiel z autodielne. Čo sa týka farby, v druhom kole porovnávania mi to už začalo tiecť a keby som sa potom v backstagei neupravil, bolo by to hrozné. Napokon na porovnávanie vo finále to už bolo lepšie. Tieto problémy s farbou ma rozptyľovali, chýbala mi väčšia koncentrácia, aj prezentáciu som mohol mať kvalitnejšiu a tiež som cítil, že po dvojročnej pauze som nebol taký vysúťažený. Ale formou to nebolo, že som nezopakoval výsledky z mojich dvoch predošlých 'svetov' (bronz na MS 2013 a 5. miesto na MS 2014), nebolo to tým, že by som sa zhoršil. Naopak, nohy som zväčšil, zlepšil som symetriu, ale konkurencia za tie dva roky narástla a bolo ťažké sa dostať do finálovej šestky. Vo finále som chcel aspoň jedného súpera poraziť, čo sa mi žiaľ nepodarilo. Zrejme aj preto, že som mal rezervy v pózingu, ale keď sa sústredíte na pripravenosť a formu, tak niektoré veci idú na druhú koľaj, čo je chyba, to priznávam...

V akom režime teraz funguješ?

Trochu som si oddýchol, ale už ma láka ísť cvičiť. Možno po víkende absolvujem prvý tréning po 'svete', bolo by to týždeň po súťaži. Mňa cvičenie baví, ale nebudem to preháňať a nebudem cvičiť na sto percent. Bude to taký návratový tréning, aby som to dobre prekrvil, lebo úplne vypadnúť z tréningového cyklu nie je dobré. Radšej si dať ľahký tréning ako žiadny.

 

Na facebooku rozvíjaš úvahy, či by pre teba bola vhodná nová kategória classic physique. Toto je tvoja budúca cesta, ktorou sa chceš vydať?

Premýšľam o tejto kategórii, to je pravda, ale všetko ukáže čas. Oproti klasickej kulturistike, kde by som pri výške do 180 cm musel zhadzovať až 10 kg, má classic physique trochu väčšie váhové limity a mohol by som mať váhu okolo 90 kg. Nerád by som zhadzoval nejaké kilá, ktoré som nadobudol za 20 rokov tvrdého tréningu, ale myslím si, že 2-3 kg od svojej súťažnej váhy by sa možnože na konci saunovaním a pod. dalo skresať. S mojou koncepciou postavy a mojím spôsobom prípravy sa podľa mňa do kategórie classic physique hodím. Vyhovuje mi, že sa tam hodnotia aj nohy, nesúťaží sa v šortkách, ale v plavkách (boxerky) a je tam aj voľná zostava. Keďže súťaže v classic physique sú v Amerike, bolo by to finančne náročnejšie, musel by som sa aj v tomto smere na to pripraviť. Myslím si, že už čoskoro to bude aj v Európe. Názory ľudí sú pre i proti, ale chcem všetkých ubezpečiť, že aj keby som do toho išiel, tak čo sa týka môjho tréningu, tela, prístupu ku kulturistike, nič by sa nezmenilo, len váha by musela ísť trochu dole. A za ďalšie, v tejto kategórii by som mal väčšiu pravdepodobnosť uspieť i v profi. Ešte som sa však nerozhodol. Je to vo fáze úvahy. Poradím sa aj so svojím trénerom Petrom Kokoškom a potom uvidím, ako ďalej.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs