Magazín
Maliňák: Inzenzita je kľúčom k dobrej forme
dátum: 25.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Úradujúci svetový šampión v klasickej kulturistike nad 180 cm Ľuboš Maliňák zvíťazil vlani na MS v Sofii. Okrem toho je dvojnásobným vicemajstrom sveta, trojnásobným majstrom Európy a dvojnásobným vicemajstrom Európy. Svoju prípravu na jesenné MS hodnotí dobre a zatiaľ ju zvláda bez väčších problémov.

O PRÍPRAVE

Je to jedna z mojich najlepších príprav. Samozrejme, je to trápenie ako vždy, ale bez toho to jednoducho nejde. Zatiaľ sa mi vždy osvedčilo, že čím som sa v príprave cítil fyzicky i psychicky horšie a telo dostávalo poriadne zabrať, tým som mal lepšiu formu. Počas dňa sa mi striedajú nálady i pocity, keď stav energie vystrieda absolútna vyčerpanosť a vtedy mám problém prejsť aj pár metrov. Ale aj toto mi ukazuje, že idem dobrou cestou. Moja forma je adekvátna tomu času, ktorý zostáva do MS.

O SPLITE

Je to klasika. Mám rovnaký split ako vlani 4 + 1. V jednom tréningu cvičím komplet nohy, v ďalšom plecia, trapézy a biceps, v ďalšom chrbát a lýtka a v poslednom hrudník s tricepsom. Toto mi vyhovuje po všetkých stránkach, idem presne ten istý osvedčený model. Mám variabilnú pracovnú dobu, pracujem v Centre voľného času v Liptovskom Mikuláši ako pedagóg a tréner, a tak trénujem večer. Ale dvakrát týždenne začleňujem do tréningového procesu moje obľúbené plávanie, ktoré mám na začiatku týždňa skoro ráno, ale aj cez víkendy v inom čase. Plávanie, to je moja druhá fáza, ktorú niekoľkokrát vložím do tréningového procesu. Mám ho rád, je vhodné nielen ako relax, ale aj ako kardio či regenerácia. Už niekoľko rokov sa mi toto veľmi vyplatilo

O INTENZITE

Stále platí, že som zástancom intenzívnejšieho tréningu. Radšej menej, ale kvalitne. Paradoxne, čím sa blíži svetový šampionát, tým mám tréningy kratšie. Moje telo naberá kondíciu, a tak objem, ktorý si naplánujem, dokážem zvládnuť rýchlejšie. Dokonca aj keď do tréningovej jednotky pridám ešte nejaké série navyše, aby tréning netrval veľmi krátko, aj vtedy mám tréningy kratšie ako predtým. O to viac sú intenzívnejšie. Pre mňa je to veľmi dôležitý ukazovateľ kvality tréningu a schopnosti organizmu reagovať na požadovanú záťaž. Intenzita sa stále zvyšuje a to je kľúčom k výslednej forme.

O HMOTNOSTI

Mám necelých 105 kg (bolo to 8. 9. – pozn. red.) a od júlového reprezentačného zrazu (bol 27. 7. – pozn. red.) som schudol 6 kg. Keďže na súťaži môžem mať 96 kg, potrebujem ešte zhodiť 9 kg. Myslím si, že to pomaly pôjde dole. Vždy mi to tak klesalo. K stovke sa dopracujem bez problémov. Záver bude možno krutejší, ale už to poznám a verím, že to zvládnem. Času je ešte dosť.

O STRAVE

Jem 6 až 7-krát denne vrátane potréningového proteínového nápoja a proteínu pred spaním. Ráno si dávam vločky a vaječné bielka, druhým jedlom je hovädzina s pečeným zemiakom alebo ryžou, tretím sú ryžové chlebíčky a tuniak, po tréningu je to proteínový nápoj a potom kuracie prsia s ryžou. Večera pozostáva väčšinou už len z proteínu, ale ak mám dlhší deň, tak do jedálnička ešte zaradím kus kuracieho mäsa so zeleninou alebo ďalšieho tuniaka. Ku každému jedlu pridávam ako prílohu zeleninu a rôzne druhy korenia.

O DOPLNKOCH

Doplnky stravy navyšujem z dvoch dôvodov. Jednak, aby mal tréning požadovanú intenzitu, ktorú potrebujem dosiahnuť v diéte. Teda, aby som mohol stimulovať telo k výkonom. Ale aj preto, aby som ochránil svalovú hmotu. Pridal som leucín, glutamín, HMB, BCAA, kreatín, proteín, arginín. Je toho veľa.

O SÚŤAŽIACH

Zúčastním sa nominačnej súťaži v Poprade, ktorou bude Tatranský pohár (26. 10.) a potom budem mať ešte tri týždne času na úpravu hmotnosti a doladenie formy. Majstrovstvá sveta v klasickej kulturistike sa totiž uskutočnia až 15. – 18. 11. v rakúskom St. Pőltene.

O OBHAJOBE NA MS

Často dostávam otázku, či ako obhajca trofeje nebudem na "svete" pod tlakom. Tvrdím, že nie. Ja už titul majstra sveta mám a nikto mi ho nezoberie. Pod tlakom budú tí, ktorí ho ešte nemajú a túžia po ňom. Na šampionát pôjdem s ambíciou dosiahnuť čo najlepší výsledok, získať medailu, ale treba si uvedomiť, že v mojej kategórii bude veľa "klasikov", ktorí budú chcieť vyhrať. Pôjdem si to tam užiť. Teším sa na to, ako si ma všetci budú obzerať tak, ako som si ja predtým obzeral šampióna. Pre obhajobu urobím maximum, ale ak to nevyjde, nebudem tak sklamaný ako vtedy, keď som bol na MS dvakrát štvrtý (2007, 2009) a dvakrát druhý (2006, 2010).

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

Súvisiace články

Reprezentačný zraz kulturistov v Trenčíne

Filozofia a tajomstvo úspechu Maliňáka

Maliňák o športových ambíciách

Svetový šampión má tolerantnú rodinu