Magazín
Boj o PRO kartu Tomáš Tabačiar ešte nevzdáva, pôjde na súťaž do Grécka
dátum: 06.10.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Tomášovi Tabačiarovi ušlo víťazstvo v kategórii kulturistika do 90 kg na EVLS Prague 2016 iba o jeden bodík. Tým pádom ani nemohol bojovať v absolutke o PRO kartu, čo bol jeho cieľ. Bolo z toho znovu striebro ako týždeň predtým na Arnold Classic Europe (vtedy do 95 kg). Po návrate do Žiliny sme sa s ním porozprávali.

!!! Kupuj športové oblečenie: GORILLA WEAR V MOZOLANI FITNESS E-SHOP

Pred cestou do Prahy si mal obavy, či sa zmestíš do kategórie do 90 kg, nakoľko kategória do 95 kg na týchto pretekoch nebola, ale zvládol si to. Ako sa ti to podarilo?

S mojím trénerom Jozefom Pírym sme sa zhodli na tom, že pôjdeme do kategórie do 90 kg a tomu sme museli prispôsobiť záver, nakoľko bolo treba redukovať hmotnosť aj saunovaním. Ako vyzeral môj deň, v ktorom som absolvoval prezentáciu na súťaž? Keďže som sa musel zmestiť do váhového limitu, vo štvrtok 29. 9. som do prezentácie nemohol nič jesť ani piť. V tento deň som mal budíček o 5.00 h, do Prahy som cestoval zo Žiliny vlakom a o 13.00 h som sa ubytoval v hoteli, ktorý som si vybral taký, aby bola v ňom sauna a fitnescentrum. Hneď po ubytovaní som sa išiel potiť do sauny, kde som za hodinu znížil svoju hmotnosť skoro o 3 kg. Potom som si zobral taxík do Tipsport arény, v ktorej sa konala prezentácia na súťaž. Tam som navážil presných 90 kg, a tak ma zapísali do tejto kategórie. Odľahlo mi, že to vyšlo a mohol som začať ladiť formu na preteky. Okolo 16.00 h som sa vrátil do hotela a dovtedy som nič nepil ani nejedol. Bolo to náročné, ale vydržal som to. Telefonoval som so so svojím trénerom, ktorý mi povedal, že môžem prijať nejaké tekutiny a dať si prvé jedlo. Ešte v ten istý deň som mal potom večer tréning v hotelovom fitku.

Chcel si vyhrať, preto ťa druhé miesto nemohlo uspokojiť, ale čo hovoríš na svoju formu, bola taká, ako si chcel?

Formu sme urobili úplne top a aj podľa hodnotenia trénerov, rozhodcov a iných odborníkov som urobil ďalší progres. Skončil som na druhom mieste iba o jeden bod za víťazom. Vyhral Zohir Mihoubi, ale bolo to veľmi tesne, on mal dobré veci, ja som mal dobré veci a v ten daný deň sa o niečo viac páčil rozhodcom tento Alžírčan. Ale taký je šport, niekedy cyklista vyhrá o galusku, niekedy motocyklový pretekár zvíťazí o sekundu a niekedy kulturista triumfuje o jeden bod. Priznám sa, že som bol z druhého miesta sklamaný. Dúfal som vo víťazstvo, chcel som v absolutke zabojovať o PRO kartu, ale žiaľ, nevyšlo to. V Prahe som mal silnú konkurenciu, v kategórii do 90 kg štartovali štyria medailisti z tohtoročného Arnold Classic Europe. Napríklad Estónec Ott Kiivikas (v Prahe bol štvrtý do 90 kg, v Barcelone získal striebro do 85 kg), povedal, že takých kvalitných konkurentov ako na EVLS Prague nemal ani na majstrovstvách sveta. Na absolútny titul som favorizoval víťaza mojej kategórie, ale napokon vyhral domáci pretekár Pavel Beran, ktorého forma, prezentácia a pózovanie zaslúžene vyniesli na najvyšší piedestál.

Čo ďalej, ďalší pokus o splnenie svojho sna príde kedy?

Z toho pražského sklamania som sa už vyspal a požiadal som o štart na IFBB Diamond Cup v Aténach (26. 11.), čo mi v SAKFST už schválili. Teraz mám vyše sedem týždňov čas na prípravu a dúfam, že do tretice sa mi to podarí. Aj na tejto súťaži absolútny víťaz v kulturistike získa PRO kartu, takže motivácia je veľká. V akej kategórii budem súťažiť, to teraz neviem, ale je to jedno, lebo prvoradá je forma, ktorú chcem mať aspoň takú ako v Prahe alebo ešte lepšiu.

Kedy začneš ťaženie na Atény?

Tento týždeň budem fungovať v light režime, t. j. tréning iba raz denne plus raňajšie kardio nalačno. Teraz si ešte môžem dovoliť viac sacharidov, ale určite to nepresiahne únosnú mieru. Plánujem formu udržiavať a potom v závere to ešte vygradovať. Takzvaný udržiavací režim by mal trvať týždeň až dva, potom počas tých šiestich týždňov by som chcel zabrať úplne na maximum, dvojfázové tréningy a v závere čo najlepšie vyladenie formy. Všetko som konzultoval so svojím trénerom, ktorý mi je veľkou oporou, za čo mu ďakujem. Tréner povedal, že mi pripraví všetko tak, aby to bolo perfektné a ja mu verím. Veľmi oceňujem, že ho mám. Keď som bol v Barcelone i Prahe tak sme spolu konzultovali po telefóne každý detail. Vďačím mu za veľa. Je to top tréner a výsledky našej spolupráce hovoria za všetko. V tomto roku som absolvoval päť súťaží a zo všetkých mám medailu. Na jar som sa stal absolútnym majstrom Slovenska, získal som bronz na majstrovstvách Európy, zlato na IFBB Diamond Cup v Žiline, v jesennej sezóne som bol strieborný na Arnold Classic Europe i EVLS Prague. Novembrový IFBB Diamond Cup v Aténach bude ďalšou príležitosťou na úspešný výsledok. Každá súťaž je iná, ale v Aténach budem chcieť jednoznačne vyhrať a pokúsiť sa získať PRO kartu. S týmto cieľom tam pôjdem.

TOMÁŠ TABAČIAR je člen Extrifit tímu a Gorilla Wear Teamu:

Výhradným dovozcom výrobkov značky EXTRIFIT ® na Slovensko je spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach. Doplnky výživy značky EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness. Všetky výrobky značky EXTRIFIT ® vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie.

Autor: Ľubomír Chochula