Magazín
Beseda s fanúšikmi, čo povedal Andrej Mozoláni v live streame 2. 10.?
dátum: 03.10.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na polceste z Prahy do Žiliny, v Bratislave absolvoval včera večer profesionálny kulturista a nedávny účastník Mr. Olympia 212 lbs Andrej Mozoláni ďalšiu besedu s fanúšikmi prostredníctvom live streamu na facebooku Mozolani Trainings Fitness Club. Jeho vyjadrenia vám teraz prinášame.

 

!!! Kupuj športové oblečenie: MOZOLANI FITNESS ESHOP - GORILLA WEAR

 

Čo hovoríš na víťaza EVLS Prague Pro 2016 v kategórii profesionálna kulturistika open?

Víťazný William Bonac sa predstavil vo vynikajúcej forme a úplne zaslúžene porazil aj Dextera Jacksona či Big Ramyho. Bonac mal plné svaly, šťavnaté, dokonalé tvary. Osobne som si myslel, že ho európsky zbor rozhodcov nenechá vyhrať, ale bol to férový verdikt, rozhodcovia ho dali zaslúžene na prvé miesto.

 

Domáci profík Lukáš Osladil bol EVLS Prague Pro 2016 šiesty, čo ty na to?

On je jeden z tých kulturistov, ktorí sú striktní v strave celoročne a berú to veľmi vážne. Určite fanúšikov svojím šiestym miestom medzi profesionálnymi ťažkotonážnikmi nesklamal, ukázal sa vo veľmi dobrej forme a jeho umiestnenie je zaslúžené.

 

Je druhé miesto Tomáša Tabačiara na EVLS Prague Amateur 2016 v kulturistike do 90 kg tiež zaslúžené?

Tomáš skončil tesne druhý, je to úspech, ale pre neho to bolo veľké sklamanie, nakoľko mal životnú formu a nikdy doteraz nebol lepší. Keď vlani zvíťazil v Prahe, vážil 87 kg, teraz niečo cez 90 kg, nabral 3 kg svalovej hmoty, bol hustejší, tvrdší, väčší, ale žiaľ na víťazstvo to nestačilo. Tomáš pôsobil veľmi dobre, je to komplexný kulturista, nepotrebuje nič zlepšiť, možno trochu separáciu.

 

Ako hodnotíš absolútne víťazstvo Pavla Berana na EVLS Prague Amateur 2016 v kulturistike?

To je rozprávkový príbeh, ako sa to na EVLS vykryštalizovalo, to nikto nepredpokladal a ani Pavel nie. Najskôr obsadil Beran 2. miesto v kulturistike nad 100 kg, ale potom došlo k incidentu, pôvodný víťaz urobil niečo, čo je nepochopiteľné, dopustil sa nejakej krádeže, na základe čoho bol diskvalifikovaný a na 1. miesto sa posunul práve tento český pretekár. Beran tak mohol bojovať o absolútny titul, ktorý napokon aj tesne získal, čím si vybojoval Pro kartu. Bola to jeho tretia súťaž a už získal Pro kartu, to sa hádam ešte nikomu nepodarilo. Má peknú kostru, je veľmi mladý a pokiaľ si to v hlave uprace a podarí sa mu nabrať svalovú hmotu, môže byť z neho za niekoľko rokov zaujímavý pretekár v Pro tábore, ale čaká ho ešte veľmi dlhá cesta...

 

Milan Obořil bol na EVLS Prague Amateur 2016 piaty v kulturistike do 100 kg, ale nemal byť vyššie?

Podľa mňa mal byť tretí. Milan bol v životnej forme, pôsobil veľmi dobre, zlepšil si ruky. Zo svojho umiestnenia bol sklamaný, čo sa mu nečudujem, ale za pár dní si to nechá uležať v hlave...

 

Budeš pokračovať v súťažnej kariére?

Po skončení súťaže Mr. Olympia som bol niekoľko dní na Miami, kde som si doprial úplný oddych. Po tých ôsmich mesiacoch prípravy som potreboval vypnúť od diéty a tréningu. Stále mám potenciál sa zlepšovať. Pokiaľ sa začnem pripravovať, chcem byť spokojný na 100 percent, lebo na Mr. Olympia 2016 som bol so svojou formou spokojný na 89 percent a stále vidím rezervy, na ktorých musím popracovať. Počas ôsmich mesiacov som nabral cca 8 kg svalovej hmoty, prípravu som začal na 87 kg a na Olympii som vážil 95,5 kg, ale nebolo to stopercentné, k čomu mi chýbalo zopár týždňov. Je to výzva do budúcnosti popracovať viac na kvalite, lebo objemami som sa na Olympii nestratil. Či budem znovu súťažiť alebo uprednostním biznis, o tom sa rozhodne začiatkom decembra 2016, teraz to neviem.

 

Podľa teba môže Phil Heath prekonať rekord ôsmich titulov na Mr. Olympia, ktorý držia Ronnie Coleman a Lee Haney?

Phil Heath vyhral Mr. Olympia 2016 úplne zaslúžene, bol o triedu lepší. Keď som sa naposledy s ním rozprával, povedal mi, že chce vyhrať sedemkrát a potom chce skončiť. Už má na konte šesť titulov, takže, ak to myslí vážne, vyhrá ešte raz a potom sa bude venovať biznisu a rodine. Neviem, ako to bude, ale určite má na to, aby získal spolu desať titulov.

 

Kevin Levrone a jeho comeback?

Na jeho comeback panujú rôzne názory. Jedni hovoria, že na Mr. Olympia neohúril a že mu to skôr uškodilo, iní kvitujú, že to vo svojom veku dokázal. Vrátil sa síce, to je pravda, ale na svetovú špičku stráca vo všetkých smeroch, v objemoch, kvalite, azda vyrysovanosť mal konkurencieschopnú, ale chýbala mu svalová hmota, objemy. Inak, Kevin bol na našom stánku Gorilly Wear v Prahe, kde sme sa chvíľu rozprávali.

 

Čo sa stalo s Davidom Oravcom a čo hovoríš na Adama Cibuľu?

David mal nejaké zdravotné problémy a momentálne sa údajne nechce venovať súťažnej kulturistike. Čo sa týka Adama, bola to veľká hviezda, je to päťnásobný majster Európy, vlani sa po niekoľkoročnej pauze pokúsil o návrat, ale vek mu už neumožňuje atakovať vyššie priečky.

 

Je potrebná detoxikácia po súťaži?

Áno je potrebná detoxikácia a oddych, treba vyčistiť organizmus, aby reagoval dobre. Po každej extrémnej diéte je potrebné nechať organizmus zregenerovať, nielen svaly, ale aj tráviaci systém.

 

Ako často treba zaradiť cheat day v príprave?

Podľa potreby a hlavne podľa formy. Keď to vyzerá zle, nerob cheat day, lebo by sa ti forma ešte zhoršila, naopak, ak ti to spaľuje a váha klesá, môžeš si to dovoliť.

 

Odporučil by si ketogénnu diétu?

Niektorým to vyhovuje, niektorým nie. Mal som klientov kulturistov, ktorým to pomohlo, niekto sa naopak cítil veľmi zle. Je to individuálne. Ketogénna diéta zaberá a je efektívna, keď sa robí poctivo, ale napríklad ja som to skúšal a necítil som sa dobre, bol som malátny, bez energie, preto ja na sebe ketogénnu diétu neaplikujem.

 

Čo hovoríš na spojenie glutamín a kreatín?

V objemovke je to výborná vec, ale treba zvýšiť dávky, aspoň 20 g glutamínu denne a 20 g kreatínu denne. Rozložiť to do troch porcií, aby to zaberalo.

 

Sauna po tréningu, áno, alebo nie?

Čítal som štúdiu, že ruskí vzpierači a trojbojári pravidelne využívajú saunu, ktorá im pozitívne vplýva na regeneráciu. Treba si to otestovať. Saunu po tréningu som skúsil a bol som z toho ešte viac unavený a rozbitý. Ak už mám zvoliť nejakú saunu, tak radšej parnú alebo infra, lebo suchá fínska sauna mi nerobí dobre, nakoľko sa mi z tej sauny zapaľujú dýchacie cesty. Ale veľmi populárna je kryoterapia. Viem, že Norbert Zajac i Tomáš Tabačiar využívajú túto liečbu chladom a tvrdia, že potom majú menej zápalov. Ja osobne som kryoterapiu nevyskúšal.

 

Ako často spíš?

Šesť hodín. Je to o tom, ako si telo naučíš, tak funguje, ale je pravdou, že niekedy by som potreboval spať viac.

 

Ako často cvičíš nohy?

V predsúťažnej príprave cvičím nohy 4x týždenne, resp. 2x prednú časť nôh a 2x zadnú časť.

 

Koľko cvikov na nohy a zadok by si pre ženu počas jedného tréningu odporučil?

Spodná polovica tela je veľmi komplexná, je tam veľa prvkov, záleží na tom, či potrebuješ formovať alebo naberať, ale odporúčam určite jeden cvik na prednú stranu stehien, t. j. predkopávanie, jeden komplexný cvik drepy, minimálne jeden cvik na zadnú časť stehien zakopávanie a potom cviky na zadok a vnútorné stehná. To znamená nejakých šesť cvikov plus ešte ak máš slabé lýtka, tak jeden cvik na lýtka.

 

Kedy budete organizovať seminár?

V Mozolani Fitness plánujeme seminár Gorilla Wear, ktorého sa zúčastnia aj Norbert Zajac, Tomáš Tabačiar, Milan Obořil. Nájdeme nejaký dobrý termín a o niekoľko dní budeme verejnosť informovať, kedy sa seminár uskutoční.

 

Čo hovoríš na silový trojboj?

Fandím mu. Silový trojboj má veľa blízkeho ku kulturistike, ale páči sa mi RAW silový trojboj, t. j. bez podporných dresoch, uznávam čisté silový výkony.

 

Koľko vytlačíš ty?

Ja nie som trojbojár, v mojom prípade nie sú silové výkony dôležité, ale v objemovej príprave som robil tlaky na šikmej lavičke 160-170 kg, maximálku som neskúšal.

Zaznamenal Ľubomír Chochula