Magazín
Kočiš: U mňa je dôležitá hlavne psychika
dátum: 23.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Šesťnásobnému majstrovi sveta v kulturistike Igorovi Kočišovi komplikujú prípravu na svetový šampionát zdravotné ťažkosti. Bolesti ramena, lakťa a kolien by ho však nemali zastaviť na ceste za jeho medailovými ambíciami na MS 2013, kde by mal v kategórii do 70 kg obhajovať vlaňajšie prvenstvo.

"Keď som začal poslednú predsúťažnú fázu, bolo to spočiatku fajn, ale potom sa objavili zdravotné komplikácie. Napriek tomu, snažím sa, aby moja príprava išla podľa plánu." Určité obmedzenia v tréningu však Kočiš musel urobiť. "Nemôžem si dovoliť používať také záťaže ako v objemovke alebo silovej časti prípravy. Pri niektorých cvikoch ma to obmedzuje, mám bolesti, vtedy musím korigovať záťaž i výber cvikov. Myslím si, že čo sa týka používaných cvikov, nebude to mať nejaký vplyv na moju výslednú formu."

A ako je na tom košický kulturista so stravou? "Mám natoľko dobrý metabolizmus, že som v diéte nemusel veľmi obmedzovať sacharidy a redukovať stravu. Na začiatku mi to rýchlo začalo spaľovať tuky, takže som sa skôr obával toho, aby som si nemusel pridávať sacharidy."

Kočiš trénuje väčšinou 2 + 1. Ráno a večer. "Je to individuálne, riadim sa podľa pocitov. V záverečných dňoch mojej prípravy sa vzhľadom na spomínané problémy s kĺbmi a šľachami nebudem tlačiť do ťažkých váh, hoci sú dni, keď vládzem viac, ale inokedy zasa menej. Dám prednosť inštinktu. Každý cvik treba poriadne precítiť. U mňa je dôležitá hlavne psychika. Ak je v pohode, potom môže byť forma stopercentná."

Prvou súťažou v jesennej sezóne budú pre šesťnásobného svetového šampióna nominačné preteky na Tatranskom pohári v Poprade (26. 10.). "S iným cieľom ako nominovať sa na majstrovstvá sveta tam ani nemôžem ísť. Predpokladám, že mojou súťažnou kategóriou na "svete" bude znovu tá do 70 kg. Na MS v Maroku (4. – 8. 11.) by som chcel získať medailu. Nižšie ciele si nemá význam dávať a ani si to nemôžem dovoliť," podotkol Igor Kočiš.

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

Súvisiace články

Reprezentačný zraz kulturistov v Trenčíne

Kočiš: Budem pripravený dobre