Magazín
Bánovským silákom Zadžora, Šuľan profesionálnym strongmanom!
dátum: 27.09.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Posledná septembrová nedeľa patrila silákom Slovenského pohára (SP). Finálové kolo strongman ligy nováčikov sa odohralo pod taktovkou Braňa a Majky Golierových a Milana Gabrhela na parkovisku pred poliklinikou v Bánovciach nad Bebravou.

Na štarte sa objavili známe mená, ktoré absolvovali väčšinu kôl SP v tomto roku. Postupne sa silní muži objavili v Prešove, v Kajali, v Banskej Bystrici, v Duchonke a na Zamagurí. V Bánovciach bolo pripravené veľkolepé finále a spoznali sme aj nového profesionála. Kto teda získal z dvojice ašpirantov Šuľan – Griglák honor profesionálneho strongmana?

Okrem Slovenských silných mužov sa divákom predstavili i dvaja českí pretekári a Ukrajinec. Päť náročných testov sily tak čakalo na 14 pretekárov. Úvod už tradične patril zdvihu oceľovej klady, ktorej váha bola 115 kilogramov. Divákov podujatím sprevádzal známy moderátor, viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel. Za ziskom profi karty vykročil deviatimi úspešnými zdvihmi Šuľan. O prvenstvo v úvode sa delil s Pyndusom, ktorý taktiež zvládol deväť platných pokusov. Na správnosť disciplín dohliadal Pavol Guga spoločne s Braňom Golierom.

Po tlakovej disciplíne prišiel rad na silu úchopov. Prejsť 15 metrovú dráhu najskôr s párom 120 kilových kufrov a následne preniesť 300 kilogramovú ohradu. Tak znela úloha v druhom teste sily. Po nezdarenom úvode si plný bodový zisk pripísal Griglák pred dvojicou českých borcov Zadžora – Švejda.

V prestávkach sa svojimi exhibičnými vystúpeniami predviedla divákom najsilnejšia žena Slovenska, Jana Vašková. Ukázala ako dokáže zodvihnúť 60 kilovú nápravu nad hlavu, či potiahla 4 tonový automobil. Ukázala silu chrbta, keď hrubú činku s váhou 160 kilogramov zodvihla niekoľkokrát! Mimochodom, na posledných majstrovstvách sveta si zapísala svetový rekord v mŕtvom ťahu, keď zodvihla neuveriteľných 233 kilogramov! Okrem Janky Vaškovej mohli diváci zhliadnuť i ehibičné vystúpenia detí z oddielu Fitness Gabrhel, pod vedením Marianny Holbovej. 

Ako tretie v poradí nasledovali mŕtve ťahy s automobilom. Už druhé víťazstvo si pripísal Ukrajinec Pyndus /11x/ pred Čechom Švejdom /10x/ a tretím Griglákom /9x/. Až triu strongmanov sa nepodaril ani jeden platný pokus, čo svedčí o náročnosti disciplíny.

Predposledným testom bolo ťahanie kamióna, ktoré je už tradične veľkým sústom pre všetkých pretekárov, pre nerovnosť terénu. To neplatilo pre Ondreja Zadžoru, ktorý ako jediný potiahol ťahač až do cieľa. Len zopár centimetrov chýbalo druhému Šuľanovi. Tretí skončil Tomáš Piros, pre ktorého sa pretek nevyvíjal podľa predstáv. Tomáš sa ale nevzdával a bojoval až do konca.

Záver patril šiestim otočeniam 400 kilogramovej pneumatiky. Víťazstvom v disciplíne a aj celkovým víťazom sa stal Ondrej Zadžora z Českej republiky. Predviedol vyrovnaný výkon bez viditeľného zaváhania a stal sa tak Bánovským silákom pre rok 2016. Druhé miesto v závere patrilo Milanovi Šuľanovi, ktorý si druhým miestom zaistil dostatočný počet bodov a stal sa tak i novým profesionálnym pretekárom Slovenskej asociácie silných mužov. Po vážnom zranení, keď si odtrhol achilovku, sa vrátil vo veľkom štýle, čo korunoval tretím miestom na majstrovstvách Slovenska silných mužov. To ale zďaleka nebolo všetko a víťazstvom v prvom kole (Prešov) Slovenského pohára naznačil, že má ambície postúpiť medzi elitu. To sa mu nakoniec i podarilo a najtesnejším rozdielom (jeden bod) sa tak stal novým profesionálnym pretekárom.

Tretie miesto v závere i v Bánovskom silákovi pripadlo na Ľuba Grigláka. Ten pod vedením profíka Petra Rekeneia predvádzal v sezóne skvelé výkony. Do posledného kola vstupoval s cieľom vybojovať si postup do elitnej kategórie silákov a nebyť drobných zaváhaní, mohol sa mu cieľ naplniť. To ale nevadí a Ľubo bude mať šancu opäť o rok dokázať, že patrí medzi profesionálnych pretekárov. Nám neostáva nič iné, len obom borcom (Šuľan – Griglák) poďakovať za skvelé výkony počas celej sezóny.

Slovenská asociácia silných mužov ďakuje všetkým pretekárom nielen Slovenského pohára, ktorí sa zúčastňovali pretekov v roku 2016! Veríme, že sa spoločne stretneme na podujatiach i v budúcom roku. Tešiť sa môžete na nové aktivity, ktoré pre vás pripravujeme. Najbližšie sa uvidíme na vyhodnotení Stredoeurópskeho pohára, o ktorom Vás budeme informovať či na našom webe alebo na fanpage Slovakstrongman, ktorú nájdete na facebooku. Ďakujeme i Braňovi, Majke a Damiánovi Golierovým, prezidentovi SASIM Vladimírovi Bátikovi, viceprezidentovi Milanovi Gabrhelovi a všetkým tým, ktorí sa postarali o veľkolepé finále strongman ligy. Partnerom podujatia, organizačnému tímu a jednoducho každému, kto napomohol k zdarnému priebehu Bánovského siláka 2016! Ďakujeme!

Výsledky Bánovský silák 2016:

1.Ondrej Zadžora 63,5b, 2.Milan Šuľan 58,5b, 3.Ľubomír Griglák 56b, 4.Jaroslav Švejda 49b, 5.Volodymyr Pyndus 46,5b, 6.Peter Supák 41b, 7.Jozef Vrtal 37,5b, 8.Martin Šulej 34b, 9.Miroslav Pohlodek 33b, 10.Ladislav Kovácz 26,5b, 11.Michal Dzivjak 25b, 12.Tomáš Piros 22,5b, 13.Peter Kováč 10b, 14.Pavol Horňák 9b

Konečné poradie Slovenského pohára silných mužov 2016:

1.Milan Šuľan 66b – nový profesionálny pretekár

2.Ľubomír Griglák 65b, 3.Peter Supák 48b, 4.Michal Dzivjak 38b, 5.Tomáš Piros 37b, 6.Martin Šulej 36b, 7.Peter Očovay 26b, 8.Denis Hanák 25b, 9.Juraj Rákoci 23b, 10.Pavol Horňák 17b, 11.Ladislav Kovácz 16b, 12.Maroš Štefaňák 12b, 13.Jozef Vrtal 9b, 14.Miroslav Pohlodek 7b, 15.Peter Kováč 7b, 16.Michal Kuča 7b, 17.Michal Gunda 7b, 18.Martin Dulai 5b, 19.Marek Bujdoš 4b, 20.Róbert Blacha 3b, 21.Adam Sobek 2b, 22.Michal Póša 1b, 23.Dávid Nagy 0b
24.Tomáš Jurkovič 0b

Posledné podujatie v roku 2016 nás ale čaká už 17. Decembra na výstavisku Expo center. Tam prebehne už šiesty ročník tradičného podujatia Športfestival, na ktorý Vás srdečne pozývame!

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM