Magazín
Čo odkazuje 4-násobný účastník Olympie Jaro Horváth A. Mozolánimu?
dátum: 07.09.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Pár dní pred štartom profesionálnej súťaže Mr. Olympia 2016, na ktorej bude štartovať Andrej Mozoláni, sme sa porozprávali s Jaroslavom Horváthom. Ten svoj debut na Olympii zažil v roku 2002 (vtedy bola iba jedna kategória open), potom v kategórii do 202 libier (cca 92 kg) dosiahol tieto výsledky: 9. miesto (2008), 6. miesto (2010) a 4. miesto (2011).

Na snímke z roku 2011 sú Jaroslav Horváth a Andrej Mozoláni.

 

Čo hovoríš na to, že Andrej Mozoláni sa v rámci svojho súťažného comebacku po 10 rokoch kvalifikoval na Mr. Olympia v kategórii do 212 libier (cca 96 kg)?

Klobúk dole, na troch profesionálnych Grand Prix dosiahol tri medailové umiestnenia (striebro a 2x bronz), už to hovorí v jeho prospech, hoci GP sa nedá porovnávať s Olympiou. Postup na Olympiu je veľký úspech, ale ešte ho čaká veľmi ťažká skúška. Podľa fotiek, ktoré som videl, vyzerá to dobre a určite mu budem držať palce, aby sa domov vrátil s čo najlepším výsledkom.

 

Ty si bol na Olympii štyrikrát, takže vieš, čo Andreja v „jame levovej“ čaká. Čo by si mu pred jeho premiérou na Olympii poradil?

V prvom rade treba zostať sám sebou, nebrať do úvahy, s kým sa stretne na pódiu a nedostať sa pod psychický tlak. Neoplatí si dávať dopredu nejaké piedestále, plánovať umiestnenie a s niečím počítať, lebo vždy je lepšie byť skromnejší a keď sa potom podarí uspieť, o to je väčšia radosť. Treba prísť kvalitne pripravený, odviesť dobrú prácu, ukázať špičkovú formu, nestratiť sa a dosiahnuť čo najlepší výsledok. Dôležité je, aby zvládol záverečnú prípravu, aby mu vyšla forma a správne načasovanie, lebo kulturistika sa plánuje doslova na hodiny, čiže napríklad dopoludnia to môže byť stopercentná forma, ale popoludní to už nemusí byť ono. A potom už len bojovať... Nebude to mať ľahké, konkurencia bude silnejšia ako na tých GP, na ktorých súťažil, lebo Olympia je vrchol, tam štartujú najlepší z najlepších. Predpokladám, že minimálne 6-8 pretekárov sa pobije o finále, do ktorého, keby sa Andrejovi podarilo postúpiť, bol by to obrovský úspech. Ja mu to so srdca prajem, ale zatiaľ v PRO-kategórii súťažil s druhou vlnou pretekárov a s tou elitou ešte nestál na pódiu. Navyše, rozhodcovia v USA preferujú domácich, sú tu aj záujmy sponzorov, pričom my sme príliš malé figúrky, aby sme ovplyvňovali výsledok.

 

Kto je podľa teba najväčší favorit na titul?

Američania sa na svojej pôde neradi delia o to najcennejšie s niekým iným, Európan musí byť o triedu lepší, aby vyhral. Všetko sa ukáže na pódiu, kľúčové budú momentálna pripravenosť, symetria postavy, genetika...Na prvenstvo favorizujem obhajcu trofeje Flexa Lewisa, s ktorým som v časoch svojej kariéry súťažil aj ja.

 

Teraz máš 45 rokov a aktívnu činnosť si ukončil v roku 2011. Nebolo to predčasné?

Možno som mohol ešte potiahnuť, ale súťažil som 23 alebo 24 rokov a to je dosť dlhá doba. Posledné roky svojej aktívnej činnosti som už tak-povediac škrípal zubami. Keby sa dal čas vrátiť späť, robil by som to v kulturistike inak a pokúsil sa niečo z toho vyťažiť, ale to by som musel žiť v Amerike, pracovať pre nich a potom by som možno siahol na Olympii aj na medailu. Kulturistiku stále sledujem, rekreačne cvičím, mám svoje fitko, ale najviac času už venujem svojej rodine.

 

!!!Kupuj športové oblečenie: MOZOLANI FITNESS ESHOP - GORILLA WEAR

 

Páči sa ti, kam smeruje súčasná kulturistika?

Kulturistika by mala byť o kráse tela, ale myslím si, že celkovo to ide trochu zlým smerom. Arnold Schwarzenegger, Lee Haney, Lee Labrada, Bob Paris a ďalší, tí mali krásne stavby tela, boli to fešáci, mali tenké pásy a žiadne nafúknuté bruchá...

Autor: Ľubomír Chochula

 

Zobraziť galériu (9)