Magazín
Pre Griba je úspechom už zvládnutá príprava
dátum: 20.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský juniorský reprezentant v kulturistike Tomáš Grib žije v Starej Ľubovni a súťaží v rámci SAKFST. Momentálne je v príprave na juniorské majstrovstvá sveta.


Ako dlho sa venujete tomuto športu?
Od roku 2007. Vtedy som absolvoval svoju prvú súťaž, boli to majstrovstvá Slovenska v doraste. Podujatie sa konalo v Prešove a v kategórii do 65 kg som obsadil piate miesto. To ma motivovalo k tomu, aby som sa zlepšoval a napredoval v kariére. Ako každý mladý chlapec, aj ja som začínal s futbalom. S kamarátmi sme si zašli párkrát zacvičiť si kondične do fitka. Mňa to chytilo za srdce, cvičenie ma začalo baviť oveľa viac ako futbal a z kondičného cvičenia to prešlo do takej formy, že som sa dal na kulturistiku.

Priblížte našim čitateľom vaše najväčšie úspechy...
Každá zvládnutá príprava na súťaž je mojím najväčším úspechom.  Pretože, zvládnuť prípravu a žiť pritom každodenný normálny život je veľmi náročné. Keď to zvládnem, už je to úspech. Dobrý výsledok na súťaži, to je už len čerešnička na torte. Každý kulturista, ktorý stojí na pódium, má môj veľký obdiv.

Kto vám pomáha v príprave?
Určite môj tréner Ing. Ľubomír Hečko, ale nemôžem zabudnúť ani na pomoc Ing. Andreja Hlinku ml. Potom je to môj sparringpartner, ktorý sa konečne po dlhom čase vrátil domov, takže mi zasa začal pomáhať vo fitku. Pre mňa je to veľmi dobré, vždy ma vie dostať do toho správneho tréningového nasadenia. A v neposlednom rade je to moja rodina, ktorá stále pri mne stojí a pomáha mi. Je to skvelý pocit, ak sa má človek na koho obrátiť. Veľmi mi pomáhajú aj po finančnej stránke, sú pre mňa zároveň aj veľkou motiváciou. Čo sa týka sponzorstva, s doplnkami výživy mi pomáha spoločnosť Best Nutrition, že čo som jej veľmi vďačný. V ústrety mi vychádza aj klub ŠKM Stará Ľubovňa, kde môžem zadarmo trénovať a pripravovať sa. Preparáty na prípravu som dostal aj od našej asociácie, ktorej za všetko ďakujem. Pred pár dňami som začal spolupracovať so značkou oblečenia pre kulturistov Monsta. Som rád, že sa mi ozvali. Dúfam, že spolupráca s nimi bude na dobrej úrovni. Všetkým mojim sponzorom

Aké doplnky využívate?
Už som spomenul, využívam doplnky od značky Best Nutrition. Nielenže mi chutia, ale sú aj kvalitné. Viem, že čo je napísané na obale, to jeaj vo vnútri prípravku. Moju prípravu by som si bez týchto doplnkov nevedel predstaviť.

Váš aktuálny tréningový split je...
Tréningový systém mám nastavený tak, aby mi vyhovoval. Cvičím podľa pocitu, nemám presne stanovený split, podľa ktorého sa riadim. Pocit je pre mňa dôležitejší. Ak cítim, že potrebujem tri dni voľna, pokojne si ho doprajem. Na druhej strane, ak cítim, že môžem trénovať týždeň v kuse, tak trénujem.

Čo chcete v tomto roku dosiahnuť?
Mojou ambíciou je nominovať sa na majstrovstvá sveta juniorov, ktoré sa budú konať v Mongolsku (25. až 27. 10.). Nominačná súťaž na toto podujatia sa uskutoční 5. 10 v Dubnici nad Váhom.

Akú máte stravu? Vážite si potraviny?
Jem klasickú strava ako každý kulturista. Ale s tým rozdielom, že v tejto príprave si dávam tvaroh namiesto mäsa. Denne tak mám aj päťkrát tvaroh. Bielkoviny teda prijímam z tvarohu a sacharidy si vážim. Pod hranicu 400 gramov sacharidov za deň nejdem.

Čo okrem kulturistiky robíte?
Okrem kulturistiky sa venujem štúdiu na Technickej univerzite v Prešove. Určite je lepšie skĺbiť kulturistiku a školu ako kulturistiku a prácu. Výhodou je, že mi viac času zostane na šport, na druhej strane, ako študent som na tom horšie s financiami. Touto cestou by som sa chcel poďakovať vedeniu univerzity za to, že mi umožnilo individuálne štúdium.

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs