Magazín
Andrej Mozoláni a Tomáš Tabačiar odpovedali na otázky fanúšikov (30. 8.)
dátum: 31.08.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Včera ste mali jedinečnú možnosť vďaka live prenosu na facebooku vidieť v akcii dvoch žilinských kulturistov – profesionála Andreja Mozolániho, ktorý je v záverečnej príprave na Mr. Olympia v kategórii do 212 libier, ako aj Tomáša Tabačiara, ktorý bude štartovať na Arnold Classic Europe. Po skončení silového tréningu rúk a pri následnom kardiu na bicykli odpovedali naživo na otázky fanúšikov.

Andrej Mozoláni 14 dní pred Mr. Olympia...

 

!!! Kupuj športové oblečenie: MOZOLANI FITNESS ESHOP - GORILLA WEAR

 

Aký máš obvod rúk?

Andrej: Tomáš má okolo 52 cm v objemovej fáze, teraz 50 cm a ja som na tom podobne. Obaja sme v klube 50, ale existuje aj klub 60 a tí sa smejú z nás.

 

Čo sa Tomášovi osvedčili na jeho bývalú najväčšiu slabinu ramená, aké cviky?

Tomáš: Najviac mi vyhovujú supersérie a zhadzované série, čiže maximálne prekrvenie svalu, ťažké váhy mi moc nesedeli.

 

Akú máš aktuálne váhu a v akej váhe sa postavíš na súťažný stage?

Andrej: Ja mám aktuálne 93 kg a budem štartovať v kategórii do 212 libier, čo je cca 96 kg. Určite budem mať na pretekoch podváhu, súťažnú váhu plánujem mať 91 – 92 kg. Tomáš váži okolo 100,5 kg, súťažiť chce v kategórii do 90 kg, ale má ešte dosť času, aby tento limit splnil.

 

Čo si dávaš po tréningu?

Andrej: Aktuálne sú to peptidy, aminopeptidy od Extrifitu, tie sú vhodné aj do diéty, plus k tomu glutamín a nejaké vitamíny.

Aký máš obvod lýtka?

Andrej: Maximálne to bolo 51 cm, ale teraz ťažko povedať, lebo už si to nemeriam a asi už toľko nemám.

Tomáš: Ale každopádne má Andrej najväčšie lýtka v Európe. Ja si obvody nemeriam, nezaujíma ma to, lebo je to skôr o kvalite ako o obvode a keď už, tak si sem-tam skontrolujem ruku.

 

Kedy chodíš spať a kedy vstávaš?

Andrej: To je problém, spávam málo. Okolo jednej hodiny po polnoci chodím spať a vstávam podľa potreby. Teraz je to skôr, už o siedmej hodine, lebo o ôsmej máme s Tomášom prvú fázu tréningu.

 

Dúfam, že Andrej na Olympii zdolá Vojtu?

Andrej: Pôjde ich tam dolu viac, nielen Vojta (smiech), ale teraz vážne, je to otvorené, je to veľká súťaž, je to veľký rešpekt a musím sa pripraviť čo najlepšie.

 

Co cvičí Tomáš najradšej?

Tomáš: Myslel som si, že biceps a triceps, ale po dvoch tréningoch rúk s Andrejom by som to asi zmenil. Andrej dvíha ťažké váhy a v supersériách som mal čo robiť, aby som mu stíhal.

 

Čo hovoríš na kaatsu metótu?

Andrej: Niektorí ľudia majú na kaatsu dobré názory a majú aj výsledky, zlepšujú sa, ale treba si to vyskúšať, najmä ak máš ruky ako slabinu, čo nie je môj ani Tomášov prípad.

Tomáš: Ja som v jarnej sezóne robil kaatsu na stehná i ruky, nemyslím si, že by som na objemoch niečo nabral, možno, keby som to robil dlhodobo a nie iba štyri mesiace by to bolo efektívnejšie.

 

Aké máš ambície?

Andrej: Nejdem na Olympiu s tým, že tam urobím veľkú dieru do sveta, lebo tí borci, ktorí sa tam dostali, sú už iná liga, ale na druhej strane, nechcem sa tam ani stratiť. Chcem mať životnú formu, čo najlepšie vyzerať a nerád by som sklamal svojich fanúšikov. Čo sa týka Tomáša, ten dlhodobo bojuje o PRO kartu, ktorú už niekoľkokrát mal na dosah ruky. Jeho ambície sú v tomto smere jasné a robí všetko pre to, aby sa mu to čo najskôr podarilo a aby mal top formu. Na Arnold Classic i EVLS by iné ako prvé miesto bolo pre neho sklamaním.

Čo viedlo Andreja k súťažnému návratu?

Andrej: Viackrát som bol ako divák na Olympii. Nehovorím, že ma to úplne hneď naštartovalo, ale viete, že robíme Mozolani Classic, a tak tohto roku v máji som sa po desaťročnej pauze chcel vrátiť na domácej súťaži pred slovenskými fanúšikmi, čo ma veľmi motivovalo. Žiaľ, vyvinulo sa to inak, nemohol som štartovať na vlastnej súťaži, čo v konečnom dôsledku bolo možné aj dobré, lebo keby som štartoval doma, zrejme by som nešiel súťažiť do Ameriky a tým pádom by som sa nekvalifikoval na Olympiu. Všetko zlé je na niečo dobré a platí to aj v tomto prípade.

 

Akú máš maximálnu dĺžku tréningu?

Andrej: Robíme dve fázy a jedna tréningová jednotky bez kardia trvá 45 minút, ale je to s maximálnou intenzitou a po tréningu sme polomŕtvi. Tomáš potom beží ku klientom a ja sa tiež musím dať dokopy, lebo robím svoj biznis. To, že máme veľa práce je vlastne dobré, lebo si neuvedomujeme, akí sme rozbití. Nemáme čas sa ľutovať, ideme ako stroje. Máme už len pár dní na to, aby sme spravili špičkovú formu.

 

Čo hovoríš na tréningový systém FST-7?

Andrej: Ten tréning je dobrý, ale musia tam byť aj základné cviky. Tie sedmičky sa väčšinou dávajú na izolovaných cvikoch so stredne ťažkou váhou, aby sa sval maximálne prekrvil a pred pumpovanými sériami je dobré ešte zaradiť zopár ťažkých cvikov, aby sa sval trochu stimuloval z inej frekvencie a zapojili sa tam iné svalové vlákna.

Tomáš: Kým som netrénoval s Andrejom išiel som týmto systémom, páčilo sa mi to, je to dobrá vec, je to prepumpovanie toho svalu na konci každej svalovej partie, takže má to niečo do seba. Treba to skúsiť, ale na každého pasuje niečo iné.

 

Aký proteín odporučíš začiatočníkom?

Andrej: Je to veľmi všeobecná otázka. Ide o to, či chceš nabrať alebo skvalitňovať. Pokiaľ chceš naberať, treba dať nejaký gainer, ak chceš ísť do kvality, tak treba niečo na báze bielkovín.

 

Čo povieš na dlhodobú bolesť, trénovať, alebo nie?

Andrej: Treba to diagnostikovať odborníkom, lebo v niektorých prípadoch sa môže trénovať cez bolesť a v iných nie, aby nedošlo k poškodeniu bolestivého miesta.

 

Vrátil sa aj Kevin Levrone, aký máš názor na jeho comeback?

Tomáš: Nemyslím si, že by prišiel na Olympiu v open kategórii v zlej forme, fanúšikovia ho majú radi a bude to pre nich veľké prekvapenie, pre mnohých kulturistov je to vzor.

Andrej: Je to legenda. Nevedno, ako sa mu podarí nabrať svalovú hmotu v 52 rokoch. Nikto nevidel, v akej je teraz forme. Ak sa mu podarí urobiť formu, akú mal v rokoch 2001 a 2002, bolo by to famózne, ale nepredpokladám, že bude mať na špičkovej úrovni dolné končatiny, lebo má problém s kolenami a nemôže drepovať. Ale nechajme sa prekvapiť. Pozrite sa na Dextere, ktorý mal vlani na Olympii vo svojich 47 rokoch životnú formu a šliapal Philovi na päty. V kulturistike je všetko možné...

Kedy bude ďalší live stream?

Andrej: Pred súťažou ešte urobíme jeden live stream, ukážeme sa vám, ako vyzeráme a hodíme tam aj nejaké pózovačky. Sleduj fan page Tomášov, môj i Mozolani Fitness, kde budú všetky informácie k tomu. Inak o mesiac budeme na EVLS v Prahe, kde bude mať Gorilla Wear stánok, navyše Tomáš tam bude aj súťažiť. Tam sa s nami môžeme stretnúť, odfotiť sa, budeme tam rozdávať podpisové karty a darčeky. Pripomínam tiež, že v Žiline organizujeme 30. 10. Mozolani Fitness Cup 2016, čo bude nominačná súťaž žien na majstrovstvách sveta, na ktorú vás srdečne pozývame.

TOMÁŠ TABAČIAR je člen Extrifit tímu a Gorilla Wear Teamu:
!!! Kupuj športové oblečenie: MOZOLANI FITNESS ESHOP - GORILLA WEAR

Výhradným dovozcom výrobkov značky EXTRIFIT ® na Slovensko je spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach. Doplnky výživy značky EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness. Všetky výrobky značky EXTRIFIT ® vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie.

Z prenosu zaznamenal Ľubomír Chochula