Magazín
Ako napreduje klasik Andrej Varga?
dátum: 24.08.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na reprezentačnom zraze v Košiciach sme sa pred pár dňami porozprávali s úradujúcim majstrom sveta v klasickej kulturistike do 175 cm Andrejom Vargom, ktorý sa o mesiac predstaví na Arnold Classic v Barcelone a 2. kole Elite World Cup.

Na reprezentačnom zraze v Košiciach (20. 8. 2016) bol Andrej Varga jasne najlepší medzi klasikmi.

 

Začneme trochu netradične, minulý víkend sa v Riu de Janeiro skončila olympiáda. Sledoval si ju v televízii?

Niečo som si pozrel, veď som tam mal menovca (smiech). Klobúk dole pred Matejom Tóthom, ktorý získal zlato v chôdzi na 50 km. Uznávam športovcov, ktorí idú na hranici svojich síl. Z tej plejády športov, ktoré sa predstavili pod piatimi kruhmi, asi najviac uznávam triatlon. No a Ironman na Havaji, to je úplná topka.

 

Ale ani klasická kulturistika nie je šport pre slabé povahy...

Disciplína musí byť v každom športe, ale ak chce kulturista dosiahnuť vyrysovanosť, tvrdosť, naprúžkovanie, hustotu a kvalitu svalstva, môže to dokázať len tvrdým tréningom a tvrdou diétou. Niekto to znáša lepšie, iný horšie. Mojou výhodou je, že mám fantastickú priateľku, ktorá mi vo všetkom veľmi pomáha, za čo jej patrí obrovská vďaka. Keď mi Stanka pripraví rybu, je to chutné, ale keď si ju pripravím sám, vznikne z toho blato a nedá sa to jesť. Ona je zlatá, aj keď niečo chýba, už sa ma ani nepýta a ide to do obchodu kúpiť. Je mi neskutočnou oporou, vytvára mi perfektné zázemie, komfort, ani neviem, čo by som si bez nej počal. Veľmi si to vážim a ešte raz ďakujem.

Si spokojný s tým, ako napreduješ?

Ide to dobrým smerom, ale stále treba pracovať na separácii svalov, hustote, tvrdosti, čo sa dá jedine tvrdým tréningom a prísnou diétou. Veľakrát som unavený, mám nízky tlak a nechce sa mi cvičiť, ale ako som čítal v jednom článku s Dorianom Yatesom, nie je hardcore tréning, keď si dáš na seba športové kulturistické oblečenie, ale to, že cvičíš aj vtedy, keď sa ti nechce. Ja nevynechám ani jeden tréning, striktne držím stravu a idem si za svojím cieľom.

 

Ako vyzerá teraz tvoj tréning a strava?

Všetko mám nastavené tak, aby to bolo na Arnolde dobré. Absolvujem dvojfázové tréningy. V tréningu nerobím nejaké zmeny, akurát niekedy idem cvičiť do iného fitnescentra, kde sú iné uhly, iné stroje, iné činky, čiže v tomto smere mením dajme-tomu tie cviky. Napríklad, na jednom tréningu ramien robím tlaky jednoručkami a na druhom tréningu robím tlaky s veľkou tyčou. Čo sa týka stravy, idem na rybách s ryžou a zeleninou. Sacharidové vlny ešte nerobím, momentálne mám nízky príjem sacharidov (70 g denne) a keďže absolvujem dve tréningové fázy, tým aj spaľujem tuky. To najťažšie príde, až keď sa bude blížiť termín súťaže. Do svojho jedálnička teraz zaradím bielu rybu (tilapia), ktorá nahradí tuniaka. Starí kulturisti hovorili, že iba ryba ti spraví formu. Niekto nedá dopustiť na tvaroh, niekto na morčacie alebo hovädzie mäso, ja som si vyskúšal rybu a funguje to. Priznávam, je to tak trochu týranie jedávať stále to isté, ale keď viem, že to bude mať priaznivý efekt na moju postavu, tak urobím všetko pre to, aby to bolo dobré.

 

Ty zostávaš stále verný klasickej kulturistike...

Mne sa páči kategória klasická kulturistika, v ktorej samozrejme treba dosiahnuť tvrdosť, hustotu a separáciu svalov, ale aj symetriu, vyváženosť postavy a tvar X, čiže široké ramená, úzky pás a nie celkom veľké nohy. Veľmi dôležitá je estetika, symetria a krása postavy. Nedávno som čítal jeden článok, v ktorom ospevovali bývalých kulturistov – Frank Zane, Lee Labrada, Arnold Schwarzenegger – a tí nemali žiadne defekty na postave ani nohy ako bandasky. Oni boli krásni symetrickí kulturisti. Väčšina ľudí, s ktorými som sa rozprával, s nostalgiou spomína na starú éru kulturistov, lebo to sa im páčilo najviac. Napríklad Lee Haney mal obvod pásu 80 cm a získaval tituly Mr. Olympia. Keď sa dnes pozriem na kulturistov, ako vyzerajú, tak sa symetria stráca na úkor veľkej hmoty.

 

Na akých pretekoch v klasickej kulturistike chceš v jesennej sezóne 2016 štartovať?

Pre mňa bolo vždy prvoradé získať titul majstra Slovenska, Európy a sveta, čo sa mi už podarilo, a tak teraz môžem chodiť aj na iné súťaže. Mojou prvou súťažou na jeseň 2016 bude Arnold Classic v Barcelone (22. - 26. 9.), na ktorom som doteraz nikdy neštartoval, ale na svoju premiéru sa teším. Arnold spadá do seriálu Elite World Cup 2016 (viac o Svetovom pohári v klasickej kulturistike, men's physique a bikiny fitness TU), čo je motivácia navyše. Po Arnolde sa chcem zúčastniť EVLS Prague (30. 9. - 1. 10.), kde po prvý raz v histórii zaradili aj klasickú kulturistiku, čo treba využiť. Rád by som štartoval aj na Diamond Cupe v Liverpoole (14. - 17. 10.), kde sa bude konať aj 3. kolo SP. V mojom kalendári súťaží nemôže chýbať Tatranský pohár v Prešove (23. 10.) ako nominácia na 'svet'. Verím, že sa nominujem a budem štartovať na Majstrovstvách sveta v kulturistike a klasickej kulturistike v Benidorme (3. - 7. 11.), v rámci ktorých sa uskutoční aj 4. kolo SP. Jesennú sezónu 2016 plánujem uzavrieť na Olympia Amateur v Hongkongu (5. - 8. 12.), kde bude tiež záverečné 5. kolo SP, ale všetko závisí od toho, ako to zvládnem, či to vydržím, lebo celkovo je to veľa súťaží a bude to ťažké...

Súvisiace články:

Kto bol najlepší na augustovom repre-zraze podľa šéfa SAKFST?

Andrej Varga, majster sveta a Európy 2015, v ústrety novým výzvam

Najväčšie úspechy Andreja Vargu:

Majstrovstvá sveta

2010: 2. miesto klasická kulturistika do 175 cm, bol to jeho debut na MS.

2015: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm, dodatočne po diskvalifikácia Juhokórejčana Gun Woong Choia.

Majstrovstvá Európy

2010: 2. miesto klasická kulturistika do 175 cm, bol to jeho debut na ME.

2015: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm, dodatočne po diskvalifikácii Španiela Adila Bariniho.

1. Európske hry

2015: 2. miesto klasická kulturistika do 180 cm, štartoval v spojenej kategórii.

Majstrovstvá Slovenska

2008: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm

2009: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm

2010: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm

2014: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm

2015: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm

Autor: Ľubomír Chochula

Zobraziť galériu (9)