Magazín
Rozhovor s Adelou Ondrejovičová pár týždňov pred Olympiou
dátum: 23.08.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
V kategórii Figure bude mať Slovensko už po tretí raz za sebou zastúpenie na Olympia Weekende v Las Vegas (15. - 18. 9.). V roku 2014 štartovala v tejto kategórii na najprestížnejšej profesionálnej súťaži Natália Lenártová, vlani Adela Ondrejovičová, ktorá bude stáť na pódiu Olympie aj teraz. Práve s Adelou sme sa 19. 8., čo bolo štyri týždne pred štartom, porozprávali o jej príprave a ambíciách.

 

Ako momentálne trénuješ?

Som v rysovacej fáze a absolvujem dvojfázové tréningy. Je to klasika ako vždy, jeden tréning mám silový a na druhom robím kardio. V príprave mi opäť pomáha môj sponzor Ján Chromík, ktorý je zároveň aj mojím trénerom. Tréningový plán sa mení podľa toho, ako napredujem. Každú svalovú partiu precvičím minimálne raz týždenne, chrbát som cvičila dvakrát, ale keďže už mám znížený príjem sacharidov, tak už len jedenkrát v týždni. Chrbát trénujem väčšinou zvlášť, prsia s bicepsom a bruchom, potom triceps s ramenami. Aktuálne sa najviac zameriavam na nohy, tie mám každý druhý-tretí deň, striedam ťažké váhy s nejakými výskokmi alebo ľahšími váhami. Snažím sa dobehnúť to, čom som kvôli operácii viac-menej zanedbala. Nohy cvičím naplno asi mesiac. Po spomínanej operácii brucha som síce začala cvičiť relatívne skoro, ale bolo to s patričným rešpektom a ľahšími váhami, aby som si neublížila. Potrebujem dobre vyrysovať nohy, s týmto mám už dlhšie problém, ale keďže mám ešte relatívne dosť času a už to celkom sľubne vyzerá, verím, že to dopadne dobre. Chcem tiež rozšíriť šírku chrbta, aj keď na Arnolde to už bolo celkom fajn.

 

Ako vyzerá tvoja strava?

Už fungujem v striktnom režime, lebo mi trochu ušla váha a je to treba dať do poriadku. Po skúsenostiach z tohtoročného Arnold Classic v Columbuse, keď som sa nestihla dostať do takej forme, ako som chcela, som v príprave na Olympiu začala skôr s kardiom i s redukovaním stravy, aby to na Olympii vyzeralo lepšie ako na Arnolde. Čo sa týka množstva sacharidov, každý týždeň mi to môj tréner mení, maximálne mám 100 g denne, ale už sme skúšali aj deň bez sacharidov. Sacharidy čerpám z hnedej ryže, ryžových chlebíkov, bielkoviny z proteínu, kuracieho mäsa, vajíčok. Na raňajky mávam hnedú ryžu s proteínom, ak nemám sacharidy, tak je to proteín alebo praženica z vaječných bielkov s proteínom, potom cez deň jem vajíčka alebo kuracie mäso so zeleninou (uprednostňujem ľadový šalát, cuketu, uhorky, paradajky, naopak pre problém s trávením nemôžem jesť karfiol, brokolicu, ružičkový kel, špenát) plus šampiňóny a hliva. Mliečne výrobky som zo svojho jedálnička vyradila a nedám si už ani tvaroh. Môj denný príjem bielkovín je 2,2 až 2,3 g na kg telesnej váhy, ale niekedy mi to vystrelí na 2,5 g.

 

Aké doplnky používaš?

Proteíny, beceačky, amináče, spaľovače, glutamín, vitamíny, minerály a ďalšie, je toho veľa. Teraz som začala brať tabletky s výťažkami rôznych rastlín na sťahovanie vody z podkožia. Mojím sponzorom na doplnky je muscleking.sk (internetový obchod), ktorému ďakujem za pomoc a vďaka patrí aj sponzorovi na plavky – Michaela Sallut Design.

 

Štartovať na profesionálnej Olympii, to je sen každého športovca v kulturistike a fitness. Tebe sa to splnilo vlani, keď si postúpila do TOP 15 a obsadila si celkové 14. miesto. Vtedy si zdolala 14 súperiek.

Na vlaňajšej Olympii som pokazila prezentáciu a taktiež som mala zlý náter. Pod výkon sa asi podpísala aj únava, nakoľko som spala len tri hodiny, keďže ja neviem v Amerike spať. Okrem toho sa mi stala taká nepríjemná vec, zabudla som si na izbe kufrík s maľovátkami, čo je možno pre niekoho hlúposť, ale mňa to úplne rozhodilo a dostalo do stresu. Vo finále som ten dojem zo semifinále napravila, ale finále sa už nehodnotí. Poučila som sa z toho a na tohtoročnej Olympii chcem mať lepšiu prezentáciu.

 

Teraz to však bude ešte ťažšie, na Figure Olympia 2016 sa kvalifikovalo 32 pretekárok priamo a 5 najlepších z rebríčka...

Na Olympiu sa prebojovalo veľa dobrých dievčat, ba dokonca, zdá sa mi, že niektoré ani nepatria do Figure. Som zvedavá, ako to budú rozhodcovia hodnotiť, lebo pretekárky na prvých priečkach, napr. Nicole Wilkins býva dobre vyrysovaná, ale nie až tak strašne ako niektoré iné, ktoré sa teraz dostali na Olympiu. Neviem, kde zaradia mňa. Počet účastníčok je naozaj vysoký. Niekedy jedna pretekárka vyhrá dajme-tomu až tri súťaže a berie ako keby tri miesta, tentoraz takýchto prípadov bolo menej, takže je nás viac. Bude to náročné, môžu ma prehliadnuť, môže sa stať hocičo, uvidíme...

Ciele si však nejaké dávaš, nie?

V konkurencii kvalitných pretekárok chcem skončiť v prvej polovici štartového poľa. Dúfam, že sa mi podarí vylepšiť svoje umiestnenie z minulého roka aspoň o jednu priečku. Dosť bude záležať na tom, čo budú rozhodcovia preferovať, či oblé tvary alebo vyrysovanosť...

 

Kedy odlietaš do Ameriky?

Do Ameriky letím spolu so svojím trénerom Jánom Chromíkom a jeho bratom v utorok 13. septembra. V Las Vegas budeme ako jedna skupina aj s Robertom Burneikom, ktorý nás tam bude už čakať. Dúfam, že sa nič nepredvídaného nestane, lebo ja som expert na zranenie. Vlani cestou na Olympiu som sa zranila na letisku vo Viedni, keď som si pri odovzdávaní kufra rozsekla palec a museli mi to tam zošívať. Štyri mesiace predtým, keď som išla na svoju prvú PRO-súťaž, tak som si ráno na poslednom tréningu pred odletom rozbila hlavu v posilňovni...

 

Čo hovoríš na to, že Andrej Mozoláni (kategória kulturistika do 212 libier) sa tiež kvalifikoval na Olympiu?

Je to super, teším sa z toho, držala som mu palce a som rada, že tam bude štartovať. Dúfam, že mu vyjde formu a že im to tam všetkým natrieme.

 

* Adela Ondrejovičová na PRO súťažiach:

- máj 2015 Power Body Pro (Birmingham): 1. miesto (bol to jej PRO debut) a priamy postup na Figure Olympia 2015

- september 2015 Figure Olympia (Las Vegas):14. miesto (cenný postup do top 15, zdolala 14 súperiek)

- október 2015 Nordic Pro (Lahti): 3. miesto (tri body do kvalifikačného rebríčka o postup na Figure Olympia 2016)

- november 2015 San Marino Pro (San Marino): 1. miesto a priamy postup na Figure Olympia 2016

- marec 2016 Arnold Sports Festival (Columbus, USA): 10. miesto

 

Súvisiace články:

Cieľom Adely je dostať sa do TOP 10 na Arnold Sports Festival

Rozhovor s Ondrejovičovou, ktorá chce byť stále lepšia

Autor: Ľubomír Chochula