Magazín
Víťazstvo strongmana Šuľana na Duchonke!
dátum: 19.07.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
V sobotu 16. júla, sa na Duchonke Hrádzi uskutočnilo v poradí štvrté kolo Slovenského pohára silných mužov. Za pomoci Slovenskej asociácie silných mužov organizoval podujatie Braňo Golier s Majkou Golierovou. Na tomto mieste sa tak po roku stretlo opäť to najlepšie čo ponúka šport silných mužov na Slovensku.

Trinásť borcov si prišlo zmerať sily v piatich náročných disciplínach. Moderátorom nebol nik iný ako viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel. Na správny priebeh podujatia dohliadal popri Braňovi, Pavol Guga. Pretekári mali sťažené podmienky, nakoľko i keď v úvode nepršalo, výdatné kvapky ich sprevádzali až po slávnostné vyhlásenie.

Úvod patril ťahaniu nákladného auta. Na vzdialenosť 15 metrov najrýchlejšie do cieľa potiahol automobil Ľubo Griglák no hneď za ním skončil Šuľan. Práve títo dvaja strongmani sa bijú o postupovú priečku do profi ligy. V záverečných dvoch kolách sa máme ešte na čo tešiť.

Nasledoval test sily tricepsov a pliec. Opäť sa predviedol Šuľan, ktorý zvládol päť zdvihov. Jeho prenasledovateľ zvládol bohužiaľ len jeden pokus, nakoľko pri druhom neustál rovnováhu a nedokázal sa stabilizovať pre platnosť pokusu. Taktiež i Milan Šuľan prišiel o jeden zdvih pre nedostatočné prepnutie lakťov do vystretých rúk.

Po značne premočenom teréne mali pretekári najskôr odniesť 100 kilogramové vrece (ktoré po výdatnom a neutíchajúcom lejaku nasiaklo do váhy približne 120kg) a následne odniesť 100 kilogramovú guľu. Tá bola pomerne dosť šmykľavá a neraz vypadla z náručia nejedného borca. To neplatilo pre Grigláka, ktorý sa snažil dobehnúť stratu po druhej disciplíne.

Ďaľšiu víťaznú disciplínu si pripísal i v predposlednom teste sily. Nosenie 150 kilového meča na vzdialenosť 10 metrov zvládol Ľubo za najrýchlejší čas. Ujal sa tak vedenia pred záverom o pol bodu.

Finálová disciplína bola krucifix. Pretekári mali v rozpažených rukách zarovno očí udržať dve ťažké závažia. Víťazstvo si pripísal Piros, ktorému táto disciplína v konečnom hodnotení vybojovala bronzovú medailu. Nešťastne sa skončila pre Grigláka, ktorý napriek trom víťazným disciplínam nezískal prvenstvo na kole Slovenského pohára.

Víťazom sa tak stal Milan Šuľan, ktorý tak nadviazal na svoj úvodný triumf v Prešove. Predviedol vyrovnaný výkon a bez viditeľného zaváhania tak získal najvyšší počet bodov. Druhé miesto získal Griglák, ktorý predviedol doposiaľ jeden z jeho najlepších výkonov. Vďaka týmto dvom chlapcom sa nám súboj o nového člena profi tímu zamotáva a dostáva nový náboj. Na posledných dvoch kolách pôjde o veľa!

Tretie miesto, ako bolo vyššie spomenuté, vybojoval Tomáš Piros. Dlhoročný pretekár Slovenskej asociácie silných mužov tak nazbieral dostatok bodov do konečného hodnotenia a ak absolvuje zvyšné dve kolá, môže pomýšľať na prvú päťku.

Výsledky: 1.Milan Šuľan 56b, 2.Ľubomír Griglák 54,5b, 3.Tomáš Piros 53b, 4.Michal Dzivjak 47,5b, 5.Peter Očovay 39b, 6.Michal Kuča 34,5b, 7.Peter Supák 31b, 8.Ladislav Kovácz 28b, 9.Denis Hanák 25,5b, 10.Pavol Horňák 24b, 11.Michal Gunda 20b, 12.Peter Kováč 19b, 13.Tomáš Jurkovič 8b

Ďakujeme všetkým, ktorí napriek nepriaznivému počasiu prišli, podporili, súťažili alebo akokoľvek inak sa podieľali na štvrtom kole Slovenského pohára silných mužov. Pevne veríme, že sa stretneme v hojnom počte už budúci týždeň na Zamagurí, presnejšie v Spišskej starej Vsi, kde sa organizuje piate kolo Slovenkého pohára. Nezabúdajme na to, že šport má motivovať mladých ľudí k fyzickej aktivite a hlavne spájať. A my sme veľmi radi, že spolu sme jeden veľký Slovakstrongman tím! Veľa sily! 

Autor: Pavol Guga