Magazín
Strongman Kobylarz víťazom na svetovom pohári silných mužov v Hniezdnom!
dátum: 04.07.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
V obci Hniezdne, ktorá je neďaleko Starej Ľubovne, sa v prvú júlovú sobotu v Nestville parku, stretli najsilnejší muži sveta. Počas podujatia Nestville open fest 2016 sa uskutočnil i Nestville world cup 2016, ktorý poriadala Slovenská asociácia silných mužov.

Pre tých, ktorí nevedia, v Hniezdnom sa vyrába prvá Slovenská whisky a majitelia Nestville parku organizujú tento festival už niekoľko rokov. Počas ročníkov sa vystriedalo množstvo siláckych zápolení až sa napokon v roku 2016 mohol uskutočniť svetový pohar najsilnejších mužov zemegule.

Na štartovej listine sa ocitli známe silácke mená. Z Maďarska prišiel Ákos Nagy, z Poľska Rafal Kobylarz, z Ukrajiny Ivan Hryhorovskyy, z Bieloruska zavítal Volodymyr Tsifra, z Južnej Afriky Marc Van Der Haer, z Ázie ďalekého Uzbekistanu Khamza Primov a z Južnej Ameriky, konkrétne z Brazílie, Sergio Mendoza, ktorý nahradil Marcosa Ferarriho.

Domáce farby hájil trojnásobný najsilnejší Slovák, Igor Petrík a nováčik v profi lige Peter Rekenei. Regulérnosť podujatia mal na starosti Branislav Golier a Pavol Guga, moderovania sa ujal viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel a na správnosť výsledkov dohliadala Majka Golierová.

Úvod tradične patril tlakovej disciplíne. Klada bola objemnejšia ako býva zvykom, preto premiestnenie robilo borcom s kratšími rukami problém. Až trojica nedokázala spraviť ani jeden platný zdvih. Víťazstvo v úvode patrilo poliakovi Kobylarzovi, ktorý bezproblémov nasúkal sedem zdvihov.

Po menšej prietrži prišla na rad druhá disciplína. Prenášanie kufrov o váhe 165 kilogramov na vzdialenosť dvadsať metrov. Vlhké rúčky dali siláckym úchopom skutočne zabrať. Neplatilo to ale pre Volodymyra Tsifru, ktorý prešiel danú vzdialenosť za neskutočných 14,82 sekúnd!

Organizačný tím vybral spomedzi hojného počtu divákov štyri asistentky, ktoré sa posadili na konštrukciu. Tento netradičný superyok je príjemným spestrením na podujatiach silných mužov. V Hniezdnom sme ho mohli vidieť vďaka Peťovi Rekeneiovi, ktorý sa spolupodieľal na organizácii podujatia na ktorom i pretekal. Už druhú víťaznú disciplínu si pripísal Kobylarz, ktorý tak dokazuje, že v Poľsku je naozaj veľa kvalitných pretekárov /v minulom roku zvíťazil Poliak Mateusz Baron/.

Predposledným testom sily boli mrtvé ťahy s automobilom na konštrukcii. Spoločnosť Auto forewer skvele zapožičala vozidlo na podujatie a napomohla svetovému podujatiu najsilnejších mužov zemegule! Váha činila niečo cez 350 kilogramov a dvaja borci nezvládli ani jeden zdvih. Už tretie víťazstvo si pripísal opäť Kobylarz, ktorý zvládol auto zodvihnúť deväťkrát.

Pred poslednou skúškou, ktorou bolo ťahanie kamióna si tak vytvoril dostatočný náskok na čele poradia. Súboj o druhú priečku bol podstatne vyrovnanejší, kde o striebro bojoval Nagy a Petrík. Víťazstvom vo štvrtej disciplíne si poistil i víťazstvo na svetovom pohári Rafal Kobylarz. Predviedol jeden z najlepších výkonov aké sme mohli na siláckom zápolení na Slovensku vidieť a od svojej prvej súťaže, ktorú absolvoval na Ukrajine v Černivci, predviedol obrovský výkonnostný progres.

Druhé miesto napokon na podujatí Nestville world cup 2016 získal Maďarský borec Ákos Nagy. O jeden bod tak predbehol a na bronzový stupienok odsunul domáceho pretekára. Igor Petrík po získaní svojho tretieho titulu Najsilnejšieho Slováka v rade dokázal na svetovom pohári, že mu právom patrí. V medzinárodnej konkurencii najsilnejších mužov sveta sa bil do poslednej disciplíny o striebornú medailu. Napokon vybojoval bronz a my mu za to gratulujeme!

Deviate miesto pripadlo na Peťa Rekeneia. Ten napomohol Slovenskej asociácii silných mužov a organizačné starosti mu nepridávali na psychyckej pohode, ktorá je taktiež pre športovca dôležitá. V náročných disciplínach a svetovej konkurencii získal množstvo skúseností, ktoré určite v budúcnosti využije. Za predvedený výkon si zaslúži poklonu a gratuláciu.

/zľava Igor Petrík SVK, Rafal Kobylarz PL, Ákos Nagy HUN/

Výsledky: 1.Rafal Kobylarz 44b, 2.Ákos Nagy 33,5b, 3.Igor Petrík 32,5b, 4.Volodymyr Tsifra 27b, 5.Khamza Primov 21,5b, 6.Ivan Hryhorovskyy 17,5b, 7.Marc Van der Haer 15,5b, 8.Sergio Mendoza 14b, 9.Peter Rekenei 10,5b

Ďakujeme spoločnosti Nestville za pozvanie a všetkú pomoc s tak náročným podujatím akým Nestville world cup 2016 bol.

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM