Magazín
Fitneska Multáňová zabodovala zostavou
dátum: 19.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Dominika Multáňová dosiahla na IFBB MS v Kyjeve svoj najväčší úspech v kariére. V kategórii fitness do 163 cm sa vo veku 22 rokov stala po prvý raz svetovou šampiónkou medzi ženami.


Ako by ste zhodnotili tento svetový šampionát?

S viacerými sme sa zhodli, že Ukrajinci zorganizovali šampionát veľmi dobre. Organizácia, zabezpečené priestory, strava pre pretekárov, celkový spád podujatia, všetko klapalo. Bola to jedna z najlepších súťaží, na akých som keby bola v zahraničí. Samotné preteky boli veľmi dobré aj vďaka reprezentačným trénerom, či už Ľubovi Hečkovi, ktorý nás natieral a staral sa o nás, alebo Ľubošovi Matejičkovi, takisto treba poďakovať prezidentovi SAKFST Milanovi Čížekovi. Vždy nám včas poskytli potrebné informácie, všetko bolo v poriadku, nebol najmenší problém.

Koľko súperiek ste mali vo svojej kategórii?

V mojej kategórii štartovalo 11 pretekárok. Dokonca mojimi súperkami boli aj fitnesky z Brazílie, Japonska či Kazachstanu, čo nebýva zvykom. Samozrejme v štartovom poli boli aj Rusky, Estónky a domáce Ukrajinky. Účasť bola veľmi kvalitná. Trochu som mala obavy z toho, že sa MS konajú na Ukrajine, lebo na východe je vždy silná ruská lobby, ale napokon som bola veľmi šťastná, že práve tu, ako sa hovorí v jame levovej, sa mi podarilo zvíťaziť. Bolo to náročné, ale vyšlo to.

Čo rozhodlo o vašom prvenstve?

Keď som si pozerala výsledkovú listinu, zistila som, aké malé rozdiely boli medzi pretekárkami. Určite v môj prospech zavážilo aj športové šťastie. Fitness nie je len o postave, ale aj o zostave. Niektoré dievčatá mali dobre vypracovanú postavu, ale zaostávali v zostave, u iných to bolo presne naopak. Dokonca v postave ma rozhodcovia dali až na 4. miesto, hoci s malou stratou na prvú, ale v zostave som získala najviac bodov ja. Po súčte bodov z oboch disciplín to vyšlo tak, že som zvíťazila, aj keď nie suverénne, ale s malým bodovým rozdielom. Veľmi si toho vážim. Je to môj najväčší úspech v kariére.

V absolutke ste sa stretli s Ukrajinkou Natáliou Nazarenkovou, ktorý napokon vyhlásili za absolútnu víťazku vo fitness. Čo na to hovoríte?

Z viacerých strán som počula, že keby som vyhrala ja, nič by sa nestalo. Bola som v porovnaní s ňou symetrickejšia, ale svalovo bola lepšia ona. Natália je skúsená pretekárka, klobúk dole pred ňou. Pre mňa bolo cťou stáť vedľa nej na pódiu a bojovať o absolútny titul, ktorý jej doprajem. Počula som, že ona nebola lepšia ako ja, ale bola doma... Rozhodnutie rozhodcov však rešpektujem. Absolútne prvenstvo je takou čerešničkou na torte, ale vôbec nie som sklamaná, že som ho nezískala, teším sa z titulu majsterky sveta vo fitness do 163 cm.

Váš tréner Ľubomír Hečko bol spokojný?

Bol spokojný. Stále bol pri nás. Nakoľko bol chorý, mal to ťažké, ale o všetky pretekárky sa postaral. Zhodnotil to úsmevne: Už neviem, čo budeme ďalej robiť, keď máme všetko...

Onedlho vás budú čakať ďalšie preteky...

Najskôr to bude juniorská nominačná súťaž (5. 10.) v Dubnici, keďže vekovo ešte spadám do juniorskej kategórie (veková hranica je 23 rokov). Potom absolvujem v Madride Arnold Classic Europe (11. - 13. 10.) a juniorské MS v Mongolsku (25. - 27. 10.).

Už trénujete alebo ešte oddychujete?

V stredu (18. 9.) som začala trénovať. Vo štvrtok a piatok takisto. Tieto tri dni ešte bez trénera, s ktorým sa naplno po sobotňajšom voľne vrhnem do silovéhom tréningu v nedeľu (21. 9.). Trénovať budem dvojfázovo, prvá fáza voľná zostava, druhá fáza silový tréning, kardio zatiaľ nie.

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

Súvisiace články

Návrat k úspechu slovenských fitnesiek

Päť medailí v Kyjeve, tri premiérové tituly

Zlaté Multáňová, Ondrejovičová, Pleváková

Multáňová má dočasne zakázane kardio

Multáňová chce zabojovať o medaily