Magazín
Štátna reprezentačná trénerka hodnotí MS 2016 v detskom fitness
dátum: 22.06.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Veľkým úspechom pre Slovensko sa uplynulý víkend skončili IFBB majstrovstvá sveta 2016 v detskom fitness, ktoré sa uskutočnili v srbskom Novom Sade. Slovenskí reprezentanti (17 dievčat, 4 chlapci) sa v silnej konkurencii – na pretekoch štartovalo 131 pretekárov z 11 krajín – nestratili, získali 2 zlaté, 2 strieborné, 5 bronzových medailí a 16 finálových umiestnení, čo sa prejavilo aj v hodnotení Pohára národov, v ktorom Slovensko obhájilo prvenstvo.

Na snímke je štátna reprezentačná trénerka pre detský fitness Anka Mozoláni aj s Pohárom národov tretia zľava.

O zhodnotenie šampionátu sme požiadali štátnu reprezentačnú trénerku pre detský fitness Anku Mozoláni, ktorá pôsobila na šampionáte aj ako delegát a medzinárodný rozhodca za Slovensko. „Do Srbska vycestovalo 21 pretekárov, čo je najvyšší počet za ostatných päť rokoch, za čo sa chcem veľmi pekne poďakovať Slovenskej asociácii kulturistiky, fitness a silového trojboja, ktorá nezištne podporuje detský fitness, umožňuje výjazdy na MS a ME, hradí všetky náklady, ktoré súvisia so šampionátom.

Bez tejto obrovskej podpory by sme v konfrontácii s inými národmi nemohli byť do takej miere úspešní ako teraz. Je to správna cesta, čo sa odzrkadľuje na vysokej úrovni slovenského detského fitness, o čom svedčia výsledky na medzinárodnej scéne a tento trend sa potvrdil aj na svetovom šampionáte v Srbsku. Som šťastná, že v nominácii Slovenska na MS nebol nikto, kto by si to nezaslúžil, ani jeden nesklamal a všetci podali maximálny výkon. Nominovali sme tých najlepších na základe výkonnosti a výsledkov na majstrovstvách Slovenska, ale zohľadňovali sa aj predošlé tri pohárové preteky v jarnej sezóne, ktoré boli nomináciou na M-SR.

Súťaž prebiehala od rána do večera, čo bolo veľmi náročné, keďže som sa ako medzinárodný rozhodca musela venovať rozhodovaniu a nemohla som našim pretekárom pomôcť v príprave na ich vystúpenie. Práve preto by som sa chcela veľmi pekne poďakovať našim trénerkám, či už Zuzke Niščákovej (pôsobila aj ako delegát) alebo Marianne Holbovej (extra delegát), ale aj všetkým oddielovým trénerkám (Elena Meleshchenko, Lívia Maťušová, Slávka Lehotská ), ktoré absolvovali tento výjazd. Trénerky boli veľmi nápomocné, počas celej súťaže pracovali ako team, za čo im patrí veľká vďaka.

Čo sa týka individuálnych výkonov pretekárov, začnem kategóriou dievčatá do 7 rokov, v ktorej zo Slovenska štartovali štyri pretekárky a takýto vysoký počet sme v tejto kategórii doteraz nemali. Veľmi ma teší, že zlatú medailu získala Katarína Kuzmová. Zostava, prezentácia a pózovanie boli neskutočné. Na pódiu pôsobila suverénne, bez náznaku trémy, proste svietila tam ako hviezdička.

Na snímke je Katarína Kuzmová.

Bolo zážitkom sa pozerať na naše pretekárky v tejto kategórii, v ktorej sa o ďalšiu medailu pre Slovensko postarala Katarína Dvorská. Priznám sa, že som váhala, či ju zaradiť do nominácie na MS, ale nakoniec som rada, že aj ona sa mohla zúčastniť šampionátu a skončiť na výbornom 3. mieste.

Na snímke je Katarína Dvorská.

Do finále sa dostala aj Alexandra Uhrínová (5. miesto), u ktorej sme mali trochu obavu, či jej výkon nepoznačí tréma či stres, keďže má len päť rokov a nikdy neštartovala na takejto súťaži, ale ona nás všetkých príjemne prekvapila. Zostavu zvládla bravúrne, ukázala skvelý showmanship a ani v pózovaní jej nebolo čo vytknúť, bola proste úžasná. V tejto kategórii sa do finále nezmestila len Emma Červeňová, ktorá však ukázala nádhernú zostavu, nesklamala ani v pózingu, ale v konečnom dôsledku to pri tej konkurencii stačilo na 8. miesto.

V kategórii dievčatá 8-9 rokov zanechala výborný dojem Daniela Korečková, ktorá mala suverénny prejav, krásny námet v zostave a bezchybné pózovanie. Vydala zo seba maximum a odmenou pre ňu za výborný výkon bol zisk bronzovej medaily. Danielka patrí medzi skúsené pretekárky.

Na snímke je Daniela Korečková.

Laura Marenčáková (8. miesto) a Linda Urdová (9. miesto) iba tesne zostali pred bránami finále, ale tieto pretekárky zaslúžene stáli na medzinárodnom pódiu.

V kategórii dievčatá 10-11 rokov súťažili štyri naše pretekárky, z ktorých sa tri dostali do finále a dve skončili na medailovom mieste. Veľmi úspešnú premiéru na MS absolvovala Rebeka Némethová, ktorá si zaslúži uznanie za svoj perfektný výkon. Prezentovala sa krásnym pózovaním a excelentnou zostavou, čo jej zaručilo zisk striebornej medaily.

Na snímke je Rebeka Némethová.

Emma Čábyová získala bronz najmä vďaka dokonalej zostave. Keď nastúpila na pódium, bolo vidieť, že medzinárodné pódium jej nie je cudzie v úlohe kocúra v čižmách. Pri náročnejších prvkoch s klobúkom som mala trochu obavu, ako to zvládne, ale vyšlo jej to na chlp presne, čo som veľmi rada.

Na snímke je Emma Čábyová.

Viktória Hrnková (5. miesto) predviedla úžasnú zostavu so zaujímavým námetom a s prehľadom zvládla celú choreografiu i náročné akrobatické prvky s predmetom. Nezaváhala, neurobila chybu, bolo to super. V tejto kategórii skončila spomedzi našich dievčat najhoršie Paulína Bajerlová (13. miesto), ktorej trochu ukrivdili, lebo myslím si, že dobre pózovala a aj zostavu mala peknú. Urobila maximum, čo mohla, bojovala, ako sa dalo, ale potom to už bolo na rozhodcoch, koho budú uprednostňovať, ako budú k tomu pristupovať. Boli sme tam deviati rozhodcovia a niektorí mali na to asi iný názor...

Kategória dievčatá 12-13 rokov bola na MS našou najúspešnejšou. V prvej sedmičke bolo päť našich dievčat, mali sme štyri finálové a dve medailové umiestnenia. Nelli Novodomská je svetový unikát v detskom fitness, je to už jej piaty titul na majstrovstvách sveta za sebou. Ani teraz nenechala nikoho na pochybách, že prvenstvo právom patrí jej. Nelka je výnimočná a nesmierne talentovaná fitneska, ktorej zostavu som si vychutnávala plnými dúškami. A nielen ja.... Malo to dej, bol tam ukážkový showmanship, úžasný prejav – skvelý zážitok. Je neuveriteľné, čo všetko vie a ako sa dokáže vyrovnať s tlakom, že od nej ako najväčšej favoritky na zlato sa očakáva víťazstvo. Nelka bola najlepšia aj v postave s krásnou symetriou tela, skrátka bola to jednoznačná víťazka, ktorá úlohu favoritky zvládla s prehľadom.

Na snímke je Nelli Novodomská.

Na striebornej priečke skončila Tatiana Ondrušková, ktorej zostava pôsobila veľmi nežne, jej prezentácia bola na veľmi profesionálnej úrovni a vynikala aj postavou.

Na snímke je Tatiana Ondrušková.

V tejto kategórii je najväčšia konkurencia medzi slovenskými pretekárkami, všetky sú veľmi dobré, čo na šampionáte potvrdili aj Katarína Blašková, Nasťa Vrábelová a Dominika Rosincová. Myslím si, že Katarína Blašková (5. miesto) pobavila celé publikum, jej zostava mala dej, nechýbali v nej ani náročné prvky, ale žiaľ, pózovanie ju vo výsledkoch posunulo nižšie. Nasťa Vrábelová (6. miesto) predviedla výbornú zostavu, ktorá obsahovala všetko, čo obsahovať má, ale škoda, že jej silnou stránkou nie je showmanship, pretože potom by to bolo excelentné. Čo sa týka pózingu, bolo to pekné, ale, ako som už spomínala, je to o tom, čo rozhodcovia preferujú... Dominika Rosincová (7. miesto) mala potenciál na finále, ktoré jej žiaľ ušlo veľmi tesne, ale ak zlepší showmanship, tak nabudúce jej to už vyjde, pretože v pózingu nezaostávala.

V kategórii dievčatá 14-15 rokov sme mali iba jednu pretekárku, ktorou bola Anka Hepnerová. Priznám sa, že pri vyhlasovaní výsledkov som mala zimomriavky, v kútiku duše som dúfala aspoň v bronz, ktorý napokon získala, čo som veľmi rada. Anka sa stále zlepšuje, čo je vidieť na jej postave, svalovom rozvoji, prezentácii a prvkoch v zostave. Som rada, že sa s MS v detskom fitness rozlúčila medailou, nakoľko v budúcom roku už bude dorastenka.

Na snímke je Anna Hepnerová.

V kategórii chlapci do 12 rokov sme mali dvoch pretekárov, Damian Korečko obhájil medailovú pozíciu, získal bronz, čo je dobré umiestnenie a Tomáš Trizuliak zvládol svoj premiérový štart na MS so cťou, zostavu mal nápaditú, v pózingu predviedol maximum a to v danej konkurencii stačilo na 4. miesto.

Na snímke je Damian Korečko.

V kategória chlapci nad 12 rokov bolo pre mňa veľkým sklamaním umiestnenie Denisa Ambruša. Ja osobne som ho videla vyššie, nečakala som, že obsadí 5. miesto, pretože mal nádhernú zostavu, ktorá bola podľa môjho názoru jedna z najlepších. Víťazný Rus Jevtuchov predviedol zostavu, v ktorej prevládala hlavne gymnastika, nie show a kontakt s publikom, podľa mňa bol v zostave lepší Denis. Fitness je o show, deji, náročnosti, ale nie o gymnastike. Denisa dali rozhodcovia na 2. miesto v zostave, ale v pózingu to už bolo horšie, pretože v tejto kategórii jeho súperi vyzerali svalovým rozvojom trochu inak. Nabudúce, ak chce Denis uspieť, musí popracovať na postave. Čo sa týka Ľubomíra Kútnika (6. miesto), bola to jeho premiéra na MS, zostavu mal zaujímavú, pózing bezchybný, môže byť spokojný s výsledkom.

Na snímke je Denis Ambruš.

Dotknem sa ešte na chvíľu organizácie šampionátu. Pretekárky kategórii 12-13 rokov a 10-11 rokov súťažili v neskorých večerných hodinách, čo si myslím, že bolo pre ne veľká záťaž, lebo pre nikoho v takomto veku nie je jednoduché, aby bol plný energie a dokonale koncentrovaný o 19. a 20. h. Som veľmi šťastná, že naše dievčatá sa s tým vyrovnali a v týchto kategóriách sa umiestnili tak dobre.

Konkurencia v detskom fitness na medzinárodnej scéne z roka na rok rastie, je čoraz ťažšie uspieť, ale slovenskí pretekári to dokázali, o čom svedčí obhajoba prvenstva v Pohári národov. Som pyšná, že som mohla stáť na pódiu a prevziať trofej za 1. miesto v Pohári národov. Ďakujem všetkým oddielovým trénerkám na Slovensku za to, ako pripravujú a vychovajú pretekárov a pretekárky v detskom fitness, aby som potom tých najlepších mohla vybrať do reprezentačného kádra na súťaže, ako sú majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy. Veľká vďaka patrí SAKFST za to, že už niekoľko rokov vytvára veľmi dobré podmienky pre detský fitness a jeho rozvoj,“ dodala štátna reprezentačná trénerka SAKFST Anka Mozoláni.

Výsledky MS 2016 v detskom fitness TU

Autor: Ľubomír Chochula

Zobraziť galériu (21)