Magazín
Víťaz 3. kola strongman ligy Maroš Štefaňák!
dátum: 20.06.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Býva zvykom, že sa väčšinou kultúrne či športové podujatia organizujú vo víkendových termínoch. To však neplatilo o treťom kole Slovenského pohára silných mužov, ktoré sa odohralo v piatok, 17. júna na námestí SNP v Banskej Bystrici. Podujatie, ktoré sa organizovalo pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica, pána Noska a s podporou mesta prilákalo na námestie množstvo zvedavých divákov. Na štart sa postavilo 15-násť šikovných borcov, ktorí bojovali o víťazstvo v piatich náročných disciplínach.

Po otvorení podujatia pánom viceprimátorom mesta, pánom Turčanom, sa mohlo podujatie začať. Moderátorom bol organizátor podujatia Milan Gabrhel, ktorý je taktiež viceprezidentom Slovenskej asociácie silných mužov a prezidentom Stredoeurópskeho pohára silných mužov. Na správnosť pravidiel súťažných disciplín dohliadal šesťnásobný najsilnejší Slovák, Branislav Golier spoločne s medzinárodným rozhodcom a spoluorganizátorom podujatia, Pavlom Gugom. Výsledky zapisovala tradične a zodpovedne Brankova žena, Majka Golierová.

Tento pretek by sme mohli s pokojným svedomím pomenovať AONE cup. Práve výrobca a predajca doplnkov výživy AONE Nutrition zastrešil toto podujatie a pripravil pre silákov množstvo kvalitných cien ako do vyhodnotenia celkového preteku, tak i za dané súťažné disciplíny.

V tej prvej mali pretekári za úlohu dostať nad hlavu do vystretých rúk 115 kilogramovú kladu. S ľahkosťou piestového zdviháka nasúkal osem platných pokusov obor, Milan Šuľan, víťaz úvodného kola tejto siláckej ligy. Druhé miesto si na úvod pripísal dlhoročný pretekár Slovenského pohára, Martin Dulai /5x/, o tretie miesto sa delil Griglák s Pirosom, ktorí zvládli tri zdvihy.

To, že strongman nieje len statický silák ale musí byť aj atlét, preverila druhá disciplína. Borci mali najskôr na vzdialenosť 15 metrov preniesť pivný sud tam i späť a to isté mali spraviť aj so 100 kilogramovým vrecom. Podmienkou bolo, aby obe náradia v cieli boli nie hodené na zem ale pekne postavené. Na toto pravidlo doplatil Piros, ktorý vrece len odhodil a keď napravil nezdar, prišiel o cenné sekundy. Najrýchlejšie nohy mal v druhom teste nováčik Maroš Štefaňák. Tento „zjav“ prišiel ako inak, z Popradu, kde silákov pripravuje a podotýkame, že veľmi dobre, nový profík Peter Rekenei. To že Trenčín bol liahňou silných mužov už neplatí a momentálne tento štatút prevzal Poprad. A my sme nesmierne radi, že práve nový profík vychováva takto skvele pripravených nových pretekárov!

Tretí test sily úchopu a nôh bol nasledovný. Najskôr preniesť 160 kilogramový erb do oceľových saní na 15 metrov a následne sane na 15 metrov dotiahnuť do cieľa. Už druhú víťaznú disciplínu si pripísal Štefaňák pred Griglákom a účastníkom strongman seminára Pavlom Horňákom. Silácky seminár býva tradične v mimosúťažnom období na Športhoteli Ostrov, kde sídli Slovenská asociácia silných mužov a i formou seminára SASIM hľadá talenty. Pavol Horňák alebo i Tomáš Jurkovič patria práve medzi tých, ktorí sa zúčastnili seminára, okúsili silácke náradie a nezľakli sa súťaženia!

Predposlednou skúškou bolo prevrátenie 400 kilovej pneumatiky na štyri otočky. Tretiu po sebe idúcu disciplínu s víťazstvom si pripísal Štefaňák, ktorý sa postupne dral až do čela priebežného poradia. Za ním skončil Milan Šuľan, tretie miesto patrilo v prevracaní pneumatiky Ľubovi Griglákovi.

Záver patril mrtvým ťahom s osobným automobilom Opel Corsa, ktorý na podujatie zapožičal najväčší predajca automobilov na Slovensku, FINAL-CD Banská Bystrica. Víťaznú disciplínu si pripísal ďaľší Popradčan, Griglák /11x/, nasledoval ho Šuľan /10x/ a tretí skončil, opäť borec z Popradu, Dzivjak /9x/.

Po zrátaní bodov vzišiel víťaz tretieho kola Slovenského pohára silných mužov. Liga, ktorá pripravuje amatérov a z ktorej každoročne vzíde nový profesionál Slovenska. Prišiel, videl, zvíťazil. To si na konci mohol povedať Maroš Štefaňák, pre ktorého bol štart na siláckych podujatiach ako zo sna. Zvíťazil v troch disciplínach a v ostatných nijak nezaváhal. Právom sa tak radoval okrem premiérovej účasti na strongman preteku i z prvého víťazstva!

Druhé miesto si vybojoval Ľubomír Griglák, ktorý postupne eliminuje nedostatky na svojich slabších disciplínach a veríme, že do budúcna si aj on pripíše víťazstvo na niektorom Slovenskom pohári. Tretí skončil víťaz prvého kola, Milan Šuľan, ktorý od úvodu sezóny zbiera medailové umiestnenia a pripisuje si tak cenné body do konečného hodnotenia SP.

Výsledky: 1.Maroš Štefaňák 65b, 2.Ľubomír Griglák 56b, 3.Milan Šuľan 54,5b, 4.Martin Šulej 50b, 5.Martin Dulai 48b, 6.Michal Dzivjak 46b, 7.Peter Supák 40b, 8.Tomáš Piros 37b, 9.Pavol Horňák 34b, 10.Peter Očovay 29b, 11.Denis Hanák 28b, 12.Michal Póša 25,5b, 13.Dávid Nagy /odstúpil po druhej disciplíne/ 24b, 14.Michal Gunda 17b, 15.Tomáš Jurkovič 5b.

 

Ďakujeme mestu Banská Bystrica za skvelé podmienky pre zorganizovanie podujatia, za podporu a samozrejme aj všetkým pretekárom a partnerom ktorí sa podieľali na treťom kole Slovenského pohára silných mužov! Vidíme sa na ďaľšej siláckej akcii, preto sledujte našu stránku www.slovakstrongman.sk ako i našu fanpage: Slovakstrongman! Veľa sily želá SASIM!

 

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM

Foto: Matej Kapusta