Magazín
Návrat k IFBB Diamond Cup a Mozolani Pro Classic, hodnotenie promotérov
dátum: 15.06.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Od prezidenta IFBB Rafaela Santonju dostali Andrej Mozoláni, Anka Mozoláni a Michaela Kováčová zlaté medaily za propagáciu a rozvoj kulturistiky, fitness i zdravého životného štýlu. Všetci traja sa odstupom času vrátili k historicky najvýznamnejšiemu podujatiu v kulturistike a fitness organizovaného na Slovensku – IFBB Diamond Cup a Mozolani Pro Classic 2016.

Na snímke so zlatými medailami od prezidenta IFBB Rafaela Santonju zľava sú – Michaela Kováčová, Anka Mozoláni a Andrej Mozoláni.

 

ANDREJ MOZOLÁNI (promotér): Svoj pohľad na tento event by som rozdelil do niekoľkých častí. Začnem pretekmi IFBB Diamond Cup, ktoré boli výzvou pre všetkých amatérskych športovcov v daných kategóriách, keďže mohli bojovať o PRO kartu, čo bolo po prvý raz v histórii na Slovensku. Táto súťaž, na ktorej štartovali pretekári z 27 krajín, sa organizovala predovšetkým pre slovenských športovcov. Preto ma mrzí, že z celkového počtu 220 prihlásených účastníkov bolo len 60 zo Slovenska. Je to sklamanie. Škoda, že slovenskí športovci nedostatočne využili príležitosť konfrontovať sa a porovnať sa so svetovou špičkou. Zahraničných súťažiacich bolo 160, čo je skvelé, s tým sme ani nepočítali, ale opakujem, sklamala ma nízka účasť slovenských pretekárov. Keby som to vedel dopredu, mohol to byť Mozolani Classic za úplne iných podmienok...

Niekto písal, že by štartoval, ale platilo sa štartovné, a tak sa neprihlásil. Áno štartovné sa platilo, ale je to štandardný postup, ktorý vyžaduje svetová federácia IFBB. Štartovné sa platí na všetkých prestížnych súťažiach, či už sú to majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy, Arnold Classic, Olympia Amateur. Je to okolo 250 €, na našej súťaži to bolo pri platbe online 180 €. Boli to určité náklady, ale keď je niekto zo Slovenska a do prípravy investuje XY tisíc eur, tak zaplatiť štartovné v tejto výške by nemal byť neriešiteľný problém. Zahraniční pretekári si navyše museli hradiť letenku, transfer, hotel a neváhali obetovať peniaze, lebo išlo o prestížnu súťaž, na ktorej mohli získať PRO kartu.

Kategórie men's physique a bikiny fitness boli najpočetnejšie, opakom bola kategória fitness ženy. Nechápem, prečo na Diamond Cupe neštartovala ani jedna slovenská reprezentantka vo fitness, pričom dva týždne predtým úspešne reprezentovali na majstrovstvách Európy... Určite jedna zo Sloveniek, z tých, ktoré boli na Európe, mala veľkú šancu vybojovať si PRO kartu... Celkovo môžem povedať, že finalisti jednotlivých kategórii mali svoju kvalitu a absolútni víťazi boli skutočne veľmi dobre pripravení.

Čo sa týka Mozolani Pro Classic, som rád, že sa táto súťaž po roku vrátila do Žiliny. Tu máme základňu, ľudia sú tu kontaktnejší, toto podujatie tu patrí. Tým netvrdím, že niekedy v budúcnosti to nemôžeme zorganizovať aj v inom meste, ale tento formát aj napriek niektorým nevýhodám sa osvedčil robiť v Žiline. Kategória kulturistika do 212 libier bola kvalitne obsadená. Sami Al Haddad sa na Olympii, na ktorú ako víťaz našej súťaže postúpil, určite nestratí, ale to isté by sa dalo povedať aj o ďalších troch až štyroch borcov. Obhajca z roku 2014 Sami Al Haddad sa vyjadril o našej súťaži nadšene, ocenil, že level sa posunul ešte o niečo vyššie. Štartovné pole v kulturistike do 212 libier nebolo až tak početné, ale bolo vyrovnané. Škoda, že absolútny víťaz amatérov nespĺňal hmotnostný limit, keďže vážil viac ako 96 kg, a tak hneď na tom istom pódiu nemohol štartovať s profíkmi na MPC.

Žilina žila počas víkendu 21. a 22. 5. kulturistikou a fitness. Súčasťou podujatia bola športová výstava Mozolani Expo, ktorej sa zúčastnilo 25 vystavovateľov, ale aj ďalšie akcie, ktoré boli pre fanúšikov príjemným spestrením programu. Do Žiliny sme znovu pritiahli Phila Heatha, ktorý si tu užíval posledné dni pred štartom svojej prípravy na Mr. Olympia. Na Slovensku bol tretíkrát, z toho druhý raz v Žiline, bol veľmi priateľský, dobre sa cítil, bolo na ňom vidieť, že je spokojný, nebol s ním žiaden problém. Je to šoumen, čo dokázal na exhibícii. Hoci nebol v stopercentnej forme, lebo do septembrovej Mr. Olympia má ešte dosť času, ukázal potenciál, že ak sa mu podarí príprava, tak zisk šiesteho titulu Mr. Olympia môže byť reálny. Pre fanúšikov bola jeho účasť veľkým zážitkom.

Odozvy na celý event sú pozitívne. Robin Chang kladne hodnotil priebeh podujatia a rovnako tak Rafael Santonja, ktorý nemohol prísť do Žiliny z dôvodu, že sa v tom termíne konali Ázijské hry. Po prvý raz nebol na MPC, čo ho veľmi mrzelo, ale nedalo sa to zladiť, lebo Čína je geograficky úplne niekde inde. Keby aj teoreticky prišiel, tak by stihol iba záver finále, a tak sme mu povedali, že nemá význam sa náhliť a stresovať, ak nemá byť aspoň od začiatku. Poslal nám veľmi dlhý mail, v ktorom ďakujem nám organizátorom, ale aj fanúšikom. Mal tu svojich delegátov, ktorí to tu monitorovali a poskytli mu pozitívne referencie, preto mohol byť spokojný. Vyslali sme do sveta signál, že takýto event vieme kvalitne zorganizovať.

Každý ročník sa snažíme priniesť niečo iné a latku z hľadiska úrovne posunúť vyššie. Tento rok tu bol premiérovo IFBB Diamond Cup, na ktorom sa bojovalo o 5 PRO kariet, čo na Slovensku v týchto športoch nikdy predtým nebolo. O tom, čo bude o rok, je teraz predčasné hovoriť. Veľa finančných prostriedkov sa muselo dať dokopy, aby také niečo mohlo vzniknúť, ale ako som už spomínal, slabá účasť slovenských športovcov je pre mňa varovný ukazovateľ. Na domácich pretekárov sa vždy prídu pozrieť fanúšikovia a keby ich štartovalo viac, aj tribúny by boli plnšie. Ak nie je po tom dopyt, tak načo to robiť... Budeme to ešte analyzovať, ale do budúcna by nás lacnejšie vyšla iná alternatíva, teda nie súboj o PRO karty, ale klasická „pohárovka“ s určitými finančnými odmenami. Napríklad by sme prerozdelili na odmenách 8000 € a v každej kategórii by boli nejaké prize money, pričom štartovné by nebolo žiadne. Toto by slovenských športovcov zrejme viac motivovalo, keďže možnosť bojovať o PRO kartu ich žiaľ nedokázala nadchnúť.

Toto však nie je náš problém, lebo organizačne sme súťaž zvládli par excellence. Veľká vďaka patrí Anke Mozoláni a Miške Kováčovej, rovnako treba poďakovať ďalším XY ľuďom, ktorí sa starali o ďalšie veci, s tým súvisiace. V neposlednom rade ďakujem všetkým partnerom, bez ktorých pomoci by sa nedalo toto podujatie uskutočniť.

Stále máme ambície organizovať súťaže v kulturistike a fitness. Tohto roku na jeseň s najväčšou pravdepodobnosťou to bude Mozolani Fitness Cup, ktorý by mal byť nomináciou na majstrovstvá sveta. Určite vás budeme informovať, aké eventy sa pripravujú, lebo tých vecí, ktoré realizuje naša spoločnosť Mozolani The Fitness Authority, je pomerne dosť a stále sa snažíme niečo robiť pre našich fanúšikov.

 

ANKA MOZOLÁNI (co-promotér): Pravidelne pred každou akciou, ktorú organizujeme, je určitá obava, či sa všetko podarí tak, ako si predstavujeme a plánujeme. Nevedela som, ako zareagujú diváci na halu, v ktorej sa preteky znovu konali, ako sa im bude páčiť súťaž a či budú spokojní vystavovatelia. Keď sa pripravovalo Expo, bolo v hale chladno, ale potom sa počasie zlepšilo a oteplilo sa aj v interiéri. Celkový priebeh súťaže bol perfektný, všetko do seba zapadalo ako skladačka. Som rada, že to ocenili aj vystavovatelia, návštevníci a rozhodcovia, ktorí pozitívne hodnotili súťaž. Dovolím si tvrdiť, že zo všetkých doterajších ročníkov mal tento ročník najvyššiu úroveň. Diváci si mohli prísť na svoje, súboje amatérov o PRO karty, ako aj kategórie profesionálov zdvíhali fanúšikov zo sedadiel, nehovoriac už o skvelej exhibícii Phila Heatha. Ale život poriadne pulzoval aj na Expe, na ktorom sa predstavilo 25 vystavovateľov, čo je najvyšší počet, aký sme doteraz mali na športovej výstave. Prostredníctvom našej súťaže sa mohli odprezentovať nielen obchodní partneri, s ktorými spolupracujeme a predávame ich značky v našich prevádzkach, ale aj ďalšie spoločnosti zo Slovenska i zahraničia. Dokonca niektorí sa vyjadrili, že u nás boli spokojnejší ako na EVLS v Prahe, čo nás veľmi teší. Nebolo jednoduché všetko zorganizovať, stálo to veľa síl a úsilia, ale som veľmi rada, že sme to zvládli ako tím ľudí, ktorý sa na tom podieľal. Každému, kto svojou prácou prispel k organizačnému úspechu podujatia patrí veľká vďaka.

 

MICHAELA KOVÁČOVÁ (co-promotér): Na príprave tohto podujatia sa pracovalo sedem-osem mesiacov, zorganizovať ho nebolo ľahké, ale stálo to za to. Bol to kvalitný event, fanúšikovia mali možnosť vidieť súboje o PRO-karty a potom aj súťaž profesionálov. Mimochodom, absolútny víťaz amatérov IFBB Diamond Cup v kulturistike a bikiny fitness, ak spĺňal podmienky, mohol hneď v ten istý večer nastúpiť s profesionálmi na pódium, čo bol zaujímavý bonus... IFBB Diamond Cup bola súťaž, aká sa tu doteraz neuskutočnila, malo to veľký prínos pre Slovensko. Čo sa týka Mozolani Pro Classic, trochu sme sa obávali, koľko pretekárov nastúpi na stage, keďže v našom termíne sa uskutočnila aj veľmi známa súťaž v Amerike New York Pro, ale napokon sme zostali milo prekvapení ich účasťou a kvalitou. Kategória Pro Men's Bodybuilding 212 lbs bola super obsadená. Zvíťazil Sami Al Haddad, ktorý tu triumfoval aj pred dvomi rokmi na prvom ročníku profesionálnej súťaže. Bol veľmi spokojný. Pár dní po pretekoch nám písal a poďakoval za šancu zopakovať si víťazstvo a vybojovať si priamy postup na Olympiu. Ako uviedol, na Slovensku sa mu veľmi páči, kedykoľvek sem príde znovu, nielen čo sa týka súťaže, ale aj na nejaký seminár, prípadne dovolenku. Celkovo bolo na pódiu osem profesionálnych kulturistov do 212 libier, ale mohlo ich byť viac, lebo záujem štartovať u nás prejavili aj Khalid Almoshinawi a Mehdi Hatami, ktorí žiaľ nemohli priletieť. V kategórii Pro Womens Physique sme čakali tri-štyri pretekárky, ale nakoniec ich štartovalo sedem a vo výbornej forme. To isté sa dá povedať o kategórii Pro Bikini, v ktorej sa tiež predstavilo sedem pretekárok. Diváci mohli byť spokojní, súťaž prišiel podporiť najlepší profesionálny kulturista súčasnosti, 5-násobný Mr. Olympia Phil Heath, ktorý sa do Žiliny vrátil aj kvôli fantastickému publiku. Phil urobil úžasnú exhibíciu na galavečere a keď zišiel z pódia dolu medzi našich hostí, dostal fanúšikov do varu. Pre všetkých, ktorí s ním boli v tesnej blízkosti, mohli mu podať ruku, odfotiť sa s ním, to bol neuveriteľný zážitok.

Autor: Ľubomír Chochula