Magazín
Pleváková exkluzívne po návrate z MS 2013
dátum: 18.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Sabína Pleváková sa uplynulý víkend stala majsterkou sveta v bikiny fitness do 163 cm. Medzi ženami na takomto fóre triumfovala po prvý raz v kariére a to má iba 20 rokov. Takýto skvelý výsledok nečakala, ale o to viac ju to potešilo. Po návrate na Slovensko sa nám v priestoroch Mozolani Trainings Fitness Clubu zverila zo svojich pocitov.

UBYTOVANIE: Do Kyjeva sme odleteli v piatok 13. septembra skoro ráno z Viedne. Ubytovali sme sa v hoteli, ktorý sa nachádzal 45 minút cesty autobusom od miesta konania súťaže. Hotel bol v poriadku, bol v ňom všetko super. Starali sa o nás výborne. Strava síce nebola extrémne pestrá, ale to, čo sme potrebovali, to sme mali zabezpečené. To oceňujem, lebo v minulosti sa nám už stalo, že sme mali slané jedlá alebo robené na oleji. Tentoraz bolo všetko v čase nášho príchod na hotel pripravené a nemôžeme si na nič sťažovať. Do haly sme sa dopravovali autobusom. Tie chodili v pohode, ráno sme nastúpili a cestovali.

SEMIFINÁLE: V mojej kategórii bol obrovský pretlak. Prihlásilo sa 32 dievčat. Po eliminácii zostalo na pódiu 15 dievčat. Nasledovali porovnávačky. Keď ma vyvolali hneď v prvej porovnávačke spolu s ďalšími štyrmi dievčatami, tušila som, že by som mohla byť vo finálovej šestke, čo bolo mojím cieľom. Vyšlo to.   

SPÁNOK: Pred nedeľňajším finále som spala dobre. Nezaťažovala som sa tým, čo bude na druhý deň, veď už samotný postup medzi šesť najlepších bol mojím úspechom. So spánkom nemám problém, pokiaľ nie je príliš čudná posteľ. Okolo seba potrebujem príjemné prostredie a ak je všetko tak, ako má byť, potom som v pohode. Horšie by bolo, keby som na izbe zistila, že som si niečo dôležité doma zabudla.

MEDITÁCIA: Do haly sme odchádzali v nedeľu už o 10.00 h, čo bolo skoro, keďže ja som sa na pódium dostala až okolo 19.00 h. Bola som trochu netrpezlivá, nemohla som sa dočkať pretekov. Všetci sa na mne smiali, že meditujem. Pred súťažou vyzerám, ako keby som meditovala, tak trochu si podriemkavam, aby mi rýchlejšie ubehol čas, ale potom to na pódium v danom momente rozbalím, som ako keby iný človek, a vydám zo seba maximum.  

FINÁLE: Keď vyhlásili druhú v poradí a bolo jasné, že som sa stala majsterkou sveta, prebleslo mi hlavou: to snáď ani nie je možné...! Je to môj najväčší úspech v kariére. Veľmi si to vážim. Dostala som krásny pohár i peknú medailu a tieto trofeje mi navždy budú pripomínať tento skvelý výsledok. Uveriť tomu nemohli ani moji rodičia, ktorých som pred odchodom do Kyjeva pripravovala na to, že to nemusí dopadnúť pre mňa dobre. Bola som trochu opatrná, veď konkurencia je na "svete" obrovská, navyše medzi ženami. Zadosťučinením za celú tú drinu by bolo už finálové umiestnenie, medaila by bola príjemným bonusom navyše, ale zlato, to je sladká čerešnička na torte. Po súťaži som s rodičmi telefonovala, oni boli príjemne prekvapení a k prvenstvu mi blahoželali. Boli veľmi šťastní a ja spolu s nimi.

PUBLIKUM: Necítim sa úplne komfortne, keď je na súťaži minimum ľudí a sú tam väčšinou len tréneri, súťažiaci a porota. V Kyjeve to bolo super. Dokonca fanúšikovia povzbudzovali nielen domáce Ukrajinky, ale aj fitnesky z iných krajín. Stáť na pódiu a počuť skandovanie Slovakia, Slovakia, to bolo veľmi príjemné. Ale mali sme tam aj svojich priaznivcov, čo bolo ďalšie pozitívum. Musím povedať, že organizácia MS bola veľmi dobrá a samotná súťaž bola perfektná.

BANKET: Vyhlásenie našich výsledkov bolo pred 20.00 h a keď sa skončila absolutka, rýchlo sme si pobalili veci a ponáhľali sa na autobus, aby sme stihli banket, ktorý sa začal o 21.00 h. Mali sme časový sklz, bolo cítiť stres, ale napokon všetci na nás počkali. Taký fantastický banket, ktorý sa niesol v úžasnej atmosfére, som ešte nezažila. Bolo to dobre vymyslené. Každá asociácia a výprava mala svoj rad stolov, kde sme sedeli. Hlavne prezident  SAKFST Milan Čížek si na tom potrpí, aby bol posledný večer v takom našom kruhu. Veľmi pekne nám všetkým poďakoval a prihovoril sa k nám. Mali sme prípitok z Pohára národov, do ktorého naliali víno a každý si z neho mohol dať. Celé sa to nieslo v takom oslavnom štýle. Do Kyjeva som si to prišla užiť, príliš som sa nezväzovala úvahami o výsledku, a napokon som si to aj užila. Jedla som čo so chcela. Na konci som to zaklincovala zmrzlinou.  

FORMA: Paradoxne, lepšiu formu ako v Kyjeve som podľa mňa mala na tohtoročných juniorských ME v Santa Susanne, ktoré som v máji tiež vyhrala. Vtedy to bola moja štvrtá súťaž v jarnej sezóne a bolo to vidieť. Mám ešte rezervy. Určite môžem mať lepší pás, nohy a zadok sú v poriadku, nejaký pokrok nastal s chrbátom, ale mojou slabinou zostalo brucho. Na tom musím popracovať. Na nasledujúcich jesenných súťažiach chcem mať minimálne takú dobrú formu ako na JME v Španielsku. Náš juniorský reprezentačný tréner pán Meško sa trochu bojí toho, či si ja, Adela Ondrejovičová a Dominika Multáňová, ktoré sme sa teraz stali majsterkami sveta medzi ženami, hoci ešte spadáme do juniorskej kategórie, udržíme formu až do juniorských MS, ktoré sa uskutočnia v Mongolsku (25. až 27. októbra). Myslím si, že tento úspech na MS v Kyjeve nás správne namotivuje a na JMS budeme minimálne tak dobré ako teraz.  

    

ZMENA TRÉNINGU: Moja príprava na ženský "svet" bola trochu odlišná ako predtým. Začala som ju veľmi skoro. Hlavne preto, aby som sa neskôr nemusela trápiť. Trochu ma zastavila choroba, nielen čo sa týka formy, ale aj psychiky. Našťastie, po vyliečení som sa znovu rozbehla. Zmenila som tréningy i kardio. Vyskúšala som si HIIT metódu (High Intensity Interval Training), čiže účinné intenzívne kardio. Intervalový tréning s vysokou intenzitou, striedaním maximálnej a nižšej záťaže ma správne naštartoval.  Myslím si, že mi to pomohlo, lebo moje telo už bolo zvyknuté na určitý spôsob cvičenia a teraz to spravilo veľkú zmenu. Ale je dobré striedať jednotlivé typy kardia.

PROGRAM: Po MS 2013 trochu zvoľním intenzitu, tento týždeň budem od 18. septembra trénovať vo fitku len jednofázovo, ale od 23. septembra znovu zaradím dve fázy. Ráno to bude intenzívnejšie kardio a popoludní silový tréning i kardio. Juniorskú nominačnú súťaž máme 5. októbra v Dubnici. Potom som chcela absolvovať Arnold Classic Europe v Madride, ale napokon som ho zo svojho plánu vypustila. Zúčastním sa EVL´S Prague 19. októbra a následne odletíme do Mongolska JMS. Pozvali ma ešte na podujatie Grand Prix House do Petrohradu (10. novembra), na ktorom budem tiež štartovať. Bikiny sa rýchlo posúvajú dopredu. Nikdy si ani majsterka sveta nemôžete byť istá, ako to dopadne, či napríklad už na slovenskú juniorskú nominačku nepríde nejaké dievča, ktoré bude lepšie pripravené ako ja. Urobím všetko pre to, aby som na JMS v Mongolsku potvrdila, že juniorský európsky titul v Santa Susanne i svetové zlato medzi ženami v Kyjeve neboli náhodné.

PROFI: Na profesionálnu kariéru mám ešte čas. Necvičím dlho, mám len 20 rokov, a tak nie je dôvod sa niekam ponáhľať. Na profi-súťaže potrebujem zlepšiť postavu. Uvidím, ako dopadnem na zvyšných jesenných súťažiach. Po ich skončení sa zameriam na JME 2014 a ME žien 2014, ktoré budú pod jednou strechou v Santa Susanne.

TRÉNERSTVO: Veľmi ma baví práca osobnej trénerka vo fitku. Ja by som nešla k trénerovi, ktorý zle vyzerá, sám nedodržiava životný štýl a niekomu radí, ako cvičiť. Taký človek by bol pre mňa nedôveryhodný. Vždy je lepšie ísť k niekomu, ktorý vie, o čom hovorí a má za sebou nejaké výsledky. Dúfam, že to budem môcť naplno využiť.  

ŠKOLA: Mám pred sebou posledný rok štúdia na Konzervatóriu v Žiline. V škole mi vychádzajú v ústrety. Veria mi, vedia, že sa viem pripraviť na skúšky, bola som vyznamenaná. Teraz to mám dosť nabité. Ešte viac ako vlani. Dúfam, že to zvládnem. Pravdu-povediac, momentálne je mi prednejší šport, v ktorom mám veľkú budúcnosť.  

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

 

Súvisiace články

Návrat k úspechu slovenských fitnesiek

Päť medailí v Kyjeve, tri premiérové tituly

Zlaté Multáňová, Ondrejovičová, Pleváková

Pleváková sa teší na MS žien, nechce sklamať

Slovenská nominácia do Kyjeva

Výsledky nominačnej pohárovej súťaže 

Pleváková skúsila HIIT a pomohlo jej to

Tréning nôh talentovanej Plevákovej

Mám rada silový i vypaľovací tréning

Túžba po medaile v Mongolsku