Magazín
O M-SR mužov hovoria prezident SAKFST, štátny tréner a organizátor
dátum: 27.04.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Pred štyrmi dňami sa v Mestskej športovej hale v Dubnici n. V. uskutočnili medzinárodné majstrovstvá Slovenska mužov v kulturistike, klasickej kulturistike a men's physique. Bolo to vydarené podujatie, ktoré z poverenia VV SAKFST usporiadal klub Olympic FC Dubnica n. V.

Prezident SAKFST

Boli to zároveň nominačné preteky na majstrovstvá Európy 2016. Ako sa táto nominačka páčila prezidentovi SAKFST Milanovi Čížekovi? „Preteky mali veľmi dobrú úroveň. Hlavne reprezentanti sa predstavili v celkom dobrej forme a presvedčili, že majú právo štartovať na majstrovstvách Európy. Teraz bude dôležité, aby záver ich prípravy nič neohrozilo, aby boli zdraví a čo najlepšie vyladili formu. Veľmi dobrú formu ukázal v Dubnici n. V. Tomáš Tabačiar, ktorý sa celkom zaslúžene stal absolútnym víťazom slovenského šampionátu. Jemu takto pred rokom forma nevyšla podľa predstáv, ale teraz bol naozaj dobrý. Verím, že sa Tomáš ešte dokáže zlepšiť a na ME dosiahne taký výsledok, ktorý ho uspokojí. V klasickej kulturistike bude naším želiezkom v ohni pre zisk medaily na Európe Patrik Štiglic, ktorý na M-SR suverénne vyhral svoju kategóriu. Bol najlepším klasikom zo všetkých, ktorí na tejto súťaži štartovali. Som rád, že sa dal dokopy Ján Soták. Ten sa predstavil vo forme, ktorá ho zdobila vtedy, keď získal zlato na ME. Na januárovom reprezentačnom zraze to s ním totiž vyzeralo zle-nedobre. Vtedy štátny tréner s ním, ako sa hovorí, tak zatočil a prehovoril mu do duše, že si Jano vstúpil do svedomia a poriadne pridal v príprave. O ňom je známe, že ak je na seba prísny a dodržiava diétu, tak ten záver dá, čo sa mu aj teraz našťastie podarilo. Na Európu posielame do mužských kategórii siedmich kulturistov, konkrétne do 70 kg sú to Kočiš a Škadra, do 75 kg Lelko, do 80 kg Soták a Nagy, do 90 kg Tabačiar a nad 100 kg Kráľ, a jedného klasického kulturistu, konkrétne je to Patrik Štiglic do 175 cm. V kategórii men's physique sme nenominovali nikoho, lebo žiadny pretekár nebol taký, ktorý by na ME mohol získať dobré umiestnenie. Vlani v Santa Susanne štartoval Ürge, ale v silnej konkurencii sa nepresadil,“ povedal pre portál mozolani.com prezident SAKFST Milan Čížek.

Štátny reprezentačný tréner

Štátny reprezentačný tréner mužov Ľuboš Matejíčka bol spokojný so súťažou. „Preteky boli kvalitatívne i kvantitatívne na vysokej úrovni. Organizačne to bolo zvládnuté dobre ako vždy v Dubnici n. V., kde je skúsený organizačný tím. Na pódiu sa predstavilo veľa dobrých pretekárov, absolútne prvenstvo patrí zaslúžene Tabačiarovi. Reprezentačný tím je zostavený, chlapci vedia, kto cestuje na Európu. V béčku je z mužov nominovaných Lelko, ostatní sú ako A-tím. Ale aj do B-tímu sa mohol dostať len ten, kto má adekvátnu výkonnosť a Lelko mal na domácom šampionáte dobrú formu, preto sme ho aj nominovali. Všetci reprezentanti, teda muži, juniori, ženy a juniorky, budú mať zraz pred odchodom na ME v utorok 3. 5. večer v hoteli Nivy v Bratislave, odkiaľ odcestujeme v stredu 4. 5. ráno o 4.15 h. Letíme z Viedne. Na ME v Santa Susanne očakávam od nominovaných športovcov veľmi slušnú reprezentáciu, dobrú úroveň, výbornú pripravenosť a finálové i medailové umiestnenia,“ skonštatoval pre portál mozolani.com štátny reprezentačný tréner mužov Ľuboš Matejíčka.

Nominácia mužov na ME 2016 v Santa Susanne (4. až 8. 5.)

Kulturistika do 70 kg: Miroslav Škadra a Igor Kočiš.

Kulturistika do 75 kg: Miroslav Lelko.

Kulturistika do 80 kg: Ján Soták a Jozef Nagy.

Kulturistika do 90 kg: Tomáš Tabačiar.

Kulturistika nad 100 kg: Ján Kráľ.

Klasická kulturistika do 175 cm: Patrik Štiglic.

Organizátor podujatia

Hlavný organizátor podujatia Dušan Matušík bol rád, že všetko dopadlo dobre. „Účasť bola mimoriadne vysoká, štartovalo 133 pretekárov, čo nebýva zvykom. Kvalita bola veľmi dobrá, jednotlivé kategórie mali najmä v ťažších hmotnostných kategóriách vysokú úroveň. Divákov prišlo pomerne dosť, kulisa bola super, som spokojný. Či na ďalší rok znovu tu v Dubnici n. V. zorganizujeme majstrovstvá Slovenska, to v tejto chvíli neviem povedať, lebo zorganizovať takúto súťaž nie je jednoduché. Zorganizoval som 22 ročníkov Veľkej ceny Dubnice n. V. a toto boli 6. majstrovstvá Slovensku u nás. Ďakujem všetkým sponzorom. Bez ich pomoci by sa to nedalo zvládnuť. Som veľmi rád, že mám veľké pochopenie u primátora mesta Dubnica n. V. pána Ing. Gašparíka, ktorý má k tomuto športu blízko. Podujatie sa opäť konalo pod jeho záštitou. Veľmi sa teším z toho, že pozvanie prijali a akciu prišli podporiť Juraj Višný a Paľo Jablonický. To sú osobnosti, na ktorých sme všetci hrdí a nezabúdame na nich,“ podotkol pre portál mozolani.com hlavný organizátor podujatia Dušan Matušík.

Sympatické gesto

Prezident SAKFST Milan Čížek pred štartom finále na M-SR v Dubnici n. V. poďakoval a odovzdal cenu primátorovi mesta Dubnica n. V. Jozefovi Gašparíkovi za dlhoročnú podporu. Šéf asociácie poďakoval a odovzdal cenu aj Stanislavovi Gabčovi a Dušanovi Matušíkovi pri ich 50. výročí rozhodovania.

Fotogaléria, absolútny víťaz TU

Fotogaléria, kulturistika - 1. časť TU

Fotogaléria kulturistika - 2. časť TU

Fotogaléria klasická kulturistika TU

Fotogaléria men's physique TU

Výsledky kulturistov na M-SR  TU

Výsledky men's physique na M-SR  TU

Autor: Ľubomír Chochula