Magazín
Štiglic absolvuje MS v tlaku na lavičke
dátum: 12.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Patrik Štiglic sa na ME 2013 v Kišiňove stal majstrom Európy v klasickej kulturistike do 175 cm. Po tomto svojom najväčšom úspechu v kariére si doprial mesiac voľna, keď vôbec necvičil, ale už je znovu v tréningovom procese. V Trenčíne, kde sa bol pozrieť na nominačnú súťaž fitnesiek a kulturistiek, sme s ním urobili rozhovor.

Vraj chcete ísť do Las Vegas na nejakú súťaž...

Tuším, že to budú majstrovstvá sveta v tlaku na lavičke. Šampionát organizuje iná federácie, nie IFBB, ale keďže nie sú konkurentmi, môžem tam so súhlasom SAKFST štartovať. Ak mám dobré informácie, okrem mňa oslovili aj Janu Purdjakovú a Karinu Antovskú, ale vo výprave by mali byť aj páni Čížek a Čapla. Odlietame 6. októbra a domov sa vrátime o desať dní neskôr. Nemám skúsenosti so súťažou v tlaku na lavičke, zatiaľ som žiadnu takú neabsolvoval. Normálne, keď pri tréningu tlačím činku, držím ju trochu inak ako vyžadujú pravidlá tejto súťaže. Činku treba chytiť inak, ale zvykám si na to.

Ako trénujete? Musíte držať diétu?

Čo sa týka tréningov, teraz je to trochu špecifické, prispôsobujem ich tej súťaži v benchpresse. Prsia trénujem dvakrát týždenne, idem na 80% svojho maxima, robím štyri opakovania. Súťažiť sa bude v jednotlivých váhových kategóriách. Počítam s tým, že zatlačím aspoň 135 kg, aj keď tréningové výkony mám aj lepšie. Momentálne vážim 85 kg, ale potrebujem ešte schudnúť, rád by som mal na súťaži váhu okolo 83 kg. V strave je to klasika. Kuracie prsia a ryža. Keď potrebujem niečo stiahnuť, znížim množstvo ryže. Nejedávam sladkosti alebo niečo také, ale na druhej strane, ani sa netrápim.

Pôjde s vami do Ameriky aj váš tréner Marián Čambal?

Majo mi stále pomáha v príprave. Hovorí mi, čo mám robiť a ako to mám robiť. Chcel som, aby išiel so mnou do Las Vegas, ale žiaľ, napokon neodcestuje. On tam bol štyri razy za sebou a teraz, keď tam budem ja, tak to vynecháva. Ale chápem to, už začal s prípravou na profesionálne preteky. Maja som ešte nevidel v takej dobrej forme počas objemovky. Je to, ako keby bol v diéte, ale nie je. Hovoril mi, že pred spaním si vraj dáva klobásy... Tvdo trénuje, váži okolo 100 kg a povedal by som, že má možno 90-percentnú formu. Asociácia mu dala povolenie na štart v profi-súťažiach a vybaviť si potrebné formality ohľadne licencie, to by nemal byť problém. Na akých pretekoch plánuje absolvovať svoj profesionálny debut, to neviem, ale formu má takú dobrú, že by v kategórii do 212 libier (do 96 kg) pokojne mohol skúsiť EVL´S Prague PRO 2013. V budúcom roku by som bol rád, keby v lete štartoval na súťažiach v Chicagu a Floride. Išiel by som s ním, poobzerať si Floridu by nebolo zlé... Majo medzi amatérmi dokázal veľa, je majster sveta i Európy, medzi profíkmi to bude mať veľmi ťažké, ale túži sa presadiť aj v elitnej konkurencii.

A čo vy? Kedy začnete prípravu na svoje súťaže v klasickej kulturistike?

Pár dní po návrate z Las Vegas odštartujem objemovú prípravu. Uvidím, ako sa to rozbehne a podľa toho sa rozhodnem, kedy pôjdem na svoje prvé preteky v roku 2014. Buď to bude jarná nominačka na ME alebo jesenná na MS. Inak, včera som v Prievidzi (7. 9. – pozn. red.) absolvoval súťaž v crossfite, kde som bol ako rozhodca, Majo tam fotil, a po skončení pretekov som si tie disciplíny vyskúšal tiež. Bol to nadhod so 60 kg činkou, šikmé brušáky dole hlavou, predné drepy so 70 kg činkou, ale aj tlaky na ramená - neviem, aká bola záťaž. Všetko to bolo po 20 opakovaní. Spomedzi 50-tich účastníkov by som obsadil 14. miesto. Činky sme si museli brať zo zeme, pri nadhode trhnúť nad hlavu, pri drepoch si ju položiť na ramená a potom drepovať. Bolo to dosť náročné na kondíciu a dobre som sa zadýchal.

Text a snímka: Ľubomír Chochula