Magazín
Rozhovor s Ivanou Hornou po jej životnom úspechu
dátum: 15.03.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Novinky
Niekoľko dní po skončení majstrovstiev Európy 2016 v klasickom silovom trojboji (RAW), ktoré sa konali v Tartu (Estónsko), sme sa porozprávali s 25-ročnou slovenskou reprezentantkou Ivanou Hornou. Tá získala v silovom trojboji vo svojej kategórii do 63 kg striebornú medailu so súčtom 445 kg a v mŕtvom ťahu výkonom 197,5 kg vytvorila európsky rekord.

 

Blahoželáme vám k úspešnému vystúpeniu na ME. Spokojnosť, nie?

Som nadmieru spokojná, ako to dopadlo, lebo šesť týždňov pred súťažou sa mi prihodilo zranenie. Mala som poškodenú medzistavcovú platničku a vlastne som ani nevedela, či budem štartovať na majstrovstvách Európy, alebo nie. Tým zranením mi psychika dosť utrpela. Ale moje telo zvládlo veľa, chodila som ku doktorovi, ktorý ma našťastie dal dohromady. Aj preto som mohla štartovať na ME. Verila som, že som schopná dosiahnuť nejaký výkon, ale nevedela som, či to bude stačiť na dobré umiestnenie. Priala som si tretie miesto, ale dopadlo to ešte lepšie, podarilo sa mi vybojovať striebornú medailu. Sama som bola prekvapená z toho, že som urobila európsky rekord v mŕtvom ťahu výkonom 197,5 kg. Príde mi vtipné, že vlani som sa o ten rekord pokúšala, zdravá som ho nedala a teraz po zranení áno. Som veľmi šťastná. Konkurencia na ME bola fakt veľmi silná.

 

O tom svedčí aj to, že na minuloročných ME si zvíťazila výkonom horším ako teraz, ale teraz to stačilo na striebro...

Presne tak, konkurentky sa výrazne zlepšujú. Vlani som triumfovala výkonom 422,5 kg v silovom trojboji a teraz som skončila na druhom mieste výkonom 445 kg. Zdolala ma Švédka Jenny Adolfson, ktorá dosiahla v súčte iba o 5 kg viac, čo v prepočte na body znamenalo necelé tri Wilksove body (je to prepočet telesnej váhy a zdvihnutých kíl v trojboji). Chcem ešte dodať, že som bola štvrtá v absolútnom hodnotení na wilksove body spomedzi všetkých zúčastnených pretekárok na ME?

Ivana Horná strieborná na ME 2016 v klasickom silovom trojboji.

 

Ty si si na šampionáte v Estónsku zlepšila výkony vo všetkých troch disciplínach silového trojboja oproti ME 2015 v Plzni.

Osobné rekordy som dosiahla aj v drepe (160 kg) a na bench presse (87,5 kg), pričom európsky rekord v mŕtvom ťahu (197,5 kg) som už spomínala. Domov som si odniesla celkovo päť medailí, jednú veľkú striebornú za 2. miesto v silovom trojboji, po jednej v každej disciplíne (striebornú za drep, bronzovú za bench a zlatú za mŕtvy ťah) a ešte malú pamätnú medailu, ktorú dostal každý pretekár za účasť.

 

Vážiš si viac zlato z Plzne alebo striebro z Tartu?

Vážim si obe medaily, ale ak už mám hodnotiť, čo je môj najväčší úspech v doterajšej kariére, tak potom výkon z Tartu, ktorý je lepší ako ten z Plzne. Mám veľkú radosť hlavne z európskeho rekordu v mŕtvom ťahu. Trochu ľutujem, že na drepe sme nešli viac, tam bola značná rezerva, minimálne o 5 kg by som dala viac, ale to je zbytočné teraz rozoberať, lebo bola trochu obava, či to ten môj chrbát vydrží... Mojou slabšou stránkou je bench press, preto som bola prekvapená, že sa mi v tejto disciplíne ušiel bronz. Na bench nemám dobre stavanú konštrukciu tela, mám krátky trup, dlhšie nohy a strašne dlhé ruky. Možno raz zabenchujem aj stovku, ale predsa len u žien tie výkony nahor na benchi idú pomalšie ako u mužov. Mojou najsilnejšou stránkou je pochopiteľne mŕtvy ťah.

 

Budeš v tomto roku štartovať aj na majstrovstvách sveta v klasickom silovom trojboji RAW (teda bez podporných dresov)?

Svetový šampionát sa uskutoční v júni v Amerike. Túžim tam štartovať a dúfam, že ma SAKFST tam vyšle. Vlani som na MS vo Fínsku obsadila 6. miesto. Podala som tam stabilný výkon a v mŕtvom ťahu som získala bronz. Ak dostanem dôveru, bude pre mňa cťou reprezentovať Slovensko a SAKFST na MS 2016. Mojím cieľom je prekonať európsky rekord, ale urobím všetko pre to, aby som sa zlepšila aj v drepe a na benchi. Verím, že sa mi to podarí a že dosiahnem dobré umiestnenie. Na záver sa chcem poďakovať vedeniu SAKFST, že mi umožňujú štartovať na medzinárodných súťažiach v RAW. Som rada, že som na ME 2016 našu asociáciu nesklamala.

Autor: Ľubomír Chochula

Zobraziť galériu (7)
Súvisiace články