Magazín
Horváthová zaskočila šampiónku Purdjakovú
dátum: 10.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Víťazka nominačnej pohárovej súťaže v Trenčíne v kategórii kulturistika žien open Eva Horváthová sa nezúčastní majstrovstiev sveta v Kyjeve, ale v Trenčíne zanechala výborný dojem a zaslúžene triumfovala.

"Víťazstvo som nečakala, som prekvapená a veľmi šťastná. Pripravovala som sa sama pre seba. V posilňovni mi všetci hovorili, aby som išla na súťaž, že dobre vyzerám, tak som sa pred mesiacom rozhodla štartovať na tomto podujatí. Začala som ešte intenzívnejšie cvičiť. A to aj napriek tomu, že ma trochu zradil členok. Napríklad som musela obmedziť beh, ale namiesto toho som si dávala steper. Dosiahnutý výsledok je úžasný, teším sa z neho..."

Úsmev na perách jej nezobral ani fakt, že nezískala miestenku na MS do Kyjeva. "Nepočítali so mnou, nechodila som ani na reprezentačné zrazy. Bola by som rada, keby som súťažila na MS, ale rozhodnutie asociácie SAKFST treba rešpektovať," povedala Eva Horváthová, ktorá nemá trénera a pripravuje sa sama.

Koľko rokov sa kulturistka Fortuny Trnava venuje tomuto športu? "Vždy sa mi páčili svaly. Osem rokov intenzívne cvičím, ale na súťaži som nebola tri roky. Teraz som si to vyskúšala. Škoda, že sme na pódiu boli len dve, čakala som, že nás tam bude trochu viac," podotkla Eva Horváthová, ktorá sa vo svojej kariére už viackrát zúčastnila ME a MS. Jej najväčším úspechom bolo striebro na ME 2008 (Skopje) a 5. miesto na MS 2009 (Como).

Zdolaná Jana Purdjaková nie je zvyknutá na to, že ju niekto doma zdolá, musela prehltnúť horkú pilulku. Ale prehru brala športovo, je to osobnosť po každej stránke. "Na nominačku som išla s víťaznými ambíciami, ale keď som videla, ako je Eva špičkovo pripravená, tak som si povedala, že sa mi to nemusí podariť, čo sa aj potvrdilo. Myslím si, že vyhrala zaslúžene, ale ja som nesťahovala vodu, išla som úplne na bielkovinách... Na nominačných pretekoch som nikdy nebola v stopercentnej forme, teraz to doladím, aby to v Kyjeve bolo podstatne lepšie. Mám nejaké kilá navyše, vážim 56 kg, kým na MS chcem mať 54 kg. To všetko je voda. Viem výrazne zabrať v závere, keď idem naplno a odvodňujem. Nič som neodvodňovala, svaly ešte neboli také plné a tvrdé. Preto pre mňa nebolo na pódiu žiadnym prekvapením, keď ma vyhlásili skôr ako víťazku."

Purdjaková chce na MS v Kyjeve zaujať kvalitou a estetikou. Porazil ju vôbec niekedy niekto na nominačke? "Áno, pred tromi rokmi v Šuranoch. Bola to Chorvátka. Vtedy som bola prekvapená, nečakala som to, ale o týždeň neskôr som na MS získala absolútny titul."

Od deväťnásobnej majsterky sveta Jany Purdjakovej sa na svetovom šampionáte v Kyjeve (13. až 16. 9.) očakáva zisk medaily. A možno aj útok na zlato, ale nebude to ľahké, lebo oproti predošlým rokom, teraz sa bude súťažiť iba v jednej kategórii bez rozdielu hmotnosti.

Ľubomír Chochula 

Foto: Eastlabs

Súvisiace články

Zlúčenie kategórii je pre Purdjakovú nevýhodou

Purdjaková chce zaujať estatikou a kvalitou

Purdjaková chce 10. titul! Potom skúsi physique?