Magazín
Kažimírová: Šport je pre mňa len hobby
dátum: 30.11.-1 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská reprezentantka vo fitness bikiny Magdaléna Kažimírová vynechala tohtoročné májové majstrovstvá Európy, a tak v Santa Susanne nemohla obhajovať titul absolútnej európskej šampiónky z vlaňajška.

Prípravu som začala zhruba pred mesiacom. Postupne ju budem gradovať podľa toho, aká bude forma. Zatiaľ som spokojná s tým, ako sa to vyvíja. Nechcem to zakríknuť, ale vyzerá to tak, že by to mohlo byť celkom zaujímavé. Uvidím, ako to pôjde ďalej. Do nominačných pretekoch (tie budú 8. septembra v Trenčíne) zostáva niečo cez dva mesiace a ak tam uspejem, tak potom budem mať ešte ďalší týždeň na to, aby som doladila formu na majstrovstvá sveta (uskutočnia sa 13. – 16. septembra v Kyjeve)

 

Ktoré sú vaše slabšie partie?

Mojou najväčšou slabinou sú stehná a zadok, ale nie tak, ako by si niekto myslel. Väčšina dievčat má problém v tom, že nevedia stiahnuť tukovú vrstvu, ale u mňa je to iné. Ja totiž veľmi rýchlo chudnem zo zadku a z nôh, čo je možno oveľa väčší problém. K svojmu vršku, ktorý mám dosť široký, potrebujem nabrať nejaké objemy na nohách.

 

V akom tréningovom režime momentálne fungujete?

V súčasnosti trénujem už dvojfázovo, päť dní v týždni. Takže je to desať tréningových jednotiek, z ktorých zatiaľ iba dve sú kardio tréningy, dve sú zamerané na vrchnú časť tela a zvyšné tréningy venujem stehnám. Po návrate z dovolenky uvidím, ako na tom som, či potiahnem tento režim do konca júla. Rozhodnem sa podľa toho, čo mi povie môj tréner, s ktorým konzultujem prípravu.

 

V roku 2005 ste získali zlatú medailu na ME junioriek, ale vtedy to bolo v bodyfitness. Čo vás viedlo k prestupu do fitness bikiny?

Ako juniorka som si uvedomovala, že po prechode medzi ženy by som musela v bodyfitness nabrať ďalšiu svalovú hmotu, čo som nechcela. Mne sa to ani nie, že nepáči... Na iných ženách sa mi to páči, ale ja sama so sebou by som nebola spokojná s väčšími svalovými objemami. Vtedy som prestala pretekať. Keď sa na scéne objavila nová kategória fitness bikiny, rozhodla som sa pre ňu a vrátila sa.

 

Urobili ste dobre, na ME 2012 ste zvíťazili nielen vo svojej kategórii fitness bikiny do 163 cm, ale stali ste sa aj absolútnou majsterkou Európy. Ako si na tento šampionát v Záhrebe spomínate?

Zaujímavé bolo, že pre mňa to vlani nebola nejaká priorita. Išla som do toho s radosťou. Chcela som si to vyskúšať. Dokonca som si myslela, že nemám veľké šance, lebo vtedy bikinárky typovo skôr boli ako keby modelky s minimálnym svalovým podkladom. Ja som mala dosť široký chrbát, dosť viditeľné svalstvo, hlavne plecia, chrbát. Preto som si myslela, že ma rozhodcovia budú trochu tlačiť dozadu. Napokon sa ukázalo, že to nebol pre mňa hendikep, ale naopak. Vlastne odvtedy sa bikiny uberajú týmto smerom. Mám pocit, ako keby som priniesla trochu nový trend do tejto kategórie.

 

Na tohtoročných ME mali slovenské pretekárky v bikiny fitness zlatú baňu, štyri kategórie, štyri prvenstvá a titul absolútnej víťazky...

Čestne sa priznám, že som nemala veľa času, pretože som bola na jar pracovne dosť vyťažená, sledovať tento šampionáte, ale o výsledkoch viem. Pozrela som si všetky fotky, dievčatá boli fakt skvelé, blahoželám im, zaslúžene vyhrali, klobúk dole.

 

V čom je to, že Slovensko je taká veľmoc vo fitness bikiny?

Ťažko sa k tomu vyjadriť, možno v slovenskom genofonde.

 

Kladiete si smerom k MS 2013 konkrétne ciele?

Nie, ak sa nominujem na MS, potom budem chcieť zabojovať o čo najlepší výsledok. Dlhšie som nesúťažila a predpokladám, že konkurencia bude silná. Je možné, že prídem a odídem so sklopenými ušami. Uvidím, čo bude, neviem, čo môžem čakať.

 

Ako ste to obdobie, keď ste nesúťažili využili?

Som osobnou trénerkou v Košiciach, tomu sa profesionálne venujem. Veľa som cestovala – smer Portugalsko. Mala som aj nejaké sponzorské aktivity. Na jar som podstúpila operáciu na zväčšenie prsníkov a tým pádom som mala dlhšiu prestávku v tréningu.

 

V tejto brandži je celkom bežné, že si fitnesky dávajú zväčšiť prsia. Je to však nevyhnutné pre športový úspech?

Moje prsia boli dostatočne veľké na to, aby som to vedela v plavkách urobiť zaujímavým, veď napokon som vyhrala "Európu" . Pokiaľ dievčatá majú naozaj malé prsia, poviem to škaredo, sú ploché, t. j. nevedia z toho nič vytlačiť a postava začína byť asymetrická, vtedy je vhodné uvažovať nad zväčšením. Ja som si dala zväčšiť prsia kvôli sebe, nie kvôli súťaži.

 

Nikola Weiterová už ujedá profesionálny chlebík. Nechcete ju nasledovať?

Vôbec nad tým neuvažujem, hoci ľudia v mojom okolí, s ktorým konzultujem prípravu, ma trochu tlačia do toho. Nie som však presvedčená, že by som to chcela, lebo pre mňa súťaže nie sú životnou prioritou. Keď nemám chuť pretekať a nemám motiváciu, tak jednoducho nesúťažím. Šport je pre mňa hobby. Mojou prioritou je môj privátny život.

 

Ľubomír Chochula