Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST na margo Svetového pohára
dátum: 16.02.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na zasadnutí Executive Council IFBB v Madride (22. - 24. 1. 2016) bola na podnet SAKFST schválená nová koncepcia pretekov s názvom ELITE WORLD CUP. Práve na túto tému sme sa na februárovom reprezentačnom zraze porozprávali s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom.

Na snímke je prezident SAKFST Milan Čížek.

 

Prečo názov ELITE WORLD CUP?

Na zasadnutí Executive Council IFBB v Madride padali aj iné návrhy v tom zmysle, že to má byť niečo výnimočné ako napríklad Elite Cup, Super Cup a pod. Počkal som na to, kým všetci skončia s návrhmi a v tom sa prezident IFBB Rafael Santonja spýtal, či ešte niekto má nejaký návrh. Prihlásil som sa o slovo a povedal som svoju predstavu, s ktorou som už išiel na to zasadnutie. Hovoril som, že by sa to malo volať World Cup. Pán Santonja sa vzápätí pozrel na mňa a povedal, áno, tak sa to bude volať. Elite tam zostalo preto, aby bolo jasné, že v jednotlivých kolách podujatia môžu štartovať len elitní pretekári.

 

Kategóriami Svetového pohára sú klasická kulturistika, men's physique a bikiny fitness. Prečo?

IFBB rozhodla, že tieto kategórie sa v rámci WORLD CUPU budú preferovať. Už aj preto, že majú najširšiu základňu pretekárov a mali by byť súčasťou World Beach Games, ktoré sa v roku 2017 uskutočnia v Amerike, čo bude nová súťaž.

 

Svetový pohár bude v roku 2016 pozostávať zo šiestich pretekov.

Šesť kôl Svetového pohára sa uskutočnia v rámci nasledujúcich súťaží: majstrovstvá Európy, majstrovstvá Ázie, majstrovstvá sveta, Arnold Classic Europe, Olympia Amateur Hongkong a Diamond Cup Liverpool. Záujemcov bolo viac, napríklad organizátori pretekov v Lahti tiež chceli byť v tomto zozname, ale dohodli sme sa, že stačí šesť podujatí. Vyberali sme ich podľa dôležitosti. Európsky šampionát, ázijský šampionát a majstrovstvá sveta tam nemôžu chýbať. Tie tri ďalšie sú tiež prestížne, na ktoré chodí veľa pretekárov, a tak sú tam. O rok môže nastať v tomto zozname nejaká zmena, to sa vylúčiť nedá... Chcem zdôrazniť, že na všetkých súťažiach Svetového pohára sa bude robiť dopingová kontrola.

 

Prečo sa to urobilo týmto spôsobom?

Úvahy o tom, aby bol Svetový pohár niečo samostatné, nepadli na úrodnú pôdu. To by nebola schodná cesta, bolo by málo divákov i pretekárov. Vybralo sa najlepšie možné riešenie, nezaťaží to tak organizátorov ani pretekárov. Svetovým pohárom sme sa na zasadnutí zaoberali štyri hodiny, aby sa to učesalo tak, aby to malo hlavu i pätu. Podľa môjho názoru je to veľmi dobrá záležitosť, veď aj ostatné športy majú nielen MS, ME, ale aj Svetový pohár.

 

Kto sa bude môcť zúčastniť pretekov Svetového pohára?

Na súťažiach Svetového pohára sa môžu zúčastniť pretekári, ktorí v roku 2015 získali minimálne medailu na kontinentálnom šampionáte (Európa, Ázia) alebo sa umiestnili do 6. miesta na majstrovstvách sveta. Štartovať môžu tiež pretekári, ktorí skončia na medailovom mieste na majstrovstvách Európy 2016 v Santa Susanne (budú to zároveň prvé preteky Svetového pohára), ako aj finalisti majstrovstiev sveta 2016. Súťažiacim na podujatí Svetového pohára sa môže stať každý športovec, ktorého na to oprávňujú dosiahnuté výsledky na základe spomínaných kritérií, bude mať súhlas národnej federácie a musí byť držiteľom pretekárskej karty, ktorá ho oprávňuje štartovať na súťažiach Svetového pohára. Kartu pretekára na súťaž Svetového pohára vydáva IFBB. Pretekári, ktorí štartujú na súťažiach Svetového pohára môžu súťažiť na akejkoľvek súťaži organizovanej pod hlavičkou IFBB. Víťaz súťaže Svetového pohára získa titul Mr. ELITE WORLD CUP, resp. titul Miss ELITE WORLD CUP, jedinečnú originálnu sochu a prize money.

Na snímke je Ľubica Bérešová, ktorá ako úradujúca majsterka sveta a vicemajsterka Európy v bikiny fitness, už má istú účasť vo Svetovom pohári 2016.

 

O aké prize money sa bude súťažiť?

Pretekári na prvých troch priečkach zinkasujú na každej z tých šiestich pretekov Svetového pohára finančnú odmenu od organizátora súťaže. Čo sa týka celkových finančných prémií, tak pretekárom bude v konečnom hodnotení v rámci Svetového pohára rozdelená suma spolu 100 000 eur a to v pomere – klasická kulturistika 40 000 eur, men's physique 30 000 eur a bikiny fitness 30 000 eur. Finančné čiastky dostanú pretekári v rámci konečného poradia Svetového pohára od 1. do 10. miesta. Poradie sa vygeneruje na základe bodovania. Na každej jednej zo šiestich súťaží Svetového pohára budú pretekári získavať body podľa stanoveného kľúča – za 1. miesto to bude 15 bodov, 2. miesto 12 bodov, 3. miesto 9 bodov, 4. miesto 7 bodov, 5. miesto 6 bodov, 6. miesto 5 bodov, 7. miesto 4 body, 8. miesto 3 body, 9. miesto 2 body, 10. miesto 1 bod. A tie body sa budú započítajú do celkového hodnotenia Svetového pohára. Vysoké finančné odmeny sú veľkým lákadlom. Veď celkový víťaz medzi klasikmi zinkasuje 15 000 eur a celková víťazka medzi bikinárkami 12 000 eur.

 

Veríte, že sa vo Svetovom pohári presadia Slováci a Slovenky?

Nebude to ľahké, všetky kategórie sú open. Napriek tomu si myslím, že dve až tri naše bikiny fitnesky majú šancu sa umiestniť v prvej desiatke celkového hodnotenia. Dúfam, že nadviažeme na športy, ako sú lyžovanie a vodný slalom, v ktorých sa slovenskí reprezentanti presadzujú vo Svetovom pohári. Chcem ešte dodať, že asociácia bude pretekárom vychádzať v ústrety. Tým, ktorí budú reálne v hre o Top 10 v celkovom hodnotení Svetovom pohára, pomôžeme aj s nákladmi na ďalšie kolá, aby sa ich mohli zúčastniť a dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Autor: Ľubomír Chochula