Magazín
ŠPORTOVEC SLOVENSKA 2015 - 1. miesto Sagan a futbalisti SR
dátum: 14.01.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Bratislava 22. decembra (TASR) – Majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan a futbalová reprezentácia pod vedením šéftrénera Jána Kozáka sa stali víťazmi tradičnej slovenskej ankety Športovec roka. V 23. ročníku hlasovalo 114 predstaviteľov médií.

V ankete Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, triumfoval Sagan s náskokom 94 bodov pred majstrom sveta v chôdzi na 50 km Matejom Tóthom. Iba mená prvých dvoch jednotlivcov figurovali na všetkých hlasovacích lístkoch. Tretí skončil trojnásobný držiteľ Stanleyho pohára, hokejista Marián Hossa z Chicaga Blackhawks.

Futbalisti, ktorí slávili v tomto roku historický postup na EURO 2016 vo Francúzsku, triumfovali v ankete už po štvrtý raz. Kozákovi zverenci obhájili minuloročné prvenstvo. Druhý bol medzi kolektívmi štvorkajak majstrov sveta na 1000 m v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka. Tretie miesto obsadili hokejisti do 20 rokov, bronzoví medailisti z MS v Kanade.

Na galavečere, ktorý sa v utorok konal v priamom prenose RTVS v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave, okrem laureátov ankety Športovec roka už po šiesty raz slávnostne vyhlásili aj Športovú legendu. Po boxerovi Jánovi Zacharovi, hokejistovi Jozefovi Golonkovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi, hádzanárovi Antonovi Frolovi a diaľkarke Eve Šuranovej-Kucmanovej si túto poctu vyslúžil bývalý krasokorčuliar Karol Divín. „Ani neviem, či sa môžem považovať za športovú legendu, ale keď to hovoria novinári, tak to vyznieva v tom zmysle. Je to veľká vec a pre mňa veľká česť. Mal som dosť šťastia, veci sa mi darili, hoci som nikdy nechcel vyčnievať z radu,” uviedol na margo ocenenia strieborný medailista zo ZOH 1960 v Squaw Valley a dvojnásobný majster Európy. Novinkou bolo vyhlásenie Paralympionika roka, ktorým sa stal majster sveta v dráhovej cyklistike Jozef Metelka.

Sagan sa v septembri postaral o jeden z najväčších športových úspechov Slovenska v ére samostatnosti, keď v americkom Richmonde získal zlatú medailu v cestných pretekoch s hromadným štartom. Titul vybojoval ako historicky prvý Slovák. Dvadsaťpäťročný žilinský rodák zasadol na pomyselný trón kráľa slovenského športu po druhý raz, predtým zvíťazil v roku 2013. Cenu za neho prezval jeho otec. „Najlepší pocit som mal, keď Peter na MS prešiel cieľovou páskou. Boli sme priamo na mieste. Najprv sme boli na štarte a potom sme sa presunuli do cieľa, kde sme boli asi 150 metrov za páskou a sledovali sme ho na veľkoplošnej obrazovke. Keď prešiel pásku, tak sme sa vyobjímali. Je to veľký úspech,” povedal Ľubomír Sagan, ktorý na margo synovej neúčasti na slávnosti uviedol. „Peter je na Slovensku a rozhodoval sa, či má ísť sem, alebo 28. decembra na Cyklistu roku. V pondelok mal nejaké tímové a reklamné povinnosti. Domov prišiel v noci. Na Slovensku je len pár dní a chce byť aj s rodinou. Je to jeho rozhodnutie.”

Sagan v uplynulej sezóne opäť žiaril na Tour de France, kde už po štvrtý raz v sérii získal zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára. Okrem toho sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Kalifornie. Hoci až 98 novinárov ho dalo na prvé miesto a len na jednom lístku nebol v prvej trojke, Tóth za nim v hlasovaní priveľmi nezaostal. Jeho meno bolo v prvej trojici na 110 lístkoch.

Tretí Hossa už mal výrazný odstup. Štvrtý skončil strelecký majster sveta v trape Erik Varga, ktorý v talianskom Lonate obhájil titul. „Byť v desiatke je super pocit. A hlavne ma teší, že reprezentujem streľbu, ktorá na Slovensku nie je tak v popredí. Je to neopísateľné, obhájil som titul majstra sveta. V tomto športe získať zlato je mimoriadne ťažké, nie to ešte obhájiť. A podarilo sa mi v mekke tohto športu v Taliansku, čo je neuveriteľné. Som hrdý. Svetu som dokázal, že na Slovensku sú výborní strelci. Zúročil som 28 rokov, čo sa tomuto športu venujem,” vyznal sa Varga.

Piaty skončil futbalista Marek Hamšík, šiesta slalomárka Veronika Velez-Zuzulová, siedma tenistka Anna Karolína Schmiedlová, ktorá je nováčikom v Top ten. „Je to úžasný pocit, že tu môžem vôbec byť. Ťažko sa opisuje pocit, že som sa dostala do Top 10 slovenských športovcov. To sa mi ešte nikdy nepodarilo. Všetci športovci čo tu sú, sú legendy a naj športovci. A ja ich ani vôbec osobne nepoznám. Som rada, že medzi nimi môžem byť. Mala som výborný rok a som s ním veľmi spokojná, najmä, že som vyhrala dva turnaje WTA. Dúfam, že sa mi bude takto dariť aj v budúcom roku aj ďalších. Že tento bol krôčik k ďalším úspechom, lebo naozaj sa veľmi snažím. Je super, že som sa dostala aj tak vysoko vo svetovom rebríčku. A vidím, že je ešte stále priestor zlepšovať sa,” povedala zverenka trénera Milana Martinca, ktorá v tomto roku triumfovala na turnajoch v Katoviciach a Bukurešti. Na ôsmej priečke skončila strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková, deviaty bol vodný slalomár Matej Beňuš a desiaty motocyklista Štefan Svitko. Hlasy dostalo spolu 48 jednotlivcov, resp. dvojíc.

Futbaloví reprezentanti predtým zvíťazili medzi kolektívmi v rokoch 2009, 2010 a 2014. Absentovali len na jednom lístku a 92-krát sa objavili na prvom mieste. Podľa lídra tímu Mareka Hamšíka rok 2015 z hľadiska slovenskej reprezentácie ani nemohol byť lepší. „Dokázali sme postúpiť na majstrovstvá Európy, čo je fantastický úspech. A som rád, že som toho mohol byť členom. Čo sa týka Neapola, v prvom polroku nám chýbal krôčik k tomu, aby sme sa dostali do Ligy majstrov či vyhrali Taliansky pohár, v Európskej lige sme vypadli v semifinále. Aj to trošku bolelo, ale tento druhý polrok je dobrý, strácame bod na prvého, tak to hádam dotiahneme do dobrého konca. Som rád, že som sa dostal do prvej desiatky, keďže my kolektívni športovci to máme ťažšie. Veľmi si to cením a som rád, že som si vylepšil moje najlepšie umiestnenie.”

Futbalisti triumfovali presvedčivo pred štvorkajakom v zložení Myšák, Vlček, Tarr, Linka. Káštvorka sa v minulosti tešila z víťazstva v ankete šesťkrát (v rokoch 2001, 2003, 2004, 2006, 2007 a 2008). Tretie takisto s výrazným odstupom skončilo družstvo reprezentantov SR do 20 rokov v ľadovom hokeji. Hokejová „dvadsiatka“ bola predtým v trojke najúspešnejších kolektívov len raz, v roku 1999.

Doterajší víťazi ankety slovenský Športovec roka:

 

Jednotlivci:
1993: Martina Moravcová (plávanie)
1994: Milan Dvorščík (cestná cyklistika)
1995: Martina Moravcová (plávanie)
1996: Michal Martikán (vodný slalom)
1997: Michal Martikán (vodný slalom)
1998: Martina Moravcová (plávanie)
1999: Jozef Gönci (športová streľba)
2000: Martina Moravcová (plávanie)
2001: Martina Moravcová (plávanie)
2002: Peter Bondra (ľadový hokej)
2003: Martina Moravcová (plávanie)
2004: Elena Kaliská (vodný slalom)
2005: Dominik Hrbatý (tenis)
2006: Radoslav Židek (snoubording)
2007: Michal Martikán (vodný slalom)
2008: Michal Martikán (vodný slalom)
2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)
2010: Anastasia Kuzminová (biatlon)
2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)
2012: Zuzana Štefečeková (športová streľba)
2013: Peter Sagan (cestná cyklistika)
2014: Anastasia Kuzminová (biatlon)
2015: Peter Sagan (cestná cyklistika)

Kolektívy:
1993: basketbalistky Slovenska
1994: hokejisti Slovenska
1995: hokejisti Slovenska
1996: basketbalistky SCP Ružomberok
1997: basketbalistky Slovenska
1998: štafeta biatlonistiek Slovenska
1999: basketbalistky SCP Ružomberok
2000: hokejisti Slovenska
2001: štvorkajak Slovenska
2002: hokejisti Slovenska
2003: štvorkajak Slovenska
2004: štvorkajak Slovenska
2005: daviscupové družstvo tenistov Slovenska
2006: štvorkajak Slovenska
2007: štvorkajak Slovenska
2008: štvorkajak Slovenska
2009: futbalisti Slovenska
2010: futbalisti Slovenska
2011: volejbaloví reprezentanti Slovenska
2012: hokejisti Slovenska
2013: basketbalistky Good Angels Košice
2014: futbalisti Slovenska
2015: futbalisti Slovenska

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR