Magazín
Abeceda Jamesa Flexa Lewisa, legendárneho draka z Walesu
dátum: 10.12.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Najlepším súčasným svetovým profesionálnym kulturistom kategórie do 212 libier je Brit James Flex Lewis. Vychutnajte si abecedu 4-násobného víťaza 212 Olympia Showdown (2012, 2013, 2014, 2015).

A - Ali Rosen

Úspešná bikinárka v IFBB federácii, uznávaná dietologička a Flexova snúbenica. Obidvoch ich spája nadšenie pre tento šport.

 

B - Brutálny chrbát

Flexovou dominantnou partiou sú vzpriamovače, ktoré patria medzi najlepšie v celej IFBB. Mnoho kulturistov túto partiu zanedbáva, ale to určite nie je Flexov prípad. V každom tréningu chrbta dáva poriadne zabrať vzpriamovačom. Špeciálne sa zameriava na mŕtvy ťah a hyperextenziu.

 

C - Cviky na lýtka

Flexove lýtka boli obrovské už dávno predtým, než sa stal šampiónom. Síce zo začiatku boli iba obrovské a nevypracované, ale ako začal súťažiť, tak lýtka dostali to správne tvarovanie. Na každej Olympii vyzerali absolútne dokonale z každého uhlu. Medzi Flexove obľúbené cviky patria výpony na lýtka v stoji a v sede. Zvykne robiť 4 série po 15-30 opakovaní.

 

D - Drak

Červený drak zdobí waleskú štátnu vlajku. Túto prezývku si obľúbil a symbolizuje Flexovu národnú hrdosť. Flex je nesmierne hrdý na svoju krajinu a jej kultúrne dedičstvo.

 

E - Experimentovanie

Pri tomto slove Flexa napadne jeho prvý gym. „Môj prvý gym mal veľmi obmedzené vybavenie, a preto som sa musel naučiť experimentovať. Naučil som sa, ako používať leg-press, ako tlaky na ramená a tak podobne. Keby som mal vymenovať všetky moje experimenty, boli by sme tu do rána. Toto experimentovanie mi zostalo až doteraz.“

 

F - Florida

Po rokoch žitia v Kalifornii, Nevade a Tennessee sa Flex v roku 2013 rozhodol konečne usadiť sa v juhovýchodnej Floride. Spolu s Rose vlastnia dom blízko mesta Fort Lauderdale.

 

G - Gluteály

Flex nerobí žiadne špecifické cviky na túto partiu. Definícia príde spolu s diétou a kardiom. Pravidelne trénuje pózovanie, aby vedel poriadne zaťať túto partiu. Flexova rada znie: pózovať, pózovať a ešte raz pózovať.

 

H - Humor

„Kulturistiku beriem seriózne a vždy som aj bral, ale nikdy som nebral samého seba príliš vážne.“ Flex má vždy dobrú náladu a vždy je pozitívne naladený. Práve táto Flexova vlastnosť mu dopomohla k obrovskej popularite medzi fanúšikmi. Na seminároch a rôznych rozhovoroch vždy ukazuje svoju pokornú a prívetivú povahu.

 

I - Intenzita

Nie je dôležité koľko opakovaní spravíte, dôležité je hlavne to, ako tvrdo daný sval pracuje. To je kľúč k úspechu. Mnoho ľudí si myslí, že 3-4 opakovania s ťažkou váhou sú oveľa ťažšie ako 15-20 opakovaní s ľahšou váhou. Dôležité je neustále udržať napätie v svale. To je skutočne ťažká práca, ktorá zaručene naštartuje svalový rast. Určitú dobu Flex nasledoval tréningovú filozofiu Doriana Yatesa založenú na vysokej intenzite. Zvykol robiť obrie série na triceps. Určil si 5 obľúbených cvikov a v každom cviku spravil po 20 opakovaní, čo dokopy činilo až 100 opakovaní bez prestávky. Intenzita, ako sa patrí!

J - Junior

IFBB zvýšila vekový limit pre juniorov, ale v minulosti bola divízia juniorov pre borcov, ktorí mali 20 rokov a menej. Práve medzi juniormi si Flexa po prvýkrát všimli. Ako 19-ročnému sa mu podarilo vyhrať britské majstrovstvá juniorov 2003 a v roku 2004 to zopakoval. Predtým, ako dovŕšil 21 rokov bol neporazený s ôsmimi víťazstvami. Aj vďaka internetu sa postaral o medzinárodný rozruch na kulturistickej scéne. Ľudia sa pýtali, kto je tento mladík s dokonalými proporciami a skvelou symetriou? Aký dobrý môže byť v budúcnosti?

 

K - Kariéra

Prvotné vedomosti o kulturistike a tréningu nazbieral počas tréningov s powerliftermi. Ako zdroj vedomostí a inšpirácie využíval aj knižky a magazíny s kulturistickou tématikou. Zlomový moment nastal, keď spoznal Neil Hilla. Práve vtedy mal mladučký Flex 19 rokov. Začali spolupracovať a výsledky nenechali na seba dlho čakať. Lewis študoval rôzne príručky zamerané na výživu a to mu zostalo až doteraz.

 

L - Llanelli

Mesto na juhozápadnom okraji Walesu. Práve tu vyrástol Flex Lewis, ako syn kováča a zdravotnej sestry. Je najstarší spomedzi troch bratov. Toto mesto má pre Flexa veľký význam, lebo práve tu sa dostal k bodybuildingu. Jeho teta sa zúčastnila semináru organizovaného Tomom Platzom a kúpila si tam knižku. Ako 12-ročný si túto knižku prečítal a v momente bol úplne očarený Platzom. Neskutočne sa mu páčili Platzove vymakané nohy. Bol rozhodnutý začať silový tréning, ale rodičia mu to v tom čase nedovolili, lebo bol ešte veľmi mladý na tréning zo závažím. Flexovi to nedalo a zadovážil si ľahké činky, ktoré si skryl pod posteľou, aby ich nevideli rodičia a po večeroch s nimi trénoval. Vždy pred spaním sa pozrel na plagát svojho idolu Toma Platza a sníval o tom, že aj on bude mať raz také nohy.

 

M - Myseľ

Prepojenie mysle zo svalom Flex považuje za najdôležitejšiu vec vo svojom tréningovom úspechu a napredovaní. Na začiatku svojej kariéry bol považovaný podobne ako Tom Platz za kulturistu s brutálnym spodkom tela, ale s pomerne zaostávajúcim vrchom tela. Dnes je to všetko v rovnováhe a Flex sa môže tešiť zo svojich dokonalých proporcií. Podarilo sa mu to pravidelným uvedomovaním si svojich silných a slabých stránok. Začal sa lepšie koncentrovať na daný sval a na to ako sval pracuje. Naučil sa ako tvrdo odtrénovať hrudník bez toho, aby zapojil do hry predné delty.

 

N - Neil Hill

Flexov výživový poradca a tréner v jednej osobe je takisto z Walesu. Hill vyhral celkového šampióna Walesu v roku 2002.Moc toho nenasúťažil kvôli zraneniu kolena. Lewis a Hill spolupracovali 12 rokov.

 

O - Olympia

Mr. Olympia je absolútny vrchol pre kulturistu. Rovnako Olympia 212 je veľká pocta. V septembri 2015 v Las Vegas sa Flexovi podarilo vyhrať po štvrtý raz Olympiu 212. Nikomu predtým sa to nepodarilo. Predbehol také mená, ako sú Columbu, Zane a English.

 

P - Pózovanie

Lewisove pózovanie patrí medzi najlepšie v 212-ke. Povinné pózy predvádza s dokonalou ľahkosťou a má svoj unikátny štýl . Aké je jeho tajomstvo? Celkom jednoduché: pózovať, pózovať a ešte raz pózovať.

 

Q - Quadriceps

Cudzie slovo označujúce prednú časť stehna. Flex venoval neskutočné množstvo času svojím stehnám. Celkom určite táto námaha stála za to. Medzi obľúbené cviky na túto partiu patria: predkopávanie, legpress, výpady a Sissy drepy. Keby si mal vybrať medzi kvantitou a kvalitou, tak vždy uprednostní radšej kvalitu. Flex má obmedzenú súťažnú hmotnosť, a preto musí často kalkulovať.

 

R - Rugby

Rugby je národný šport Flexovej rodnej krajiny. Flexov otec hrával rugby a v detstve si to vyskúšali všetci traja súrodenci. Flexov brat Luke v súčasnosti dokonca hrá za ligový klub. Túžba z ranného detstva stať sa silnejším v rugby viedla Flexa k silovému tréningu. Práve vďaka rugby sa stal Flex Flexom. Túto prezývku si vyslúžil vďaka svojej ohybnosti.

 

S - Sociálne média

Lewis si spomína na svoj prvý deň v gyme. Požiadal o radu jedného z najväčších miestnych borcov a ten sa mu vysmial do tváre. V ten deň si v duchu povedal, že ak sa mu podarí byť veľký, tak nikdy nebude taký hnusný k nováčikom. Vždy sa snaží byť milý k ľudom. Lewisa nezmenila sláva a zostal stále taký prístupný ako kedysi. Presne takýto prístup uplatňuje aj na sociálnych sieťach. Pravidelne pomáha ľudom cez sociálne siete a je aktívny na Facebooku, Twitteri a Instagrame.

T - Talent

IFBB 202 divízia bola v roku 2012 nahradená divíziou 212, pričom sa zvýšila maximálna možná hmotnosť súťažiacich. Lewis sa naplno prejavil až v novej divízii, kde sa mu podarilo štyrikrát za sebou vyhrať Olympiu 212.

 

U - Unikát

Po tom, ako sa mu podarilo vyhrať všetko čo sa dalo v juniorskej divízii sa Flex zameral na britské súťaže. Lákala ho predstava, že absolútny britský šampión môže získať IFBB profesionálny štatút. V roku 2006 na britskej súťaži ešte neuspel, bol vytlačený silnou konkurenciou, ale v roku 2007 sa mu podarilo vyhrať British Championships - najprestížnejší amatérsky titul na území Británie. Flex bol proste vždy unikátny a vynikal už na prvý pohľad.

 

V - Variabilita

Waleský drak neustále mení cviky a aj poradie cvikov. Pestrosť alebo iným slovom rozmanitosť je kľúčová na udržanie intenzity a hlavne prinúti vaše svaly reagovať na nové stimuly.

 

W - Wales

Napriek tomu, že Lewis strávil takmer celý svoj dospelý život v Spojených štátoch, tak je nesmierne hrdý na svoj waleský pôvod. Jeho rodná krajina môže byť na neho tiež patrične hrdá.

 

X - tvar tela do písmena X

Lewis nebol obdarený širokými kľúčnymi kosťami. Franco Columbu by bol ideálny príklad bodybuildera so širokými kľúčnymi kosťami. Našťastie sa Flexovi podarilo pomerne dobre rozšíriť ramená. Úzky pás a široké ramená robia z jeho postavy jednu z najvýraznejších do tvaru písmena X.

 

Y - Youtube

Keď Lewis v roku 2007 vyhral British Championships a získal možnosť prejsť do profi tábora, mal iba 23 rokov. V nasledujúcom roku vyhral svoju prvú profesionálnu súťaž v kariére. Odvtedy Flexov Youtube kanál začalo sledovať obrovské množstvo fanúšikov.

 

Z - Zenit

Flexovi sa podarilo vyhrať už 4-krát Olympiu 212. Na mieste je teda aj otázka, či sa pokúsi súťažiť aj na Olympii bez váhového limitu. Nedávno (11. novembra) oslávil 32 rokov a to je už vek, keď je kulturista zrelý. Určite má tento charizmatický športovec ešte veľa súťažných rokov pred sebou a všetci dúfajú, že sa bude jeho legenda šíriť naďalej. Či bude pretekať na Mr. Olympia v open kategórii medzi ťažkotonážnikmi, to je otázne. Je len na ňom, ako sa rozhodne.

Autor: Marek Ballo (s použitím zahraničných zdrojov)