Magazín
Kokoška má náskok, na zraze zistí, koľko váži
dátum: 04.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský kulturista Peter Kokoška je plnej príprave na novembrové majstrovstvá sveta v Marakéši (Maroko), ktoré sa uskutočnia 4. – 8. novembra 2013. Jeho najväčším úspechom bolo zlato na IFBB majstrovstvách Európy v roku 2010 v holandskom Maastrichte (kategória do 75 kg).

 

Vlani Kokoška štartoval na IFBB majstrovstvách sveta v ekvádorskom Guayaquile, kde sa v kategórii do 75 kg neprebojoval do finále. Momentálne robí maximum pre to, aby na nominačnej súťaži, ktorou bude Tatranský pohár v Poprade (26. októbra) presvedčil reprezentačných trénerov a vedenie SAKFST o tom, že si účasť na svetovom šampionáte zaslúži.

 

Príprava Petra Kokošku beží podľa plánov.  "Na mojom tréningovom splite som zatiaľ nemusel nič meniť. Idem vo svojich zabehaných koľajách. Cvičím systémom 4 + 1, z toho v prvý a štvrtý deň trénujem dvojfázovo a v druhý a tretí deň jednofázovo. Podľa situácie budem intenzitu tréningov a tréningový split prispôsobovať potrebám. V prvý deň je to teraz nasledovné: ráno mám triceps, lýtka, večer biceps, brucho a nejakú aeróbnu činnosť. V druhý deň je to tréning nôh. V tretí deň mám lýtka, ramená plus kardio. Vo štvrtý deň cvičím ráno chrbát, brucho, večer chrbát plus aeróbna činnosť. Po každom tréningu si dám trochu aeróbnej aktivity, ktorú budem postupne zvyšovať, čím sa mi predĺži samotný tréning. Aeróbnu aktivitu striedam. Veľmi rád má steper, ten som vždy používal v príprave. Vtedy, keď si po tréningu chrbta ordinujem najdlhšiu aeróbnu fázu, uprednostňujem kráčanie do kopca na bežiacom páse. Pochopiteľne, trochu som ubral zo záťaže, keďže v diéte sa stráca sila. Snažím sa trénovať ťažko, ale nie úplne ťažko ako v objemovke. Používam také váhy, ktoré sú primerané môjmu výkonu, aby som sa nezranil a dostal zo seba čo najviac. Všetko je v poriadku, zatiaľ som spokojný. Keby som to nemal dobre nastavené, musel by som niečo meniť, ale momentálne netreba," poznamenal slovenský reprezentant, ktorý si však pri tréningu musí dávať pozor na operovaný lakeť, ktorý sa občas ozýva.

Kokoška sa zúčastní reprezentačného zrazu, ktorý sa uskutoční v nedeľu 8. septembra v Trenčíne. "Uvidím, čo mi tam povedia reprezentační tréneri. Podľa toho sa zariadim, ako ďalej v príprave. Neviem, akú budem mať váhu, keďže ja som sa od minulého zrazu (bol 27. júla – pozn. red.) nevážil."

V porovnaní s vlaňajškom v rovnakom období je Kokoška na tom dobre. "Mám určitú časovú rezervu, malo by to byť oveľa lepšie."

Uvidíme Kokošku súťažiť až v Poprade na nominačke, alebo sa predstaví na nejakých pretekoch už skôr? "Rád by som súťažil 5. októbra v Opave. Potom na Tatranskom pohári. Mojou prioritou sú majstrovstvá sveta," podotkol Peter Kokoška, ktorý je aj úspešným podnikateľom. V Dolnom Kubíne vlastní dve fitnescentrá a nedávno rozbehol nový projekt, na ktorom popri príprave intenzívne pracuje.

Text a foto: Ľubomír Chochula