Magazín
Interview s Bérešovou, majsterkou sveta a neolympijskou hviezdou
dátum: 06.12.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Pretekárka v bikiny fitness Ľubica Bérešová bola v ankete o najúspešnejšieho športovca neolympijských zväzov na podujatí Večer hviezd v Trenčíne (5. 12.) vyhlásená na druhom mieste. Zaslúžene ju hodnotili tak vysoko! K striebru z májových majstrovstiev Európy pridala v novembri zlato z majstrovstiev sveta.

Výsledky ankety VEČER HVIEZD 2015 nájdete TU

 

1. Klobúk dole, vyhrať svetový titul v konkurencii 38 bikinárok, tak to je skvelé. Je to splnený sen, životný športový úspech a čo ešte? Čo to pre teba znamená?

Znamená to pre mňa strašne veľa. Odkedy som začala súťažiť, často som si sama pre seba vravela, aký krásny pocit musí byť, keď počuje športovec hrať hymnu na jeho počesť a snívala som o tom, aby sa to raz podarilo aj mne. Splnil sa mi sen, bol to neskutočne emotívny, nezabudnuteľný, krásny pocit šťastia, hrdosti... V takom okamihu máte až chuť povedať - „postoj chvíľa, krásna si“.  Vždy, keď si na to spomeniem, mám zimomriavky.

 

2. Stala si sa najúspešnejšou slovenskou reprezentantkou na MS v Budapešti. Máš zlatú medailu. Keby ti to povedal niekto pred rokom, asi by si mu neverila, nie?

Nie. Pomyslela by som si, že ten človek asi blúzni :)

 

3. Podľa bodov to vyzerá tak, že si vyhrala celkom jednoznačne. Pokiaľ však nezaznie konečný verdikt, nikto si nemôže byť istý ničím. Ako si prežívala finále a chvíle pred rozuzlením?

Presne tak, ako sa hovorí – jediná istota v živote je, že nič nie je isté. Už to, že som prešla elimináciou, semifinále a dostala som sa až do finále bol pre mňa skvelý pocit. Vo finále som sa cítila úplne uvoľnene, užívala som si ho plnými dúškami. Pred rozuzlením som mala v hlave vzduchoprázdno, už som len čakala, pozerala sa na Natáliu, ako sa od ucha k uchu usmievala a držala zovreté päste.

4. Ty vždy hovoríš, že nech vyhrá tá najlepšia. Podarilo sa. Bola si perfektne pripravená. Mala si na MS životnú formu?

Ďakujem za pochvalu. Môžem s pokojným svedomím povedať, že do prípravy som opäť dala všetko a v Budapešti som sa predstavila v najlepšej forme, akú som mohla v danom okamihu mať. Či to bola životná forma? Ťažko povedať... Životná forma je niečo, čo môže človek dosiahnuť nie raz za sezónu,  ale raz za život. Dôležité je, aby si človek bol vedomý nielen svojich kvalít, ale aj nedostatkov a na tých neustále pracovať. Dokonalosť neexistuje, vždy je čo vylepšiť, na čom zapracovať. Budem na sebe pracovať ďalej a možno raz, keď mi opäť položíš túto otázku, tak moja odpoveď bude áno.

 

5. Súdiac podľa výsledku si zrejme nezabudla na svoj predsúťažný rituál: silno si pošúchať o seba dlane, priložiť ich na tvár, zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť, čo ti pomáha sa uvoľniť a cítiť sa lepšie...

Samozrejme, že rituál nechýbal. Všetko čomu veríte, že vám pomáha, (nech sa to môže niekomu zdať akokoľvek smiešne) vám aj pomôže. Fantázii sa medze nekladú a myšlienky sú veľmi silná vec.

 

5. V boji o absolútny titul si to mala ťažšie. Napríklad absolútna víťazka Ruska Putrová je od teba o hlavu vyššia a navyše, tvoja kategória bola na programe v sobotu, kým tri vyššie kategórie a absolutka boli v nedeľu. Čiže o deň dlhšie si musela držať špičkovú formu. Ale určite to bola pre teba ďalšia dobrá skúsenosť...

Áno, z tohto hľadiska to pre mňa bolo náročnejšie. Eufória z víťazstva v mojej kategórii však všetky negatívne pocity (smäd, hlad) prebila. Nemali jednoducho šancu. Keď som písala, že finále mojej kategórie som si užila, tak absolutku som si užila úplne maximálne. Vôbec som neriešila, s kým budem na pódiu stáť. Tešila som sa, že sa tam predstaví 6 najlepších bikiny fitnessiek sveta... A ja som mala tú česť, byť jednou z nich.

 

6. V bikiny fitness si len rok, ale za toto obdobie si absolvovala niekoľko súťaží doma i v zahraničí. Viem, že to nie je v tvojej kompetencii, ale keby si mohla, čo by si v tejto kategórii zmenila, vylepšila, kam by sa atraktívne bikiny mohli ešte posunúť?

Ťažko povedať. Súťaženie v tejto kategórii si jednoducho užívam, páči sa mi taká, aká je. Nikdy som si nepoložila otázku – čo by som na nej vylepšila.

 

7. Dobrú psychickú pohodu, vyvierajúcu z pokojného rodinného zázemia, potrebuje každý. Kto je tvojou najväčšou oporou?

Určite mama, otec, sestra s rodinkou a priateľ. Sú tým najväčším pokladom, aký v živote mám a patrí im obrovské ĎAKUJEM za všetko...

 

8. Ako vyzerá tréning majsterky sveta?

Trénujem mojím klasickým systémom 3+1, alebo pocitovo. Predsúťažná príprava je fyzicky aj psychicky náročná a nie sme roboti. Telu treba dať aj trochu vydýchnuť, nech načerpá nové sily do ďalšieho boja.

 

9. Ako vyzerá strava majsterky sveta?

Po MS v Budapešti som si konečne poriadne a bez obmedzení dopriala veci, o ktorých som dlho mohla len snívať. Samozrejme, že som sa už skrotila a stravujem sa po starom. Raňajky – kaša z ovsených vločiek s proteínom, desiata – tvaroh alebo Šmakoun (potravina z vaječných bielkov), obed – nejaké fajné mäsko s ryžou a zeleninou, olovrant – vajíčka, šunka, večera – mäso so zeleninou, proteínová palacinka, podľa toho, na čo mám chuť.

 

10. V akom si teraz režime a kedy chceš začať prípravu na novú sezónu?

Momentálne som vo voľnejšom režime, ako som spomínala – potrebujem si trochu vydýchnuť - telo si to žiada. Chcela by som nabrať nejaký objem a kedy sa začne striktná predsúťažná príprava, uvidíme...

11. Rok 2015 je pre teba ako nováčika v bikiny fitness po športovej stránke ako z rozprávky. Striebro na majstrovstvách Európy, zlato na Olympia Amateur Europe, zlato na majstrovstvách sveta.   

V bikini fitness síce nováčik som, v športe všeobecne však nie. Veľa krát som spomínala, že k športu som inklinovala od detstva, tancovala som, roky som aktívne hrala hádzanú, cvičila... Myslím, že to všetko mi dalo pre tento šport  akýsi základ a podarilo sa mi ho zúročiť. Tento rok hodnotím ako skvelý, po každej stránke... Asi sa mi s ním bude až ťažko lúčiť...

 

12. Si len štvrtou slovenskou majsterkou sveta v kategórii bikiny fitness ženy, predtým to dokázali Nikola Weiterová, Karin Antovská a Sabína Pleváková. To je určitým spôsobom záväzok nepoľaviť v úsilí, nesklamať seba, štátnu trénerku, ktorá je zároveň tvojou osobnou trénerkou, SAKFST, svojich sponzorov a fanúšikov. Nezaspíš na vavrínoch, nestúpne si sláva do hlavy?

Za slávnu sa určite nepovažujem, nemá mi čo stúpnuť do hlavy. Som typ človeka, ktorý, buď robí niečo naplno alebo vôbec. Verím, že na vavrínoch nezaspím. Všetko čo som tento rok prežila ma práve ešte viac nakoplo – povedala som si, chcem byť ešte lepšia. A spravím všetko pre to, aby som bola.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Marek Bučko