Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST po juniorskej nominačke
dátum: 01.12.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Po nedeľňajšej nominačnej súťaži juniorov Veľkej cene Dubnice v kulturistike, klasickej kulturistike, men's physique, fitness, bodyfitness a bikiny fitness sme oslovili prezidenta SAKFST Milana Čížeka.

Na snímke je Radoslav Filip - víťaz kategórie kulturistika open.

 

Na snímke je Erik Halaška - víťaz kategórie klasická kulturistika open.

 

Výsledky Veľkej ceny Dubnice + nominácia na MS juniorov a masters nájdete TU

Ako sa vám preteky páčili?

Súťaž mala vynikajúcu športovú úroveň. Bol som príjemne prekvapený. Potešil ma vysoký počet pretekárov, ale aj to, že niektorí mali naozaj výbornú formu, pričom sa tu objavilo zopár zaujímavých talentov. To je dobré, lebo v budúcnosti by mohli byť náhradou za tých, ktorí tohto roku v juniorskom veku končia. Bola tu štátna trénerka žien (Natália Lenártová) a tá si všetko dobre zmapovala. V januári 2016, keď budeme mať prvý reprezentačný zraz, tak pozve tie pretekárky, ktoré budú mať šancu štartovať na jar na majstrovstvách Európy 2016.

 

Boli to nominačné preteky. Koho asociácia nominovala na majstrovstvá sveta juniorov a masters?

Nominovaní sú v kategórii kulturistika Radoslav Filip, v kategórii klasická kulturistika Erik Halaška, vo fitness Tatiana Kožuchová, v bikiny fitness Sandra Cabániková (v nízkej kategórii), Timea Trajteľová, Denisa Hargašová (obe v strednej kategórii), Veronika Guľášová (vo vysokej kategórii). Maximálny počet pre bikinárky sú tri dievčatá v áčku a my sme dali ešte jednu do B-tímu. Plus v kategórii bikiny fitness masters sme nominovali Moniku Rosenbergerovú a Luciu Baldwin.

Na snímke je Tatiana Kožuchová - víťazka kategórie fitness open.

 

Čo očakávate od nominovaných pretekárov na MS juniorov a masters v San Salvadore?

Verím, že nejaké medailu získame, preto ich tam posielame, ale stále to berieme tak, že juniorská kategória je príprava pre mužské a ženské kategórie, ktorú sú alfou a omegou.

 

V nominácii na juniorský 'svet' chýba víťazka nominačnej súťaže v bikiny fitness do 163 cm Sabína Pleváková. Prečo?

Sabína na základe rozhodnutia VV SAKFST má dištanc pre MS 2015 žien, tie sa už konali v Budapešti, a MS 2015 juniorov, ktoré budú v Salvadore. Pleváková v Dubnici štartovala ako domáca pretekárka, ale počítame s ňou na jar 2016. Verím, že nedôjde k žiadnym prešľapom a znovu bude platnou členkou reprezentačného kádra.

Kategória bikiny fitness do 163 cm.

 

Kategória bikiny fitness nad 163 cm.

Do Salvadoru nejde ani Denisa Knaperková, ktorá skončila v bikiny fitness nad 163 cm na druhom mieste...

Denisa preukázala výbornú formu, neviem, aký bol dôvod, že nechodila na reprezentačné zrazy. Všetci vedia, že reprezentovať môže ten, kto pravidelne chodí na reprezentačné zrazy. Informácie o zrazoch, kedy a kde sa uskutočnia sú na našej webovej stránke www.sakst.sk. Predsa štátni tréneri nemôžu niekomu dávať kolkovanú žiadosť s textom: príď na reprezentačný zraz. Knaperková sa na jeseň zlepšovala postupne od Tatranského pohára v Poprade cez Mozolani Fitness Cup v Žiline až sem na Veľkú cenu v Dubnici. Na budúci rok má ako juniorka šancu sa prepracovať do reprezentačného kádra.

 

O pár dní v sobotu 5. 12. sa uskutoční Športfestival Slovakia 2015.

Bude to pohárová súťaž v detskom fitness (kategórie - dievčatá do 7 rokov, 8-9 rokov, 10-11 rokov, 12-13 rokov, 14-15 rokov, fitness chlapci open), ale aj v bikiny fitness ženy open. Športfestival je dobrou príležitosťou, aby sa na pódiu predviedli nové talenty v bikinách. Je to súťaž, kde nie v najsilnejšej konkurencii môžu dievčatá ukázať, že v ďalšom roku môžeme s nimi počítať. Môže to byť taký odrazový mostík. Napríklad v decembri 2013 medzi bikinárkami zvíťazila Prítrská, pre ktorú to bolo prvé víťazstvo, a potom v máji 2014 sa stala majsterkou Európy. No a vlani v decembri zaznamenala na Športfestivale svoj prvý triumf v kariére bikiny fitnesky Ľubica Bérešová, ktorá mesiac predtým na Tatranskom pohári naznačila potenciál, keď skončila druhá. Bérešová necelý rok po svojom prvom víťazstve získala titul majsterky sveta v Budapešti. Ľubica sa súťažne venuje bikiny fitness dva roky, ale so športom začala už dávno, posilňovala šesť rokov a desať rokov hrala hádzanú.

 

Ako ste spokojný s účinkovaním slovenskej reprezentácie na MS 2015 žien v Budapešti?

Konkurencia na MS v Budapešti bola niekoľkonásobne väčšia ako vlani na 'svete' v Montreale, kde v bikiny kategóriách štartovalo 15 – 18 pretekárok, pričom v Budapešti mala Bérešová 37 súperiek a Marčišovská dokonca 40. Vzhľadom na veľký počet pretekárok, bolo veľmi ťažké sa presadiť. Preto som veľmi rád, že sme na tohtoročnom svetovom šampionáte potvrdili, že patríme medzi špičku. Bérešová získala zlato, Pohánková striebro, Cakoci ušla medaila tesne a celkovo sme mali päť pretekárok vo finále. To je vynikajúci výsledok. Sme veľmi spokojní.

 

Zákon o športe je už prijatý. Ako sa to dotkne asociácie?

Našu asociáciu čaká viac práce, musíme uvažovať, že pravdepodobne na sekretariát budeme musieť prijať novú pracovnú silu, keďže bude rozšírený informačný systém. Na verejnosť sa dostane každá informácia o minutí každého eura, čo je správne. Nikdy sme s tým nemali problém, naša asociácia vždy ako jedna z prvých predkladala ministerstvu finančné náležitosti, čo sa týka vyučtovania atď. Ďalej v zmysle zákona budeme musieť mať kontrolóra... Bude veľmi dôležité, či do športu pôjde aj viac peňazí, či minister financií uvoľní tie finančné prostriedky, ktoré sú sľúbené. Ak to v kapitole športu bude v rámci ministerstva školstva, vedy a športu uvoľnené, tak v športe bude viac peňazí. Verím, že na základe našich dobrých výsledkov dostane viac peňazí aj kulturistika a fitness.

Autor: Ľubomír Chochula