Magazín
Tucet otázok pre Olíviu Pohánkovú
dátum: 30.11.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská reprezentantka v bikiny fitness Olívia Pohánková je športová osobnosť, ktorá na nedávnych IFBB majstrovstvách sveta žien v Budapešti potvrdila príslušnosť k absolútnej svetovej špičke. Získala cenné striebro. Pripravili sme pre ňu 12 otázok.

1. Na MS 2015 si išla s úmyslom vyzerať čo najlepšie. Vyšlo to tak, ako si chcela, čo sa týka formy?

Myslím si, že forma bola podľa predstáv, samozrejme stále je čo zlepšovať, ale na to nestačí pár týždňov.

 

2. Zopakovala si druhé miesto na 'svete', ale teraz bola väčšia konkurencia. Navyše v tvojej kategórii zvíťazila neskoršia absolútna víťazka Putrova z Ruska. Si spokojná, alebo?

Ja som určite s mojím miestom spokojná. Akurát z môjho pohľadu mohla byť prvá Xenia Sheveleva, neviem čo sa stalo s Oľgou Putrovou, ale nejaká je zmenená a už to nie je to, čo to bývalo.

 

3. Zdolala si aktuálnu majsterku Európu (Sheveleva) i vicemajsterky Európy (Storzerovú), ktoré skončili v Santa Susanne pred tebou. V čom si bola iná oproti jarnej sezóne?

Určite som bola menej svalnatá aj celkovo subtílnejšia a ženskejšia. Veľa ľudí aj trénerov zabúda na to, že sme bikiny fitnesky a prílišná svalovosť a tvrdosť môže byť tiež mínus.

 

4. V jesennej sezóne si absolvovala šesť pretekov – Arnold Classic Europe, Olympia Amateur Europe, Nicole Wilkins Fitness Championships, Tatranský pohár, Mozolani Fitness Cup a majstrovstvá sveta. Nebolo toho veľa?

Bolo, ha ha ha...Ale som tu a žijem...

 

5. Kam sa chceš v bikiny fitness posunúť a čo potrebuješ na svojej postave ešte vylepšiť?

Zadok je určite taká partia na ktorej sa dá popracovať vždy. Samozrejme na nohách makám stále a nie len kvôli súťažiam, ale pretože ma to baví a dominantné nohy sa mi páčia.

 

6. Aké sú tvoje osvedčené tréningové metódy a aký je tvoj osvedčený stravovací režim?

No závisí to od toho, čo chce cvičenec dosiahnuť. Ale tak klasicky, menej opakovaní a viac oddychu medzi sériami je skôr objemový tréning, naopak pre dievčatá, ktoré chcú schudnúť zasa odporúčam viac opakovaní, supersérie a tréning prelínať aj s nejakou aeróbnou aktivitou. Čo sa stravy týka, je to tiež všeobecné, každá máme iný metabolizmus a iný pomer hormónov, ale v poslednej dobe mám pocit, že dievčatá nemajú problém s prejedaním sa, ale s nejedením. Skoro úplne vylúčenie sacharidov a tukov nevedie k ničomu dobrému. Na druhej strane zasa prílišne navýšenie bielkovín...

 

7. Každé telo po určitom období prestáva reagovať na známe veci, vtedy ho treba šokovať. Ako to robíš ty?

Po súťažiach si jednoducho doprajem poriadnu dávku jedla. Počas off seasson sa snažím jesť všetko a aj keď pár kilečiek priberiem, tak sa cítim aspoň dobre a telo si odpočinie. Byť v súťažnej forme celoročne nie je vôbec zdravé.

 

8. Čo plánuješ do najbližšej budúcnosti?

Uvidím, teraz sa chcem sústrediť na zdravie a hlavne môjho priateľa, s ktorým sme nemali moc času byť spolu počas sezóny.

9. Ako sa darí tvojmu We Teamu? Kto zo známejších pretekárok je jeho súčasťou, koľko má členov a či sa nezmenila filozofia jeho fungovania?

Team spĺňa svoju úlohu a všetky dievčatá sa tešíme. Na otázku kto zo známejších pretekárok je jeho súčasťou úsmevne odpovedám: Ja, Sabinka a Adel sa snažíme vytvoriť komunitu dievčat ktoré si budú pomáhať a učiť sa jedna od druhej nielen to, ako sa správne pripraviť, ale ako byť šťastnejšími a spokojnejšími. Veľa dievčat dokonca nemá ani v pláne súťažiť.

 

10. Onedlho sú Vianoce. Ako tieto sviatky prežívaš. Vtedy si dopraješ jedlo i iné radovánky do sýtosti?

Vianoce moc rada nemám, takže tou vianočnou atmoškou moc nežijem, ale najem sa určite, ha ha ha...

 

11. Rok 2015 sa blíži ku koncu. Čo ťa v ňom najviac potešilo a čo najviac sklamalo?

Najviac ma teší asi moja práca, všetky moje dievčatá. Je krásne vidieť ich premeny, nielen fyzické, ale aj psychické. Veľa dievčat má rôzne zdravotné problémy, ktoré majú rôzne dôsledky na ich psychike. A to sú boje, ktoré keď človek vyhrá, tak stoja naozaj za to. A sklamalo, hmm – ani neviem. Sklamala som sa v pár ľuďoch, ale tí nestoja ani za reč.

 

12. Čo si želáš do roku 2016 – v športe, súkromí, práci...

Želám si byť hlavne zdravá a šťastná, byť viac s priateľom a mojimi dievčatami.

 

« Medailové medzinárodné úspechy Olívie Pohankovej »

– v roku 2014 zlato na Arnold Classic Europe v Madride, striebro na majstrovstvách sveta v Montreale

– v roku 2015 bronz na majstrovstvách Európy v Santa Susanne, striebro na Arnold Classic Europe v Madride, zlato na Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti a striebro na majstrovstvách sveta v Budapešti

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs a Team-Andro