Magazín
Andrej Varga: „Chcem vyhrať, aby mi hrali slovenskú hymnu“
dátum: 19.11.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant v klasickej kulturistike Andrej Varga je adeptom na najúspešnejšieho športovca SAKFST za rok 2015. Na nedávnych IFBB majstrovstvách sveta v Benidorme získal striebornú medailu v kategórii do 175 cm, striebro má aj z historicky prvých Európskych olympijských hier a dodatočne sa stal majstrom Európy 2015 (pôvodne skončil druhý), keďže víťaza jeho kategórie diskvalifikovali za pozitívny dopingový nález.

Zopakoval si rok 2010, získal si svoje druhé svetové striebro. Ako to hodnotíš?

Konkurencia je každým rokom silnejšia a väčšia, súperi boli dobre pripravení. Pre mňa to bolo dosť ťažké, nakoľko to bola moja piata súťaž v tomto roku, pričom z každej mám medailu. V roku 2010 som ako debutant na majstrovstvách Európy získal striebro a potom som sa pri svojej premiére na MS stal vicemajstrom sveta. Čiže vtedy som ako nováčik uspel na oboch šampionátoch. Na MS 2015 v Benidorme mi prezident SAKFST pán Čížek a štátny reprezentačný tréner pán Matejíčka oznámili (bolo to už po mojej súťaži), že napokon dodatočne som aj tohtoročným majstrom Európy, nakoľko pôvodný víťaz 'Európy' 2015 v Santa Susanne bol pozitívny na doping. Ja som sa tohto roku štyrikrát podrobil dopingovej kontrole a vždy s negatívnym výsledkom. Neviem o nikom, kto by bol tak často kontrolovaný.

 

Aj fyzicky dostaneš zlatú medailu z ME 2015?

Neviem. Bol by som rád, keby mi ju dali, uložil by som si ju do zbierky, lebo momentálne som ako Sagan, ktorý bol na Tour de France stále druhý, ale jemu sa napokon podarilo vyhrať MS. Zlato po diskvalifikácii dopingového hriešnika už mám aj ja, ale viac by ma to potešilo, keby som vyhral na pódiu. Radosť už nie je taká, ako keď ťa vyhlásia na pretekoch. Za druhé, nehrali mi slovenskú hymnu a za tretie, nemohol som súťažiť o absolútneho majstra Európy.

Čo je pre teba viac, európske zlato alebo svetové striebro?

To je diskutabilné, ťažko povedať. Ak už mám na túto otázku odpovedať, tak si myslím, že cennejšie je striebro zo 'sveta', lebo 'svet' je 'svet'. MS sa zúčastní viac pretekárov z viacerých kontinentov, je tam väčšia konkurencia. Čo sa týka iných súťaží, Arnold Classic alebo Olympia Amateur sú síce prestížne, ale pretekári tam štartujú väčšinou preto, aby sa pokúsili získať profi-kartu, pričom niektorí z nich nemajú medailu ani z ME ani z MS. Najlepší pretekári sú na európskom a svetovom šampionáte. A úplne najlepší sú iba na majstrovstvách sveta.

 

Formu na MS 2015 si mal lepšiu ako na ME 2015?

V Benidorme som mal ešte lepšiu formu ako v Santa Susanne. To mi hovorili viacerí. Bol som tvrdší, hustejší. Porazil ma iba Kórejčan. Na fotkách nevidím žiadnu slabinu, že by som mal niečo horšie ako víťaz. Nič by sa nestalo, keby som vyhral. Navážil som 77,7 kg, pri mojej výške musím mať maximálne 79 kg. Hlavný rozhodca Fillebron veľmi striktne uplatňoval pravidlo, že kto má defekt ako napríklad gynekomastiu alebo vyduté brucho, nemôže bojovať o miesto medzi najlepšími. Dokonca diskvalifikoval tých, ktorí aj po napomínaní zle pózovali. Jemu som sa páčil.

Čo sa ti v príprave osvedčilo?

Osvedčila sa mi jedna vec, keď je človek stále v 80-percentnej forme, tak je lepšia aj tvrdosť, aj hustota svalstva. Je dobré, keď si stále kvázi pripravený. Nehovorím, že byť permanentne v diéte, ktorú sem-tam poruším, hlavne cez víkendy, ale od pondelka do piatku sa snažím zdravo stravovať. Osvedčilo sa mi, že som išiel celý rok na rybách. Predtým som bol na rybe iba posledný mesiac, jedol som aj divinu, aj hovädzinu. Teraz iba ryba. Mal som kvalitnú stravu, minimum tukov, minimum sacharidov, dosť bielkovín, veľa zeleniny. Používal som zdravé potraviny, čo sa týka obilovín – pohánka, quinoa, pšeno, pšenica... Tvrdo som trénoval a to dvojfázovo. Po každom tréningu nasledovalo kardio, keďže ako klasický kulturista sa musím zmestiť do limitu 79 kg. Pôvodne mali byť tohtoročné MS klasikov až 22. 12. v Kórei, ale napokon ich presunuli do Benidormu, kde mali šampionát aj kulturisti. Ja som súťažil 7. 11.

 

Takže si mal kratší čas na prípravu...

Klasici mali 'svet' o jeden a pol mesiaca skôr. Navyše kvôli EH v Baku sa mi jar predĺžila o mesiac. V príprave na MS 2015 som tak bol ukrátený o dva o pol mesiaca, ale napriek tomu som sa dokázal dobre pripraviť a uspieť. Chcem sa poďakovať SAKFST, že ma nominovali na majstrovstvá Európy, Európske hry i majstrovstvá sveta a že som mohol na týchto pretekoch štartovať. Tiež sa chcem poďakovať svojej priateľke Stanke, ktorá mi vytvára vynikajúce podmienky na súťaženie a na prípravu, ona je mojou najväčšou oporou.

 

Máš sponzora?

Nemám žiadneho sponzora. Či sa teraz niekto ozve? To som si myslel aj v minulosti, ale ani čiarka ani zmienka, nikto. Musím si hľadať sponzora sám.

 

V akom režime aktuálne funguješ?

Teraz mám voľno, do fitka nechodím, doprial som si oddych, zatiaľ necvičím, robím len zľahka kardio. Ale už čoskoro sa vrhnem do silového tréningu, aby som bol znovu vo forme.

 

Čo ďalej? Nepadla na teba psychická deka? Niektorým úspešným športovcom sa to po dosiahnutí vrcholu občas stáva.

Ja nie som ten typ. Nebudem spať na vavrínoch. Budem naďalej na sebe tvrdo pracovať, urobím všetko, aby som uspel aj na ďalších pretekoch a aby mi konečne hrali slovenskú hymnu. Či budem súťažiť už na jar 2016, to neviem, je to otvorené, uvidím, nič nie je vylúčené. Ja mám radšej tituly ako 'pohárovky'. Určite aj ja by som rád niekedy vyhral Arnold Classic či Olympia Amateur, ale nemôžem sa pripravovať aj na tieto preteky aj na 'Európu' a 'svet'. Viac si cením MS a ME.

 

Andrej Varga v roku 2015:

» Majstrovstvá Slovenska v Dubnici nad Váhom (9. 5.) - 1. miesto v kategórii do 175 cm

» Majstrovstvá Európy v Santa Susanne (14. 5.) - 1. miesto v kategórii do 175 cm (pôvodného víťaza Adila Bariniho zo Španielska diskvalifikovali pre doping)

» Európske olympijské hry v Baku (21. 6.) - 2. miesto v kategórii do 180 cm

» Tatranský pohár v Poprade (25. 10.) - 1. miesto v kategórii do 175 cm

» Majstrovstvá sveta v Benidorme (7. 11.) - 2. miesto v kategórii do 175 cm

 

Najväčšie úspechy  Andreja Vargu:

Majstrovstvá sveta

- 2010: 2. miesto klasická kulturistika do 175 cm

- 2015: 2. miesto klasická kulturistika do 175 cm

Majstrovstvá Európy

- 2010: 2. miesto klasická kulturistika do 175 cm

- 2015: 1. miesto klasická kulturistika do 175 cm

Európske olympijské hry

- 2015: 2. miesto klasická kulturistika do 180 cm

 

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

Zobraziť galériu (3)