Magazín
Aktuálny rozhovor s Ondrejovičovou, ktorá chce byť stále lepšia
dátum: 18.11.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská profesionálka Adela Ondrejovičová si v nedeľu 15. novembra dala s krátkym predstihom krásny darček k svojim 25. narodeninám, ktoré oslávi 26. novembra. Vyhrala súťaž San Marino Pro v kategórii Pro Figure, čím si vybojovala priamy postup na Figure Olympia 2016.

Taký skvelý výsledok si asi ani neočakávala, nie?

Vôbec som to nečakala, chcela som nazbierať aspoň nejaké body do kvalifikačného rebríčka o postup na Figure Olympia 2016. Na súťaži San Marine Pro štartovala aj Španielka Veronica Gallego Garcia, ktorá ma na Nordic Pri vo Fínsku zdolala, ale teraz som jej to vrátila. Som veľmi šťastná, že som zvíťazila a získala priamy postup na Olympiu. Ešte tomu sama neverím, je to neskutočné.

 

S formou si bola spokojná?

Formu som mala v San Marine dobrú, ale myslím si, že na Olympii to bolo lepšie. Teraz to bol taký štandard. Na druhom mieste sa umiestnila Myra Rogers z Nového Zélandu, o ktorej som si myslela, že skončí predo mnou, keďže tam boli dvaja rozhodcovia z Nového Zélandu. Keď vyhlásili Rogers na druhom mieste a bolo jasné, že som vyhrala, tak to bol úžasný pocit, neviem to ani popísať. Som veľmi rada, ako to dopadlo.

 

Ako tvoj úspech prežívala tvoja mama?

Moja mama bola v San Marine so mnou a veľmi sa radovala. Bola so mnou vzadu ako tréner a hneď ma vyobjímala, plakala, veľmi to prežívala.

 

Olympia je veľká výzva. Keďže si si postup vybojovala tak skoro, odpadá stres spojený s naháňaním bodov na rôznych pretekoch, budeš mať viac času na pokojnú a kvalitnú prípravu.

Keby sa mi v San Marine nepodarilo vyhrať, mala som v pláne na budúci rok absolvovať nejaké tri súťaže za sebou v Amerike, kde by som sa ukázala americkým porotcom, ktorí ma nepoznajú, keďže som tam pred Olympiou a ani po nej nesúťažila. Teraz to padlo, postup mám už istý, ale rada by som na jar 2016 štartovala na Arnold Classic v Amerike. Bude to závisieť od toho, či prejdem ich výberovým konaním. Musím napísať oficiálnu žiadosť na IFBB Pro, poslať svoje fotografie, nejaký krátky list a oni budú následne vyberať 15 pretekárok, lebo je to iba na pozvánky. Uvidíme, či sa mi to podarí. Bola som štrnásta na tohtoročnej Olympii, tak dúfam, že by ma mohli vybrať. Ďalšou mojou súťažou v roku 2016 bude v septembri Olympia. Prišiel mi kalendár súťaží v roku 2016, v ktorom figuruje aj San Marino Pro, kde by som tiež chcela štartovať.

 

Na tohtoročnej Olympii si zdolala 14 súperiek, postúpila si do top 15, ale čo musíš urobiť, aby si sa na budúcej Olympii dostala do top 10 a možno ešte vyššie?

V Amerike majú trochu iný trend ako v Európe, uprednostňujú nie moc vyrysované pretekárky. Takže možno nebudem mať až takú drastickú diétu a nebudem robiť toľko kardia. Uvidíme, ako to vyjde. Hlavne potrebujem nabrať svaly na chrbte, na vrchnej časti tela.

Kedy odštartuješ novú prípravu?

Ja cvičím stále, ale po pretekoch v San Marine som trochu uletela v strave. Dala som si pravú taliansku pizzu, na druhý deň ešte talianske cestoviny, no a v utorok som to zakončila McDonaldom. Oddnes budem všetko poctivo dodržiavať, možno si doprajem ešte nejakú sladkú tyčinku, ale už to nebude také hrozné ako včera, keď som veľa jedla, našťastie som aj cvičila. Čo sa týka prípravy na novú sezónu, neviem presne, ako to bude, lebo v piatok (20. 11.) idem na vyšetrenie s bruchom. Ktovie, čo mi povie doktor. Včera bol môj bývalý kolega na operácii a štyri týždne nemôže vôbec nič robiť. Keby som chcela ísť na Arnold, tak neviem, ako by som to urobila. Možno budem postavená pred dilemu – operácia alebo Arnold.

 

Budeš niečo v tréningu meniť?

Viac-menej sa stále pripravujem podľa jedného systému. Pred týmito súťažami mi pomohol Marcel Jaseň, trochu mi v príprave nejaké veci pomenil, čo mi zabralo. Ale, ak sa chcem zlepšovať, tak určite budem musieť urobiť nejaké zmeny, pretože moje telo je už na ten môj systém zvyknuté a potrebujem ho nejako šokovať. Hľadať nejaké iné spôsoby, či už v tréningu alebo v strave, ako sa stále zlepšovať. Snažím sa cvičiť s ťažkými váhami, hlavne vrch. V diéte to bolo horšie, pretože som nemala toľko energie, ale keďže už jem, bude to o.k. V diéte som cvičila každý deň bez prestávky, plus hodina kardia, v súčasnosti budem cvičiť päťkrát týždenne. Každú svalovú partiu sa snažím precvičiť raz týždenne. Teraz, keď budem chvíľu v objeme, tak tie partie, ktoré trochu zaostávajú, chcem trénovať dvakrát v týždni. Čiže napríklad chrbát a možno, že aj nohy, ostatné raz.

 

Čo ti tie dve profesionálne sezóny v roku 2015 dali, v čom si iná ako pred rokom?

Určite som sa nejakým spôsobom posunula ďalej, je to predsa len PRO, konkurencia je väčšia, na amatérskej scéne som už nemala takú motiváciu, akoby som stála na jednom mieste a ani na tréning som nemala takú chuť. Teraz je to práve naopak, chcem byť stále lepšia. Profi – to je pre mňa splnený sen.

Čo hovorila Adela Ondrejovičová pred súťažou San Marino Pro nájdete TU

Adela Ondrejovičová na PRO súťažiach:

- máj 2015 Power Body Pro Birmingham 1. miesto (bol to jej PRO debut) a priamy postup na Figure Olympia 2015

- september 2015 Figure Olympia 14. miesto (cenný postup do top 15, zdolala 14 súperiek)

- október 2015 Nordic Pro 3. miesto (tri body do kvalifikačného rebríčka o postup na Figure Olympia 2016)

- november 2015 San Marino Pro 1. miesto a priamy postup na Figure Olympia 2016

Autor: Ľubomír Chochula