Magazín
Rozhovor s Adelou Ondrejovičovou pred súťažou San Marino Pro
dátum: 12.11.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Adela Ondrejovičová sa v nedeľu 15. novembra zúčastní svojej štvrtej profesionálnej súťaže v kategórii Pro Figure pod názvom San Marino Pro 2015. Táto stále ešte mladá pretekárka (26. novembra bude mať 25 rokov) sa tam pokúsi zabojovať o účasť na Figure Olympia 2016, na ktorej tohto roku v Las Vegas absolvovala úspešnú premiéru (postup do top 15). Víťazka pretekov v San Marine si zabezpečí priamy postup na Olympia Weekend 2016, pretekárky na 2. až 5. mieste získajú body do kvalifikačného rebríčka, v ktorom má Ondrejovičová aktuálne tri body za bronzovú priečku na Nordic Pro v Lahti.

V nedeľa máš poslednú súťaž v aktuálnej sezóne, San Marino Pro. Ako sa cítiš teraz tri dni pred ňou?

Cítim sa veľmi dobre, keďže už viem, že sa to skončí a budem sa môcť po pretekoch najesť a oddýchnuť si. Teraz je to iné ako pred tými dvoma súťažami, ktoré som v jesennej sezóne absolvovala (Figure Olympia a Nordic Pro), lebo vtedy som vedela, že ešte budem pokračovať v sezóne. Momentálne je to také uvoľnenejšie. Na Olympii to bolo dosť napäté. Cítila som veľkú zodpovednosť, predsa len, bola to moja prvá Olympia v kariére a Olympia je Olympia. Samozrejme, aj teraz cítim zodpovednosť, snažím sa pripraviť čo najlepšie, ale psychický tlak už nie je taký veľký.

 

V akej forme budeš sa predstavíš?

Myslím si, že moja forma bude celkom fajn, ale ešte to musím trochu odvodniť. Bude to približne rovnaké ako na predošlých súťažiach. Na Olympii som bola moc stiahnutá vzhľadom na trend rozhodovania, ktorý je tam iný ako v Európe. V Lahti som mala porovnateľnú formu a keďže to bola fínska súťaž, tam to nebolo na škodu.

 

Skomplikovalo niečo tvoju prípravu?

Žiaľ, brucho stále nemám doliečené (začiatkom septembra si zranila brucho – pozn. red.), a preto sa mi na ňom drží trochu voda, na čo nie som zvyknutá, keďže ho mávam vždy ako prvé v top forme. Teraz je to naopak. Brucho som poriadne necvičila od Olympie. Ale verím, že keď odvodním, tak to zíde nakoniec aj z brucha.

 

Budeš musieť ísť na operáciu?

Asi áno, ešte budem musieť ísť na nejaké vyšetrenie. Som z toho nešťastná, ale čo sa dá robiť. Radšej to podstúpim teraz ako za rok či dva, keď už to bude väčšie. Hádam sa to potom rýchlo zahojí. Minulý týždeň som absolvovalo sono vyšetrenie, po ktorom som sa dozvedela, že to je na dvoch miestach poškodené. Nad pupkom mám menší pruh (nie je to ale ešte úplne pruh) a doktorka povedala, že to bude na štyri stehy. V spodnej časti brucha mám natrhnutú blanu, čo je asi horšie ako ten malý pruh, lebo keď to napínam, ako keby sa mi to stále obnovovalo a tvoria sa mi tam krvné zrazeniny.

 

Pozerala si si štartovú listinu na San Marino Pro v tvojej kategórii? Mala by si tam mať 13 súperiek?

Pravdu-povediac, moc som to neštudovala, aby som sa zbytočne nestresovala. Myslím si, že to bude podobné ako vo Fínsku. Takže znovu by som mala súperiť aj so Španielkou Veronicou Gallego (2. miesto na Nordic Pro), s Nórkou Anniken Froyslie (4. miesto na Nordic Pro) a Ruskou Elenou Kirshchinou (5. miesto na Nordic Pro). Asi tam budú iní rozhodcovia, možno budú ináč hodnotiť, ktovie, v akej forme prídu moje konkurentky. Zatiaľ sa tým nezaťažujem. V príprave som urobila to, čo som mala. Pre dobrý výsledok som spravila maximum. Cieľ? Postúpiť do finále a potom sa uvidí. Vydám zo seba všetko.

Ako vyzeral tvoj tréning a strava?

Trénovala som ako celú prípravu. Hodinové kardio som si rozdelila na dve polovice, niekedy to bolo po 20 minút, podľa toho, ako som stíhala v práci. Plus som mala každý deň silový tréning. Išla som bez prestávky. Od pretekov Nordic Pro som mala len jeden deň voľno. Strava? Súťaž v San Marine sa uskutoční päť týždňov po pretekoch vo Fínsku. Mala som obavu, aby mi neodišli svaly, keby som stále držala najprísnejšiu diétu, lebo v Lahti som bola dosť vyrysovaná. Preto som počas prvých dvoch týždňov tohto obdobia v diéte zvoľnila, do stravy som pridala trochu sacharidov a zhruba na desať dní aj mliečne výrobky ako tvaroh a cottage. Posledné tri týždne som vypustila mliečne výrobky a potom to už bola klasika – mäso, zelenina, vajíčka.

Toto je tvoj prvý profesionálny rok, druhá profesionálna sezóna a onedlho absolvuješ svoju štvrtú profesionálnu súťaž. Získala si nové skúsenosti...

Profesionálne preteky sú iné ako amatérske. Medzi profíčkami je to náročnejšie. Na amatérskej scéne som bola zvyknutá vyhrávať, prakticky na každom podujatí, na ktorom som štartovala, som získala medailu. Teraz to už také nie je. Ale PRO kategória zvyšuje motiváciu, chcem sa posúvať dopredu. Idem do toho naplno, viac ako dovtedy, ale je ťažšie sa presadiť. Na Olympii som videla, že moje súperky boli skvele pripravené. Veru, mám ešte čo doháňať...

Adela Ondrejovičová na PRO súťažiach:

- máj 2015 Power Body Pro Birmingham 1. miesto (bol to jej PRO debut) a priamy postup na Figure Olympia 2015

- september 2015 Figure Olympia 14. miesto (cenný postup do top 15, zdolala 14 súperiek)

- október 2015 Nordic Pro 3. miesto (tri body do kvalifikačného rebríčka o postup na Figure Olympia 2016)

Autor: Ľubomír Chochula