Magazín
Aký bol MOZOLANI FITNESS CUP 2015? Bol očarujúci!
dátum: 02.11.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Mozolani Fitness Cup 2015 je minulosťou. Táto pohárová súťaž vo fitness, bodyfitness a bikiny fitness žien, ako aj physique mužov sa konala v sobotu 31. 10. v športovej hale Rosinky v Žiline. Zároveň to boli nominačné preteky na IFBB majstrovstvá sveta. Podujatie z poverenia SAKFST zorganizovala spoločnosť Mozolani The Fitness Authority.

Prvý ročník tohto podujatia sa konal vlani v Dome odborov v Žiline, tentoraz sa organizátor vrátil na dôverne známe miesto, kde sa uskutočnilo niekoľko ročníkov Mozolani Classic. Športová hala Rosinky v Žiline bola na druhom ročníku Mozolani Fitness Cupu takmer úplne zaplnená a diváci vytvorili v hľadisku dobrú atmosféru. Škoda, že v Žiline nie je nejaká viacúčelová moderná športová hala, napríklad taká, akú majú v Poprade, kde sa týždeň pred týmto podujatím konal Tatranský pohár, ale to teraz, prečo je tomu tak v našom krajskom meste a vo štvrtom najväčšom slovenskom meste podľa počtu obyvateľov, nebudeme rozoberať...

Na súťaži štartovalo 121 pretekárov, z toho 63 žien a 58 mužov. Z deviatich minuloročných obhajcov trofeje sa na pódiu objavili štyria a z nich len dvom sa podarilo znovu zvíťaziť – Valérii Marčišovskej (bikiny fitness do 168 cm) a Olívii Pohánkovej (bikiny fitness nad 168 cm). Boli to nominačné preteky a po ich skončení Slovenská asociácia kulturistiky, fitness a silového trojboja nominovala na podnet štátnej reprezentačnej trénerky Natálii Lenártovej na IFBB majstrovstvá sveta do Budapešti (od 13. do 15. 11.) spolu 11 pretekárok.

Nominácia SAKFST na majstrovstvá žien 2015 TU

Ale poďme po poriadku... Moderátorom večera bol už tradične Dalibor Biro (ako vždy bol skvele pripravený a pohotový), ktorý hneď na začiatku pozval na pódium riaditeľa pretekov Andreja Mozolániho. „Je potešiteľné sledovať ako fitness a zdravý životný štýl idú do popredia, ako dokážu stále motivovať a prilákať do fitiek a kdekoľvek na športoviská tisíce ľudí. Je úžasné sledovať to, ako si ľudia menia svoje postavy, ako pretekári, ktorí prezentujú tento šport a Slovenskú asociáciu kulturistiky, fitness a silového trojboja vedia tvrdo pracovať. Samozrejme, bez pomoci partnerov by bolo veľmi ťažké zorganizovať takéto podujatie. Preto sa im chcem aj touto cestou veľmi pekne poďakovať.“

 

Bomba na úvod

Ale to nebolo všetko, čo odznelo v príhovore Andreja Mozolániho. „Bomba“ vybuchla vzápätí. „Každý športovec potrebuje určitým spôsobom motiváciu. Pre niekoho je motivácia zúčastniť sa Mozolani Fitness Cupu, pre iného je motivácia nominovať sa na majstrovstvá sveta a pre tých najlepších je získať profesionálnu kartu. Doposiaľ na Slovensku také niečo nebolo možné. Preto by som rád dal všetkým do pozornosti jednu veľkú vec, ktorú v spolupráci so SAKFST pripravujeme na rok 2016. Bude to veľkolepé podujatie IFBB Diamond Cup, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční 21. 5. 2016 v Žiline. Na tejto súťaži budú môcť amatérski športovci získať sedem profesionálnych kariet. Všetky podrobnosti o tejto pripravovanej športovej udalosti sa postupne dozviete na našej webovej stránke www.mozolani.com. Verím, že to bude veľká motivácia pre všetkých slovenských fitness nadšencov a kulturistov, aby sa dokázali v jarnej sezóne 2016 kvalitne pripraviť a aby zabojovali o profesionálnu kartu,“ dodal Andrej Mozoláni, ktorý mnohých touto pozoruhodnou iniciatívou príjemne zaskočil.

Na DIAMOND Cupe 2015 by sa malo súťažiť v kategóriách kulturistika muži, klasická kulturistika muži, men's physique, kulturistika masters, fitness ženy, bodyfitness ženy, bikiny fitness ženy, bikiny fitness mastrers.

 

Mens’s physique

Ako prví sa na súťažné pódium dostali pretekári kategórie men’s physique do 178 cm. Keďže ich bolo až 27, musela byť najskôr eliminácia, z ktorých postúpila najlepšia pätnástka do semifinále. V ďalších dvoch výškových kategóriách physikov (do 183 cm a nad 183 cm) sa išlo rovno do semifinále. Do finále postúpilo z každej kategórie po 6 borcov. Smolu mal Čech Denis Hanzlík, ktorý sa ani na niekoľkonásobné opakovanie výzvy od moderátora nedostavil na pódiu, hoci postúpil do finále men’s physique. Víťazmi sa stali Pavol Chodelka (do 178 cm), Ján Priadka (do 183 cm) a Lukáš Biňas (nad 183 cm). Čo dodať? V porovnaní s vlaňajškom sa úroveň slovenských physikov zlepšila, je vidieť progres v tejto kategórii, ale na nejaký prienik nášho pretekára na prestížnych medzinárodných podujatiach to zatiaľ nevyzerá. Žiaden slovenský physik nebol nominovaný na MS do Budapešti.     

Výsledky kategórií men's physique na Mozolani Fitness Cupe 2015 TU

 

Fitness ženy

Kategória fitness ženy open bola najslabšie obsadená. Na pódiu sa predstavili iba tri pretekárky. Medailu tak mala každá z nich už vopred istú. Fitnesky najskôr absolvovali svoje voľné zostavy. Z tohto tria mala najlepšiu zostavu iba 16-ročná Tatiana Kožuchová (tohtoročná juniorská vicemajsterka Európy vo fitness nad 163 cm), ktorej sa nič nedalo vytknúť. Prezentovala sa novou zostavou a zvládla ju bravúrne. Akrobatické prvky skvele zmixovala so silovými a umeleckými. Showmanship bol takisto ukážkový. A Kožuchová mala najlepšiu aj postavu, a tak nebolo čo riešiť, zaslúžene zvíťazila a vybojovala si miestenku na MS žien.

 

Výsledky kategórií fitness, bodyfitness a bikiny fitness na Mozolani Fitness Cupe 2015 nájdete TU

 

Bodyfitness ženy

V bodyfitness do 163 cm štartovalo šesť pretekárok, takže všetky boli hneď vo finále a spomedzi nich kraľovala víťazná Jana Knotková. V bodyfitness nad 163 cm bolo semifinále a potom finále. Zaslúžene triumfovala Stanislava Tichá, ktorá vynikala nielen postavou, ale aj ženskosťou. Už pred týždňom na Tatranskom pohári, kde tiež vyhrala, ukázala, že sa uchádza o nomináciu na MS. Forma sa jej ešte zlepšila, pričom má potenciál na ďalšie zlepšovanie. Právom ju nominovali na MS žien.  

 

Bikiny fitness

Bola to najatraktívnejšia, najzaujímavejšia kategória. Bikinárok bolo až 43 a  rozdelili ich do troch výškových kategórii. V bikiny fitness do 163 cm zdolala Ľubica Bérešová obhajkyňu trofeje a víťazku Tatranského pohára spred týždňa (do 165 cm i celkovo medzi bikárkami) Stanislavu Prítrskú. Obe budú reprezentovať Slovensko na MS žien a nomináciu si vybojovala aj bronzová Erika Tarkuličová. V bikiny fitness do 168 cm zlatú medailu získala Valéria Marčišovská, ktorú 6. miesto na Tatranskom pohári zrejme pekne nakoplo. V Žiline bola Marčišovská iná ako v Poprade a prejavilo sa to aj vo výsledkovej listine. Na druhom mieste skončila Denisa Hargašová, ktorá mala víťazné ambície, ale jesenná sezóna sa ešte nekončí. Možnosť ukázať svojej nesporné kvality bude mať Denisa na MS žien, rovnako tak aj Valéria. V bikiny fitness nad 168 cm vyhrala Olívia Pohánková, ktorej forma bola lepšia ako na Tatranskom pohári, kde vyhrala (nad 165 cm). Na druhom mieste skončila Saskia Cakoci, ktorá oproti jarnej sezóne pôsobí prirodzenejšie, tretia skončila Veronika Guľášová. Všetky tri budú reprezentovať Slovensko na MS žien.

 

Physique ženy

Toto nebola súťažná kategória. Na pódiu sa predstavila Eva Horváthová (najskôr voľná zostava, potom svalový rozvoj), ktorá napokon činovníkov SAKFST i štátnu reprezentačnú trénerku presvedčila o tom, že jej môžu dať dôveru. Horváthová nesklamala a vybojovala si nomináciu.

 

Exhibície

Ak sú jednotlivé súťažné kategórie popretkávané exhibičnými vystúpeniami, má to niečo do seba. Z hľadiska dynamiky podujatia je to vždy dobrý ťah, o to viac, ak exhibíciu robí niekto, kto vie dostať divákov do varu. Na Mozolani Fitness Cupe 2015 boli až tri exhibície. Ako prvá sa predstavila štvornásobná majsterka sveta i Európy v detskom fitness Nelli Novodomská, ktorej zostava nadchla divákov. O nejaký čas neskôr prišiel na rad český profesionálny kulturista Tomáš Kašpar. Najskôr exceloval na pódiu, potom vyrazil medzi divákov, kde spôsobil poriadny rozruch a obdiv. Veľký potlesk si vypýtal o hodinu neskôr aj žilinský kulturista Tomáš Tabačiar, ktorý pred mesiacom vyhral Olympia Amateur. Rovnako aj on sa zaskvel na pódiu a potom svoje šoumenstvo i svaly ukázal medzi fanúšikmi.

 

Resumé     

Aké to teda bolo podujatie? Bolo očarujúce, organizačne bezchybne zvládnuté, bolo vydarené aj po športovej stránke. Veľký počet pretekárov, veľa divákov, skvelá kulisa. Videli sme výborné výkony a pravý športový boj o medaily i o nomináciu na MS, videli sme oku lahodiacu manifestáciu krásy a svalov. Bol to pekný športový zážitok.

Autor: Ľubomír Chochula