Magazín
Jozef Greguš dva dni pred Tatranským pohárom
dátum: 23.10.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Pretekár Mozolani Trainings Jozef Greguš (37 rokov), ktorý v máji tohto roku získal striebro na majstrovstvách Slovenska v Dubnici nad Váhom a pred tromi týždňami obsadil na Olympia Amateur Europe v Prahe 9. miesto, na oboch pretekoch štartoval v kategórii kulturistika do 90 kg, absolvoval dnes tréning v Mozolani Fitness ZOC Max Žilina. V nedeľu 25. 10. sa predstaví na Tatranskom pohári.

Ako by si dva dni pred nominačnými pretekmi v Poprade zhodnotil svoju pripravenosť?

Moja príprava je teraz oveľa jednoduchšia, pretože som sa rozhodol, keďže sú na Tatranskom pohári iba dve kategórie (do 85 kg a nad 85 kg), že to nebudem striktne tlačiť do 90 kg. Rád by som po odvodnení mal 95-96 kg. Uvidíme, ako mi to vyjde. Dnes ráno som navážil 98 kg. V sobotu nebudem piť ani jesť, resp. okrem cukrovačky samozrejme. Cítim sa zatiaľ veľmi dobre, chcem byť v pohode.

Tvojou prvou súťažou v jesennej sezóne bola Olympia Amateur Europe?

Do Prahy som išiel s tým, že si to chcem vyskúšať a porovnať sa s ostatnými z Európy a sveta. Zažiť to na vlastnej koži. Tam už je to skoro profesionálny bodybuilding, kde už nejde o fazuľky a každá forma musí byť dotiahnutá na doraz. Kto videl moje fotografie, tak hádam mi dá za pravdu, že som bol dotiahnutý naozaj dobre. Pred Olympiou som si povedal, že budem veľmi šťastný, ak budem v top 10, pretože po prvý raz som bol na takej súťaži. Obsadil som deviate miesto. Samozrejme, finálová šestka by ma viac potešila, ale bolo mi cťou tam súťažiť. Do finále vybrali typovo nižších kulturistov, napokon v mojej kategórii do 90 kg vyhral Tomáš Tabačiar, ktorému veľmi fandím a bol som rád, že zvíťazil. Bol naozaj výborný.

Na Tatranskom pohári budeš ťažší, to si už povedal, budeš však tak dotiahnutý ako na Olympii?

Verím, že áno. Nechcem zostať nič dlžný svojej povesti. Možno si nechám nejaké percento ako rezervu, možno nebudem žiletkový, ale každý, kto robí tento šport, vie o čom to je. Jedna súťaž je vrcholová, tam sa človek snaží všetko do toho dať a potom na tých ďalších sa to snaží udržať, ale už to nie je na tých 100 percent. Nech mi všetci odpustia, keď budem iba na 99 percent.

Máš ambície nominovať sa MS?

Bol by som blázon, keby som povedal, že nie. Chcem reprezentovať Slovensko niekde v zahraničí, ale uvidíme, musia rozhodnúť rozhodcovia a tréneri, či už dozrel môj čas na reprezentáciu, alebo nie. Som zástancom toho názoru, že nič netreba siliť, treba nechať voľný priebeh veciam a čas ukáže.

Ale s medailovou túžbou na Tatranský pohár asi pôjdeš, nie?

Veľmi by som chcel získať medailu. Vlani som na Tatranskom pohári skončil štvrtý (to bolo v kategórii klasická kulturistika nad 178 cm – pozn. red.). Poviem pravdu, bol som vtedy nasrdený, ale rozhodcovia sú tiež len ľudia. Posúdili to tak, ako posúdili. Ja som do toho dal všetko, ale 4. miesto nikdy nepoteší. Odchádzal som odtiaľ naštvaný.

Čo si v príprave zmenil, aby si tentoraz bol spokojný?

V minulosti som veľmi obmedzoval tuk. Samozrejme, zlé tuky netreba veľmi prijímať, to vieme všetci, ale objavil som rôzne druhy masiel, arašidové, kešu, ktoré sú veľmi prospešné. Zistil som, že mi to vôbec neškodí v predsúťažnej príprave. Lyžica, dve, tri schuti si dať a telo krásne spolupracuje s diétou, všetko to krásne šľape. Toto som v príprave zmenil.

Takže koľko si denne prijímal sacharidov, bielkovín a tukov?

V tomto som veľmi zlý, nie som veľký matematik ani fanúšik tohto, raz sa to naučím, ale ja nemám čas si to značiť. Idem inštinktívne. Využívam jeden z Weiderových princípov, vidím to v zrkadle, vidím to na váhe, to je pre mňa smerodajné. Podľa toho určím, či si dám sdacharidy nielen ráno, ale aj na obed alebo ich na obed vysadím. Zo sacharidov uprednostňujem ryžu, ale obľúbil som si aj sladké zemiaky bataty, na raňajky som zvykol mať ovsenú kašu. Bielkoviny sa snažím prijímať hlavne zo stravy, to je ďalšia zmena, bielkovinový koktejl som využíval po tréningu, pred spaním kazeín s glutamínom a ráno po zobudení, ale cez deň som šejker v ruke ani nemal. Hlavným zdrojom bielkovín je červené a biele mäso. Tuky som si jediné počítal. Keď som začínal súťažiť, tak som sa držal 40 g tuku maximálne, ale viditeľného, čo som si vedel niekde prečítať na etikete. Postava si vyrysuje, vybrúsi, ale 40 g je veľmi málo. Preto som začal pridávať do stravy rôzne zdravé maslá a aj mastnejšie druhy rýb, napríklad som si veľmi obľúbil lososa. To sa odzrkadlilo na forme, telo bolo vo väčšej pohode, malo lepšiu hustotu a nebolo problémom ho vyrysovať. Tuk sa neviazal, spravil čo mal a išlo to dobre.

Čo si bral z doplnkov výživy?

Mal som šťastie, že ma oslovila firma Active Sports (www.active-sports.sk) na výživové doplnky, ktoré sa vyrábajú v Nemecku. Týždeň pred odchodom na Olympiu som nafasoval kartón všetkých možných doplnkov výživy. Z bežných doplnkov užívam srvátkový proteín, kazeín na noc, glutamín, beceačka pred tréningom a po tréningu, vitamíny, minerály...

Ako si trénoval?

Prvé dva predsúťažné mesiace to bola klasickú zostavu 4+1. Posledný mesiac pred súťažou, keď už ide do tuhého, som trénoval každý deň s výnimkou. V prípade únavy, lebo aj pracujem a chodím na rôzne akcie ako čašník, som si doprial voľný deň. Jeden tréning som mal ťažký a na druhý deň som išiel svoje päťdesiatky. To znamená, že s výnimkou svalov, ktoré som deň predtým cvičil, som si vybral jeden až dva cviky na svalovú partiu a urobil som 50 opakovaní. Napríklad som robil upažovanie na ramená iba s osmičkami, čo je ľahká váha, ale 50 opakovaní s 8 kg jednoručkou a pri nízkom príjme sacharidov dá zabrať. To som mal zároveň aj ako kardio.

Najväčšie úspechy?

Po prestupe z klasickej kulturistiky súťažím premiérovo v tomto roku vo váhovej kulturistike. Na majstrovstvách Slovenska 2015 som získal striebornú medailu v kategórii do 90 kg. Tešia ma ďalšie medaily z M-SR, ako aj dve druhé miesta na Grand prix Opava i víťazstvo na jednej súťaži v Maďarsku, kde však bola slabšia konkurencia.

Tvoje ciele do budúcna?

Tým, že som na jar 2015 skončil druhý na majstrovstvách Slovenska, ma oprávňuje absolvovať nejakú prestížnu zahraničnú súťaž aj v roku 2016. Rád by som štartoval na Arnold Classic Europe v Madride. Chcel by som si tam zasúťažiť, ale ťažší. Budem sa sústrediť na nárast svalov. Po Tatranskom pohári si možno ani nedám pauzu a hneď by som odpálil kvalitnú objemovú prípravu. Cieľ mám definovaný, stanovený, čo je dobré, lebo bez cieľa človek iba blúdi. Hlavne nech zdravíčko poslúcha, nech sa peniaze sypú zo všetkých smerov a keď toto bude v súčinnosti, tak by to mohlo fungovať.

Autor: Ľubomír Chochula