Magazín
HVIEZDY MINULOSTI – FRANK ZANE
dátum: 19.10.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V histórii svetovej kulturistiky majú čestné miesto na piedestáli veľké osobnosti, ktoré sa presadili na súťažiach IFBB a IFBB Pro League. V tomto novom seriáli vám budeme približovať ich kariéru. Prvým, na ktorého sme sa pozreli, je Frank Zane – trojnásobný víťaz Mr. Olympia (1977, 1978, 1979).

Vizitka

Narodený: 28. jún 1942, Kingston, Pennsylvania, USA

Súťažná kariéra:

Frank nemal raketovú kariéru na vrchol, všetko si musel postupne vydrieť. Po 10-tich rokoch tvrdého tréningu sa mu podarilo v roku 1968 vyhrať tituly IFBB Mr. America a IFBB Mr. Universe.

V roku 1969 Frank získal titul IFBB Mr. World. Predtým, než sa mu podarilo v roku 1977 získať titul Mr. Olympia, zúčastnil sa až 5-krát tejto prestížnej akcie a potom dominoval na Olympii ďalšie dva roky. Na IFBB Mr. Olympii v roku 1980 sa vážne zranil, ale ukázal odvahu vytrvať v boji a vybojoval si tretie miesto. Aktívnu súťažnú kariéru ukončil na Olympii 1983 zo ziskom štvrtého miesta. Následne si otvoril svoje vlastné fitko s názvom Zane Haven v Palm Springs, California.

Na pódiu vynikal hlavne svojím úzkym pásom. Práve úzky pás v kombinácii so širokými a svalnatými ramenami vytvorili na Frankovom tele dokonalý vzhľad do tvaru písmena V.

Frankova postava na pódiu bola doslova a do písmena umelecké dielo. Pôsobil veľmi umeleckým dojmom. Priam stelesňoval fyzický ideál muža a mal dokonalú predstavivosť pomocou, ktorej si vedel predstaviť svoje telo ako umelecké dielo a samého seba ako sochára, ktorý postupne pomalými krokmi buduje absolútnu dokonalosť.

Tréning á la Frank Zane (tréning šampióna)

Pondelok ráno: kvadricepsy a lýtka -vysoký počet opakovaní

Pondelok poobede: ramená, biceps, predlaktia, brucho

Utorok ráno: chrbát

Utorok poobede: prsia, triceps a brucho

Streda ráno: kvadricepsy a lýtka - vysoký počet opakovaní

Štvrtok ráno: chrbát

Štvrtok poobede: ramená, biceps, predlaktia a brucho

Piatok ráno: kvadricepsy a lýtka - vysoký počet opakovaní

Piatok poobede: prsia, triceps a brucho

 

Zanov tip pre tréning:

„Tento tréning je skvelý na udržiavanie pre niekoho, kto nemá veľa času na tréning. Namiesto toho ako si nahovárate, že nemáte čas a vynechávate tréningy, motivujte sa a jednoducho si užite tento čas šetriaci tréning,“ radí Frank.

Frank odporúča delený tréning, ktorý by sa mal cvičiť minimálne 2 až 3-krát do týždňa. Nezáleží ako často cvičíte, podstatné je ako kvalitne.

Prvý deň: predná časť tela, brucho

Do tejto tréningovej jednotky patrili prsia, predné delty, bicepsy, predlaktia, predné stehno a brucho.

Druhý deň: zadná časť tela, brucho

Do druhej časti splitu zahrnul chrbát, zadné a bočné delty, tricepsy, hamstringy, lýtka a brucho.

Podľa Zana je veľmi dôležité udržiavať brušné svaly vo forme, to je aj dôvod prečo sa snažil brucho odtrénovať každý jeden tréning.

Prečo práve takýto druh tréningu?

Frank tvrdí, že množstvo svalovej práce je približne rovnaké pri obidvoch tréningoch. Vždy sa snažil o rovnováhu a harmóniu vo všetkom. Vrch tela je na programe v podstate každý tréning, ale to neprekáža, lebo ako tvrdí Frank, vždy budete mať jeden deň voľna medzi tréningovými jednotkami.

Strava:

Bol jedným z prvých kulturistov Zlatej éry, ktorý si skutočne zapisoval všetko čo zjedol.

Zopár tipov do diéty od nesmrteľnej legendy:

1. Konzumoval približne 200 gramov bielkovín na jeden deň.

2. Proteíny čerpal hlavne z mäsa, rýb, vajec a proteínových drinkov

3. Vždy sa snažil vyhýbať jednoduchým cukrom

4. Za kvalitné zdroje sacharidov považoval zemiaky, ryžu a zeleninu

5. Používal doplnky výživy ako napríklad aminokyseliny, vápnik, horčík a multivitamín

 

Súkromie:

Zaujímavosti, ktoré by veľa ľudí nepovedalo na kulturistu. Venoval sa lukostreľbe. Bol básnik.

Získal magisterský titul v odbore experimentálnej psychológie. Mal povolanie učiteľa matematiky a chémie skôr, ako sa stal profi kulturistom. Práve kvôli svojim znalostiam v oblasti výživy, diéty a anabolických látok si vyslúžil prezývku Chemik.

Frank bol vo svojej ére populárny kulturista, ale napriek tomu sa nikdy netúžil stať celebritou. Niekto nad tým možno nechápavo krúti hlavou, ale taký bol Frank. Kto ho poznal, tak vedel, že bol skorej intelektuál ako showman.

Frank bol nielen úspešný kulturista, ale aj vynikajúci vydavateľ. Bol známy publikovaním kníh ako napríklad Frank Zane Mind, Body, Spirit.

Vydal aj vlastné CD na štýl bluesovej hudby. Dokázal hrať aj na harmoniku.

Frank Zane Egg White Perfection Protein

Proteínový nápoj od legendy. Frank Zane Egg White Perfection. Tento proteín nemá žiadny tuk ani cholesterol, iba 150 kalórii a 36 gramov čistého a kvalitného proteínu v jednej dávke. Obsahuje aj L-glutamín vo voľnej forme na celkové povzbudenie tela a posilňuje imunitný systém. Ďalšou dôležitou zložkou sú tráviace enzýmy papaín a bromelain, slnečnicový lecitín a stevia.

Frankove vylepšenie jeho obľúbeného nápoja:

Ak si chcete spraviť vynikajúci dezert pridajte 10 jahôd, jogurt, dve porcie proteínu, zmiešajte lyžicou a na záver pridajte za hrsť vlašských orechov. Je to zaručená dobrota...

Autor: Marek Ballo