Magazín
Olívia Pohanková: „Mojím cieľom je vyzerať čo najlepšie“
dátum: 16.10.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Víťazka Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti (10. 10.) a slovenská reprezentantka v bikiny fitness Olívia Pohanková sa pripravuje na ďalšie súťažné výzvy v aktuálnej jesennej sezóne. O 15 dní ju budete môcť vidieť pretekať na Mozolani Fitness Cupe 2015, ktorý bude nominačnou súťažou na majstrovstvá sveta.

V jesennej sezóne si sa už zúčastnila troch pretekov – Arnold Classic Europe, Olympia Amateur Europe a Nicole Wilkins Fitness Championships. Ako by si ich hodnotila, čo sa týka svojej formy, výsledkov a konkurencie.

S formou som bola najviac spokojná asi na Arnold Classic Europe, ale myslím si, že na každej jednej súťaži to bolo dobré. To, ako som sa túto sezónu doposiaľ predviedla pre mňa predstavuje to, ako by mala bikiny fitneska vyzerať. Nevravím, že sa to musí páčiť každému. Nie moc vysušená, ale zároveň v dobrej forme. Co sa konkurencie týka, bola na všetkých súťažiach veľká. Je vidno, ako sa kategória bikiny fitness z roka na rok rozrastá a uspieť je čím ďalej tým ťažšie. Stačí si porovnať fotky finálových dievčat zo začiatkov a tohtoročné fotky, rozdiel je markantný... S výsledkami som veľmi spokojná.

 

Zostaňme na chvíľu v Lahti. Ako chutil tvoj triumf v kategórii bikiny fitness nad 168 cm, ako si ho oslávila a čo to pre teba znamená?

V momente, keď vyhlásili, že som prvá, rýchlo som hľadala v hľadisku priateľa Matthiasa a sledovala som jeho reakciu. Niekto mi totiž vravel, že v Španielsku na Arnoldovi skákal od radosti poza fotoaparát a skoro zhodil fotografa pred ním. Takže skákal aj tentoraz. Znamená to pre mňa veľmi veľa. Samozrejme, neskutočne si cením prvé miesto, ale najväčšia výhra je pre mňa to, že konečne začínam vyzerať podľa mojich predstáv a konečne si súťaženie užívam bez stresu a strachu. Oslávila som ho vynikajúcim jedlom s výnimočnými ľuďmi Sabínou Plevákovou a jej priateľom Paťom a samozrejme Matthiasom.

V absolutke išlo aj o profesionálnu kartu, zvíťazila domáca pretekárka ruského pôvodu Jaana Malytcheeva, ktorá bola od teba o hlavu nižšia. Ako si to videla ty?

Jaana bola neskutočne nádherná a už v backstage-i som si vravela, že je to jasná víťazka, takže sa nedá rozhodnutiu nič vytknúť.

 

Viem, že keby bolo keby, ale napriek tomu sa spýtam, keby si vyhrala absolutku ty, uvažovala by si o profi kariére. Je toto tvoj sen?

Pravdupovediac, s bývalým trénerom sme mali takýto cieľ od začiatku. Ostatný rok sa však veľa veci zmenilo. Doteraz si pamätám, ako som počúvala z viacerých strán, že pro liga nemá význam, pokiaľ nie som Američanka. Precestovala som cely svet a videla som mnoho súťaží z veľa uhlov a bohužiaľ musím povedať, že tento názor zdieľam. Krásny príklad je nádherná Nórka Christina Fjaere. Na amatérskej scéne zaznamenala raketové výhry a úspech. V profíkoch síce žiadne 16. miesto, ale ani nie prvé, pričom si myslím, že kondíciou môže konkurovať svetovej špičke aj v pro lige...

 

Niektoré pretekárky každú sezónu menia plavky, ako si na tom ty?

Ja som menila túto sezónu značku tiež a musím povedať, že naposledy. The Bikini Box je to najlepšie, čo na trhu máme a som šťastná, že môžem byť ich súčasťou.

 

Onedlho sa predstavíš aj na domácich súťažiach, najskôr bude Tatranský pohár v Poprade (25. 10.) a potom nominačný Mozolani Fitness Cup v Žiline (31. 10.). Za mesiac tak absolvuješ päť pretekov, nie je to veľa? Neobávaš sa toho?

Je to veľa, ale neobávam sa. Užívam si to, zároveň však robím pre to maximum.

 

S akou formou sa chceš predstaviť na Mozolani Fitness Cupe?

Samozrejme v čo najlepšej, aby som presvedčila rozhodcov o svojich kvalitách, keďže na Slovensku máme európsku špičku a nebude to ľahké.

 

VSTUPENKY pre divákov: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

PROPOZÍCIE o súťaži: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

PRIHLÁŠKY pre pretekárov: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

 

Do nominačných pretekov už nezostáva veľa dní. Ako tento čas chceš využiť...?

Väčšinu času budem v práci a trénujem vždy podľa toho, ako sa cítim. Niekedy si pridám kardio a niekedy ho zasa nedám vôbec. Precvičujem celé telo v splite - nohy, chrbát s bruchom i bicepsom a prsia s ramenami i tricepsom. Sacharidy si nepočítam, ale prijímam ich len do 15. hodiny. Bielkoviny si tiež nepočítam, už to mám odsledované a nadelím si ich vždy podľa oka, hlavne to s nimi nepreháňam. Viem, že niektoré dievčatá zvyknú navyšovať príjem až na 4 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti, čo je podľa mňa zbytočne veľa. Telo to nespracuje, a tak to predstavuje pre telo tiež extra kalóriu, ktorú môže uložiť do podkožného tuku...

MOZOLANI FITNESS CUP 2015 podporili:

Organizátor: Mozolani The Fitness Authority

Generálny partner: Tetras

Partneri: SAKFST, UNCS, Extrifit, Amix, Scitec Nutrition, Hi Tec Nutrition, Vision, Aloxxi, Inter-Vion, SUAR, Kvety Vera, J. J. Darboven, MZ Wood

Mediálni partneri: sport.sk, Eastlabs.sk, ronnie.cz, Muscle&Fitness, Svět kulturistiky, team-andro.com

 

Aké doplnky výživy užívaš?

Fussion protein banánová príchuť, ktorá je moja obľúbená (na tom si vždy pochutím v diéte), práškový glutamín, Beef amino, Arginine, ThermoLean, Cla, Hca, Diuretic complex, Vit C, SyneMax, Mineraly, B-komplex, Multivitamin, CoffiTime, L-Carnitine. Sú to všetko doplnky značky Amix, s ktorými som veľmi spokojná.

 

Ak sa nominuješ, čo sa predpokladá, lebo patríš k najúspešnejším slovenským reprezentantkám, budeš mať dva týždne na záverečnú prípravu a dobré vyladenie formy, ako aj na jej správne načasovanie. Máš osvedčený model, ktorého sa držíš alebo sem-tam aj improvizuješ podľa situácie?

Mám už osvedčene metódy ako postupovať v jednotlivých situáciách. Záleží na tom, ako budem vyzerať.

 

V tvojej kategórii sa to javí tak, že na MS môžu byť tvojimi najväčšími súperkami dve Rusky (Putrova, Sheveleva) a Češka Storzerovú, ale to sa uvidí až na pódiu v Budapešti. Bude tvojim cieľom na MS 2015 nadviazať na striebro z Montrealu?

Mojim cieľom je vyzerať čo najlepšie a takýto cieľ bude mať určite každá z dievčat. Moja kategória je celkom silná, takže sa neodvážim na túto otázku ani odpovedať. Ak sa nominujem, tak si to pôjdem užiť. Už len reprezentovať Slovensko je neskutočná česť.

 

Čo hlavne potrebuješ zlepšiť, aby si získala ďalšiu cennú medailu?

Vždy je čo zlepšovať. Myslím si, že zadok by mohol byť ešte plnší a kvalitnejší, ale na to treba ešte čas. A chcela by som byť ešte trochu subtílnejšia. Mám pocit, že na majstrovstvách sveta uprednostňujú štíhlejšie dievčatá ako napríklad na Arnoldovi.

 

Ako ďaleko si pokročila vo svojej iniciatíve s vlastným TEAM-om dievčat?

Na všetko dobré sa čaká. Myslím si, že všetky členky sme celkom úspešné. WeTeam sa čoskoro rozrastie. Dievčat mám stále viac. Chcem mať však kvalitné pretekárky a tak radšej volím vždy viac času na prípravu.

« Najväčšie medzinárodné úspechy Olívie Pohankovej »

– v roku 2014 zlato na Arnold Classic Europe, striebro na majstrovstvách sveta

– v roku 2015 bronz na majstrovstvách Európy, striebro na Arnold Classic Europe, 4. miesto na Olympia Amateur Europe a zlato na Nicole Wilkins Fitness Championships

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs a FB