Magazín
„Na Mozolani Fitness Cupe chcem byť ešte lepšia ako na Olympii“
dátum: 12.10.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská reprezentantka Ľubica Bérešová, ktorej trénerkou je Natália Lenártová (tá je zároveň aj štátnou reprezentačnou trénerkou) dosiahla pred deviatimi dňami v Prahe na Olympia Amateur Europe 2015 skvelý úspech, keď zvíťazila v kategórii bikiny fitness do 163 cm. Pár dní po jej triumfe sme s ňou urobili rozhovor.

Aké boli tvoje prvé pocity, keď si sa dozvedela, že si víťazkou amatérskej Olympie?

Pocit ktorý som vtedy prežívala, je veľmi ťažko definovateľný. Môžem však povedať že bol prudko euforický a veľmi návykový. Chvíľu som sa cítila až paralyzovane, v šoku (v dobrom slova zmysle).

 

Zdolala si reprezentačnú kolegyňu Sabínu Plevákovú, ktorá nezvykne prehrávať, ale taký je šport. Vyhrať mohla iba jedna.

Na žiadnu súťaž nejdem s tým, že chcem niektorú súperku poraziť. Vždy sa snažím koncentrovať sa na seba, na to, aby som bola najlepšia verzia svojho ja. Už počas svojej hádzanárskej minulosti som sa naučila tešiť sa po vydarených zápasoch z výhry, ale taktiež ešte dôležitejšiu vec – vedieť prijať prehru. A áno, víťaz môže byť vždy len jeden, tak ako stále hovorím – nech vyhrá ten najlepší.

V tomto roku si na majstrovstvách Európy získala striebro, na amatérskej Olympii zlato. Čo je pre teba viac, ak sa to dá vôbec porovnať, lebo obe súťaže sú svojím spôsobom výnimočné?

Na túto otázku ťažko odpovedať. Na každú súťaž sa pozerám ako na inú, výnimočnú. Žiadny úspech neberiem ako samozrejmosť, z každého, ktorý sa mi doteraz podaril, som sa neskutočne tešila. Samozrejme, ME a MS sú v amatéroch vrcholné súťaže. Pre mňa je však každá jedna medaila, ktorú doma mám, výnimočná, pretože odzrkadľuje drinu, odriekanie a všetko ostatné, čo som musela podstúpiť na to, aby som sa na pódium vôbec mohla postaviť.

 

V Santa Susanne i Prahe si sa predviedla vo veľmi dobrom svetle, ale v čom to bolo iné, čo sa týka formy a pózingu, na 'Európe' a na Olympii?

Forma bola oproti Európe o dosť iná. S Natáliou sme chceli, aby som pôsobila mohutnejšie a myslím, že tento cieľ sa nám podarilo splniť. Pózing mi nikdy nerobil problém. Veľmi rada si pozerám videá z rôznych zahraničných súťaží, kde čerpám inšpiráciu. Nesnažím sa nikoho napodobňovať, vždy si vyberiem prvky, ktoré sa mi páčia a pretvorím si ich tak, aby som sa v jednotlivých pózach cítila sebaisto.

Na amatérskej Olympii si v superfinále bojovala o absolútny titul, kde okrem teba boli zo Slovenska ďalšie dve reprezentantky Denisa Hargašová a Veronika Guľášová, ale aj o pro-kartu. Napokon spomedzi vás piatich víťaziek jednotlivých kategórii v bikiny fitness triumfovala Ukrajinka Oksana Brygidyr. Čo na ňu hovoríš?

Všetky baby, s ktorými som v superfinále „bojovala“, boli skvelé. Osobne som však mala tajný tip na víťazku, a ten sa mi aj potvrdil. Oksana je typovo veľmi podobná Alle Semenovej. Veľmi sa mi páčila, či už formou alebo prezentáciou a absolútne víťazstvo získala zaslúžene.

 

Keby si v absolutke zvíťazila ty, prestúpila by si medzi profíčky a je tvojím dlhodobým cieľom súťažiť v pro bikinách?

Keby bolo keby... Myslím, že zatiaľ súťažím až priveľmi krátko na to, aby som mohla pomýšľať na profi. Keď sa však raz v budúcnosti takáto príležitosť naskytne, veľmi rada ju využijem.

 

Prezentácia v tvojom podaní je na vysokej úrovni. Ale ako zvládaš stres pred súťažou, si nervózna a čo ti najviac vtedy pomáha?

Predsúťažný stres mi najlepšie pomáha zvládať priateľ. Ten so mnou zatiaľ absolvoval každú súťaž, na Olympii sa však so mnou kvôli pracovným povinnostiam bohužiaľ nemohol zúčastniť. Jeho neprítomnosť celkom slušne zastúpila trénerka Natália a klubová kolegyňa Saskia. Napíšem to takto, my tri sme sa jednoducho našli. Samozrejme, že tesne pred súťažou nervózna som, asi ako každý. Vždy pred výstupom na pódium mi pomáha jedna vec, ktorú mi poradila mama – silno si pošúcham o seba dlane, priložím ich na tvár a zhlboka sa nadýchnem a vydýchnem. Pomôže mi to uvoľniť sa, cítim sa hneď lepšie.

Na pódiu si to vieš užiť, máš charizmu a pôsobíš veľmi dobre. Trému nemávaš?

Ďakujem... Ako som už napísala vyššie, som nervózna, aj mávam trému. Som človek ako každý iný a toto sa deje, keď človeku na niečom záleží. Dôležitá vec je však vedieť, resp naučiť sa s trémou pracovať. Nesmiete ju nechať prevalcovať vás. Vždy si uvedomím to, že predsa nejdem na žiadnu popravu, idem len ukázať to, ako som na sebe tvrdo makala. Myslím si, že dosť dôležitá vec, ak má človek súťažné ambície je to, že by v sebe mal mať istú dávku exhibicionizmu (ja som ju mala už od detstva), musí sa vedieť predať.

 

Olympia je minulosťou, pred tebou sú ďalšie výzvy. Ako momentálne trénuješ?

Na mojom systéme trénovania sme zatiaľ nemenili nič. Trénujem rovnako ako pred Olympiou, t.j. systémom 3+1, dvojfázovo.

 

Ako vyzerá tvoj jedálniček a strava?

Čo sa stravovania týka, pridali sme na sacharidoch, predsa len do ďalšej súťaže (čo je pravdepodobne Tatranský pohár) je času celkom dosť. Inak je to klasika – bielkoviny z chudého mäsa, vajec, šunky, tvarohu.

Na akom podujatí ťa najbližšie uvidia diváci na domácej scéne?

Bude to Tatranský pohár 25. 10. v Poprade a potom Mozolani Fitness Cup v Žiline 31. 10.

 

Na Mozolani Fitness Cupe v Žiline sa predstaví celá slovenská špička. V kategórii bikiny fitness to budú také malé majstrovstvá sveta. Na akú Bérešovú sa môžu diváci tešiť? Bude to forma blížiaca sa vrcholu?

Verím, že ak pôjde všetko podľa plánu, tak na Mozolani Fitness Cupe sa predstaví Bérešová, ktorá bude ešte lepšia ako tá čo bola na Olympii a bude dostatočne dobrá na to, aby jej reprezentačná trénerka Natália Lenártová a nominačná komisia SAKFST prejavili dôveru, aby mohla štartovať na MS v Budapešti.

 

VSTUPENKY pre divákov: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

PROPOZÍCIE o súťaži: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

PRIHLÁŠKY pre pretekárov: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

 

Je dosť možné, že SAKFST vyšle na majstrovstvá sveta, ktorú budú v Budapešti, čo je, ako sa hovorí za humnami, väčší počet bikinárok, ktoré však na to musia mať požadovanú kvalitu. O tebe nikto nepochybuje, ale nepredbiehajme. Ak dostaneš dôveru, pôjdeš na 'svet' s cieľom predstaviť sa na pódiu v životnej forme a s túžbou po ďalšej medaile?

Ak dostanem dôveru, spravím samozrejme všetko pre to, aby som sa ukázala v čo najlepšom svete. Po medaile túži každý súťažiaci, to je prirodzené. Vyhrá však vždy len ten najlepší, tak nech tomu je tak či už na Mozolani Fitness Cupe alebo MS v Budapešti.

 

SAKFST kladie dôraz na majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy, čo je úplne pochopiteľné. Pretekárom vytvára dobré podmienky, aby mohli na týchto špičkových podujatiach čo najlepšie reprezentovať Slovensko. Ako úradujúca vicemajsterka Európy a víťazka Olympia Amateur Europa budeš pod určitým tlakom, predsa len sa od teba bude čakať ďalší dobrý výsledok, ale aj za pomoci štátnej reprezentačnej trénerky a ľudí z asociácie by to nemalo byť niečo, čo by si nezvládla, nie?

Ako som už viac krát spomínala, mám okolo seba skvelých ľudí a odborníkov, či už je to Natália alebo prezident SAKFST Milan Čížek, ktorí mi určite pomôžu dostať zo mňa to najlepšie, čo sa bude dať. Majú moju plnú dôveru, vedia najlepšie čo robia. Verím, že to zvládnem.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs

 

MOZOLANI FITNESS CUP 2015 podporili:

Organizátor: Mozolani The Fitness Authority

Generálny partner: Tetras

Partneri: SAKFST, UNCS, Extrifit, Amix, Scitec Nutrition, Hi Tec Nutrition, Vision, Aloxxi, Inter-Vion, SUAR, Kvety Vera, J. J. Darboven, MZ Wood

Mediálni partneri: sport.sk, Eastlabs.sk, ronnie.cz, Muscle&Fitness, Svět kulturistiky, team-andro.com