Magazín
Rozhovor s Tomášom Tabačiarom po triumfe na Olympia Amateur
dátum: 09.10.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Najväčší úspech vo svojej kariére dosiahol žilinský kulturista TOMÁŠ TABAČIAR 3. 10. na Olympia Amateur Europe 2015 v Prahe, kde zvíťazil v kategórii do 90 kg. O päť dní neskôr sme s ním v Mozolani Fitness urobili rozhovor.

Keď si videl súperov, v kútiku duše si počítal s týmto umiestnením alebo ťa to príjemne prekvapilo?

V backstage, kde sme sa rozcvičovali jeden vedľa druhého, sa mi zdal každý lepší odo mňa, veľký, dobrý, vôbec som si netrúfal odhadnúť, ako dopadnem. Povedal som si, že vyjdem na stage a budem bojovať, ako sa len dá. Prvoradým cieľom bolo dostať sa do finále, čo sa podarilo. Potom som bojoval o medailu a nakoniec bola z toho tá najcennejšia.

 

Prvé pocity, keď si sa dozvedel, že si vyhral?

Boli to silné emócie. Myslel som si, že udržím slzy, ale tie mi vyšli úplne samé a nešlo to zastaviť. To sú zážitky, ktoré si človek nekúpi a musí to len zažiť. Bol to neopísateľný pocit.

 

Ktorými zbraňami si porazil svojich protivníkov?

Osobne si myslím, že jednoznačne nohami, čo sa týka veľkosti, tvrdosti, vyrysovanosti, takisto dvojitý biceps zozadu, ktorý som mal podľa mňa tam jedinečný, čo sa týka separácie a detailov svalov. Aj z bočných póz si myslím, že to bolo dobré, nakoľko nie som široký kulturista, nemám širokú kľúčnu kosť, preto spredu nepôsobím moc giganticky alebo dominantne, ale tými spomínanými pózami som mohol poraziť súperov.

Mal si veľký počet gratulantov?

Áno. Už na mieste veľa rozhodcov a kompetentných ľudí, ktorí tam boli, mi gratulovali, fotili sa so mnou a povedali mi, že som mal fakt úžasnú formu. To ma potešilo. Mal som tam veľký fanklub, ktorý prekonal moje očakávania. Veľa fanúšikom mi držalo palce a keď som vyšiel na stage, tak potlesk a 'fandenie' bolo počuť.

 

Komu by si venoval svoju zlatú medailu?

Medailu by som venoval mojej žene, nielen za to, ako sa postarala o mňa v Prahe, ale z jej strany to bola tolerancia a starosť počas celej prípravy. Moja Zdenka mi bola veľkou oporou. Pred pretekmi som bol tak vyčerpaný, že som nebol schopný takmer ničoho. V Prahe som vystúpil z vlaku a hovorím jej, buď príde taxi sem na toto miesto a dovezie ma na hotel alebo urobím desať krokov a tu skolabujem. Potvrdilo sa, že ja mám formu, keď som zničený a vydretý. Takéto stavy som zažil, keď som vyhral absolútneho majstra Európy v klasickej kulturistike v roku 2010. Vydržal som to. Zdenka mi pripravovala každé jedlo, ktoré som mal mať v danú hodinu, starala sa mi o všetky veci, formality, všetko za mňa robila a vybavovala, ja som prišiel len súťažiť. Som jej veľmi vďačný, bez nej by som to nezvládol. Nie je to len o športe, mám už rodinu, tá je prvoradá, šport je hobby na vrcholovej až profesionálnej báze. Zážitkom bolo, keď sme prišli po troch dňoch večer domov a keď nás zbadali detičky, máme 22-mesačné dvojičky, ktoré sa začali spontánne radovať...

Ako víťaz svojej kategórie si postúpil do superfinále o absolútneho víťaza, ktoré však bolo až na druhý deň.

O jeden deň som musel držať všetko navyše, tá noc bola znovu bez spánku, lebo to bol ďalší deň bez vody. Ale už som to tak nebral, povedal som si, že som tam a zabojujem o čo najlepší výsledok a uvidíme. Nakoniec som v absolutke podľa bodov, ktoré som dnes videl na oficiálnej stránke, skončil druhý. Takže som zdolal aj toho borca, ktorý mal odo mňa o 10 kg viac. To ma teší. To znamená, že so svojou váhou a pripravenosťou viem porážať aj ťažších pretekárov.

 

V jesennej príprave si oproti tej jarnej zmenil všetko a napokon sa to vyplatilo.

Zmenil som trénera, resp. po prvý raz som po dlhej dobe oslovil trénera, konkrétne Jožka Píryho (kulturista kategórie masters – pozn. red.), ktorý mi s týmto pomohol a dotiahli sme to do samého konca na jednotku. Spoznali sme sa na ME 2014 v Španielsku, kde sme sa bavili aj o príprave. Vtedy som sa mu posťažoval, že mi to v tých záveroch nevychádza. Keď som ešte súťažil v klasickej kulturistike, nastavil som si to tak, že mi to vždy vyšlo, ale po prestupe do kulturistiky mi to doteraz v tých koncovkách prípravy nevychádzalo. Navrhol mi, že mi s týmto pomôže, ak budem chcieť. Povedal som si, prečo nie! Načo budem skúšať to svoje alebo niečo nové a zasa mi to nevyjde, preto som sa rozhodol požiadať ho o pomoc. Nechal som si od neho poradiť. Nakoniec sa to vyplatilo a to čo mi povedal, to som dodržal, stálo to za to.

Ako si bojoval s tým, aby si sa zmestil do limitu 90 kg?

Ešte dva týždne pred súťažou som vážil 100 kg. Potom som začal vypúšťať soľ i doplnky výživy, váha začala klesať. Keď som začal redukovať vodu, išlo to už samo. Takže nejaký stres som nemal, striktne som držal to, čo bolo treba. Na Olympia Amateur som navážil necelých 89 kg, konkrétne 88,8 kg, takže do limitu som sa zmestil bez problémov.

 

Komu sa chceš poďakovať?

Mojej Zdenke, mojim najbližším, SAKFST, že som mohol súťažiť a reprezentovať Slovensko na tejto prestížnej súťaží, môjmu trénerovi Jožkovi Pírymu, aj Andrejovi Mozolánimi, ktorý mi pomáhal s niektorými vychytávkami v závere príprave, ale aj všetkým svojim fanúšikom, ktorí mi držali palce a tešili sa z môjho úspechu. Poďakovanie patrí samozrejme aj mojim sponzorom: www.eunica.sk, www.muscleking.sk, www.nebbia.sk, www.sd-stavby.sk, IMO, s. r. o., www.gipex.sk, IFR, a. s., Legal advice & investment, s. r. o.

 

Andrej Mozoláni ti dal ponuku na exhibičné vystúpenie na Mozolani Fitness Cupe (31. 10.) v Žiline. Prijal si to?

Áno, sľúbil som, že pôjdem. Snažím sa to držať, aby to bola aspoň exhibičná forma. Opäť po konzultáciach s trénerom sme nastavili nejaký režim, nie kvôli exhibícii, ale aby to bolo aj pre telo zdravé. Tréning mám každý druhý deň plus po ňom tridsať minút kardia, čo mi teraz vyhovuje.

VSTUPENKY pre divákov: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

PROPOZÍCIE o súťaži: Mozolani Fitness Cup 2015 TU

 

Roelly Winklaar a Tomáš Tabačiar...

Ako si sa vyjadril už predtým, na jeseň 2015 budeš súťažiť iba na jednej súťaži. Vyhral si amatérsku Olympiu. Čo bude v roku 2016. Aký máš plán?

Na jar 2016 by som chcel absolvovať všetky súťaže, majstrovstvá Slovenska, potom preteky, ktoré bude v máji organizovať Andrej Mozoláni a na jeseň 2016 by som sa rád kvalifikoval na majstrovstvá sveta.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs, Josef Adlt a archív

Shawn Rhoden a Tomáš Tabačiar...