Magazín
Veronika Guľášová pred Lahti: Neviem, ako telo zareaguje
dátum: 08.10.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Víkendových pretekov Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti sa zúčastní niekoľko slovenských pretekárok. Medzi nimi aj bikinárka Veronika Guľášová, ktorú sme pred odletom oslovili.

Jesennú sezónu si začala úspešne. Bronz na Arnold Classic Europe v Madride v bikiny fitness ženy do 172 cm, zlato na Olympia Amateur Europe v Prahe v bikiny fitness ženy do 172 cm. Čakala si to?

Nečakala. Túžila som po dobrom výsledku, išla som na tieto preteky s ambíciou byť úspešná, ale že to až tak dobre dopadne, to som netušila. Som veľmi šťastná, veľmi sa teším. Vlastne rok som nesúťažila, nevedela som, ako budem hodnotená, keďže som bola guľatejšia ako vlani. Páčilo sa mi to teraz viac a som rada, že rozhodcovia to ocenili. Je to pre mňa motivácia sa ešte ďalej zlepšovať.

Bola tvoja forma na Olympii iná ako na Arnolde, bol tam posun vpred?

Ťažko povedať, bola som dva týždne odcestovaná, nevážila som sa, teraz som prišla domov a zistila som, že mám o nejaké 2 kilá menej, ako som mala, keď som cestovala z Košíc. Je pravdou, že som pred cestou a odkedy som začala súťažiť nesolila, lebo trochu ma viac naťahuje zo sodíka, takže si to nemôžem dovoliť. Myslím si, že váha bola na oboch pretekoch rovnaká, aj keď teraz po Olympii sa mi to zdá byť už trochu tenšie. S formou som bola spokojná.

Aké to bolo v Prahe v superfinále, kde išlo o absolútne prvenstvo a o pro-kartu?

Svoju prvú účasť v superfinále, resp. v absolutke som si užívala, bolo to úžasné. Cítila som sa viac uvoľnenejšia, keďže sa mi deň predtým podarilo vyhrať svoju kategóriu. Na druhej strane, keď som už bola na pódiu a videli ľudí, tak už mi nebolo všetko jedno. Mala som väčšiu trému. Ale bolo to super, už aj preto, že som mohla byť v zákulisí s profesionálmi, ktorí štartovali na EVLS Pro Prague. Bolo to veľmi zaujímavé.

Absolutku vyhrala Oksana Brygidyr z Ukrajiny. Keby si to bola ty, išla by si medzi profíčky?

Ukrajinka vyhrala oprávnene. Oksanu som tipovala na prvenstvo. Čo sa týka pro-karty, keby prišla nejaká ponuka a následne by som získala nejakého veľkého sponzora, ktorý by mal za sebou nejakú veľkú firmu na doplnky výživy a takisto aj nejakého sponzora na financie, tak by som to zobrala, ale keďže momentálne nemám nikoho takého, nemalo by to teraz zmysel. Sama by som si profi-kariéru nemohla hradiť, bolo by to preto neaktuálne. Nešla som na súťaže s cieľom získať pro-kartu, chcela som vyhrať, ale, že sa mi to podarí práve na Olympii, to som netušila.

Je to tvoj životný úspech v športovej kariére.

Medailu mám z juniorských majstrovstiev Európy i sveta a vlani som bola tretia na majstrovstvách Európy medzi ženami, ale zlato na Olympia Amateur Europe 2015, ktorá bola moja štvrtá medzinárodná súťaž medzi ženami v kariére, je mojím najväčším úspechom.

Čo si pre to obetovala?

Príprava bola veľmi náročná, aj po psychickej aj po fyzickej stránke, ale stálo to za to. Absolvovala som doteraz najprísnejšiu diétu, trénovala som dvojfázovo niekoľko mesiacov, sťahovala som na nuly, metabolizmus sa nechcel rozbehnúť, ale teraz je to už o dosť lepšie.

V sobotu 10. 10. ťa čaká ďalšia súťaž Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti. S akými ambíciami poletíš do Fínska?

Mám rešpekt k tejto súťaži, nie je tam moja kategória do 172 cm, bude štartovať v kategórii nad 168 cm, v ktorej budú so mnou zo Slovenska aj Olívia Pohánková a Saskia Cakoci. Som zvedavá, aké pretekárky tam budú a z akých krajín. Ak prídu aj Rusky, tak to bude veľmi ťažké. Cieľom je prvá šestka. Uvidíme. Budem sa snažiť dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale to, ako sa bude rozhodovať vo Fínsku, už neovplyvním. Ak sa určí trend, aký bol na Arnolde a na Olympii, tak budem mať šancu. Dúfam, že moja forma bude dobrá, hoci trikrát sťahovať sodík zo stravy a aj odvodňovať je dosť náročné. Telo nie je stroj a ja neviem, ako zareaguje. V jesennej sezóne ma čaká ešte veľa súťaží a ja verím, že formu na najdôležitejšie vrcholy sezóny správne vyladím, neprepálim to a na majstrovstvách sveta žien (14. - 15. 11. v Budapešti) a juniorov (12. - 13. 12. v Salvadore) to bude dobré. Na Slovensku budem štartovať na Tatranskom pohári v Poprade (25. 10.), Mozolani Fitness Cupe v Žiline (31. 10), ktorý bude nominačnou súťažou žien na MS, ako aj na Veľkej cene Dubnice (28. 11.), ktorá bude nominačnými pretekmi na juniorské MS. Verím, že sa nominujem na ženský i juniorský 'svet', to je priorita.

Ak sa ti to podarí, aký cieľ si budeš dávať?

Prvoradým cieľom je top 6, postup do finále a potom budem pomýšľať na vyššie priečky. Samozrejme, že túžim po medaile. Ale neviem, aká tam bude konkurencia. Na Arnolde nás napríklad súťažilo 30 pretekárok, na Olympii 20.

Autor: Ľubomír Chochula