Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST Čížekom
dátum: 02.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Počas uplynulého víkendu bol prezident Slovenskej asociácie kulturistiky, fitness a silového trojboja Milan Čížek vo fínskom Lahti, kde sprevádzal svoju zverenkyňu Natáliu Lenártovú-Revajovú na profesionálnej súťaži Nordic Pro. Po návrate domov sme ho vyspovedali.

O NATÁLII LENÁRTOVEJ-REVAJOVEJ

Natália obsadila v silnej konkurencii v kategórii Pro Figure úžasné 3. miesto, čo je jej najlepší výsledok v profi-kariére. Čakali ste taký úspech?

Nikdy neviete, aké súperky prídu a v akej budú forme. V porovnaní s pretekmi v Dalase mala Natália v Lahti oveľa lepšiu formu. Jednak dala dole zhruba 2,5 kg, jednak nemala tie ženské problémy, ktoré ju sužovali na dallaskej súťaži. Vedeli sme, že v Lahti môže uspieť, keďže formu mala naozaj veľmi dobrú.

Vyhrala Fínska Alanderová a druhá skončila Ruska Gamaginová. Boli lepšie ako Natália?

Ťažko povedať, či lepšie. Fínska bola viac tvrdšia. Gamaginová je niekoľkonásobná majsterka sveta, dokonca vyhrala aj absolutka, je to Top pretekárka, mala veľmi dobrú formu a prezentáciu. Fínka a Ruska boli veľmi vyrovnané, obe mali súčet bodov deväť, kým Natália nazbierala trinásť bodov, ale rozhodcovia napokon uprednostnili na prvé miesto domácu pretekárku.

Je rozdiel, ak profesionálnu súťaž organizujú Američania a Európania?

Čo sa týka priebehu súťaže, v tom nie je žiadny rozdiel, ale rozhodovanie je trochu iné. V Európe sa rozhoduje korektnejšie, v Amerike občas preferujú Američanky. V Európe sú úspešnejšie dievčatá tie, ktoré sú tvrdšie. V Lahti to bola štandardná profesionálna súťaž, na ktorej Natália štartovala aj vlani. Úroveň bola trochu vyššia ako minulý rok. Aj po pretekárskej, aj po organizačnej stránke.  

V aktuálnom rebríčku kategórie Figure je Natália na 6. mieste. Pokúsi sa ešte dostať  v rebríčku medzi postupujúcu päticu na Olympiu?

V tomto roku už nebude štartovať.

O NOMINAČNEJ SÚŤAŽI ŽIEN

Prejdime teraz na pôdu SAKFST. Nominačka na MS, ktorá bude už 8. septembra v Trenčíne, sľubuje zaujímavé súboje. Súťažiť sa bude v kategóriách fitness ženy (open), bodyfitness ženy (do 158 cm, do 163 cm, nad 163 cm), bikiny fitness (do 162 cm, do 166 cm, nad 166 cm), kulturistika ženy (open).

Pevne verím, že všetky pretekárky sa poctivo pripravujú. Uvidíme, ako to dopadne. Na základe toho, kto sa v akej forme predstaví, určíme nomináciu na majstrovstvá sveta (13. až 15. 9. v Kyjeve). Mala by to byť kvalitná súťaž. Očakávame, že pretekárky budú dobre pripravené. Predsa len je to vrchol jesennej časti z pretekárskeho hľadiska na domácej scéne. Určite sa diváci majú na čo tešiť.

Teraz naposledy ste videli pro-bikinárky v Dallase i v Lahti. Ako by medzi nimi obstáli najlepšie slovenské amatérske bikiny fitnesky?

Určite by sa medzi nimi nestratili. Naše reprezentantky majú vynikajúcu úroveň.

O DETSKOM FITNESS

Blížia sa majstrovstvá Európy vo fitness detí (4. až 6. októbra v Budapešti). Slovensko je v tejto kategórii úspešné. Na tohtoročných MS v Novom Sade skončilo Slovensko v hodnotení krajín na 2. mieste, Nelli Novodomská získala zlato, Sara Didi striebro a Denis Ambruš tiež striebro.

Teší nás, že deti majú dobré výsledky. Pred ME sme vybrali niekoľko Top talentov, ktorí budú mať niekoľkodňové sústredenie v Žiline, kde doladia formu. Po nominačnej súťaži, ktorá sa uskutoční v Starej Ľubovni (28. 9.), rozhodnú reprezentačná trénerka spolu s komisiou detského fitness o tom, kto sa zúčastní európskeho šampionátu v Budapešti.

Text a foto: Ľubomír Chochula

 

Súvisiace články

Na Nordic Pro skvelá Lenártová-Revajová

Šéf SAKFST očakáva kvalitnú súťaž v Trenčíne

Vo Fínsku profi-súťaž so slovenskou účasťou

Lenártová-Revajová zachránila víťazku

Natália nepadla rozhodcom do oka