Magazín
Repre-zraz: hodnotenie prezidenta SAKFST
dátum: 26.09.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V sobotu 26. septembra sa vo Fitness Dynamik v Liptovskom Mikuláši, ktoré vlastní bývalý pretekár v kulturistike Peter Kokoška a ktoré vedie úspešný tréner Ľubomír Hečko, uskutočnil reprezentačný zraz SAKFST mužov, žien a juniorov. Po jeho skončení sme o zhodnotenie požiadali prezidenta SAKFST Milana Čížeka.

Na snímkach sú vybraní kulturisti a klasickí kulturisti, ktorí vo svojej kategórii vyčnievali - zľava sú: Erik Halaška, Andrej Varga, Adam Cibuľa, Radoslav Filip a Peter Kováč.

 

Ako sa vám páčili kulturisti a klasickí kulturisti?

Čo sa týka mužov, Cibuľa a Kováč boli jednoznačne najlepší, klasik Varga mal dobrú formu a verím, že postupne sa ešte bude zlepšovať. V juniorskej kategórii máme dvoch, ktorí sú najhorúcejšími kandidátmi na štart na juniorských majstrovstvách sveta v San Salvadore – myslím si, že celkom dobrú formu mal Filip a aj Halaška spravil pokrok oproti minulému zrazu, ktorý bol v Žiline.

 

Na zraze nebol Vilímek, prečo?

Ako ma dnes štátny tréner Ľuboš Matejíčka informoval, Vilímek je zranený, bol na nejakej súťaži v silovom trojboji a tam sa zranil, čiže jeho jesenná sezóna v kategórii kulturistika je skončená.

 

Poďme na ženy...

Dnes sme to mali trochu obmedzené vzhľadom k tomu, že niekoľko reprezentantiek súťaží v kategórii bikiny fitness na Arnold Classic Europe v Madride (Olívia Čambalová, Lucia Kodadová, Denisa Hargašová, Veronika Guľášová, Olívia Pohanková, Erika Tarkuličová, Zuzana Gabrišková a Martina Sedlárová – pozn. red.). Tie, ktoré prišli na zraz, sa myslím skoro všetky zlepšili. Celkom dobrú formu mali Prítrská a Bérešová. Ostatné dievčatá čaká dosť práce, ale zostáva ešte päť týždňov do hlavnej súťaže, na ktorej chceme, aby boli najlepšie.

 

Juniorky...

Reálne vzaté, zhruba na jednej úrovni boli Pleváková s Trajteľovou. Ešte tu chýbali Hargašová s Guľášovou, ktoré štartujú v tom Madride. Uvidíme, v akej budú forme. Podľa informácii, ktoré mám, tak v prvý deň Arnold Classic Europe jedna skončila šiesta a druhá siedma v juniorskej kategórii, čo som trochu aj rád, lebo tým je jasné, že momentálne ešte nemajú top formu a neprepália svoju prípravu v jesennej sezóne, ktorej vrcholom budú majstrovstvá sveta.

Niektoré bikinárky budú súťažiť o týždeň na Olympia Amateur a bude medzi nimi aj zopár tých, ktoré štartujú aj na Arnoldovi...

To je v poriadku, v kategórii bikiny fitness môžu dievčatá štartovať niekoľkokrát v súťažnom období. Nie je to ako v kulturistike, kde treba vyladiť formu len na jedny preteky na deň D a hodinu H. Neupieral by som im možnosť štartovať na viacerých súťažiach, len nech nemajú formu hneď na prvej súťaži, lebo potom to nepodržia, ale keď sa budú postupne zlepšovať, tak to bude fajn.

 

Vo fitness sa na zraze predstavila iba Kožuchová.

Kožuchová ako juniorka má veľký predpoklad štartovať na juniorských majstrovstvách sveta v San Salvadore. Myslím si, že sa na zraze predstavila v dobrej forme a po konzultácii so štátnou trénerkou Natáliou Lenartovou by som to už viac-menej netlačil do formy, pretože aj nohy mala dobré a bola pripravená ako zhruba dva týždne pred najdôležitejšími pretekmi, nechal by som takú udržiavaciu fázu, samozrejme budovanie svalstva tam môže byť a potom sa sústrediť na záver, lebo juniorky majú svoje MS až v decembri.

 

Ešte treba zhodnotiť kategórie fitness, bodyfitness a men’s physique...

Bodyfitnesky môžu mať nejakú perspektívu na budúci rok na majstrovstvá Európy. Čo sa týka physikov, na každý zraz príde niekto iný z nich, teraz boli takí, ktorí už majú nejaké medzinárodné skúsenosti z jarných súťaží. Ale zatiaľ to nevyzerá tak, že by mohli štartovať na MS.

 

Celkovo ste teda spokojný s tým, ako reprezentanti napredujú?

Som spokojný. Tí, ktorí majú napredovať, tak napredujú. Myslím si, že tí, na ktorých sa spoliehame, budú mať dobré výsledky.

Autor: Ľubomír Chochula