Magazín
Aktuálne interview s Ľubicou Bérešovou
dátum: 18.09.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Bude na jeseň ešte v lepšej forme ako na jar? Nadviaže na európske striebro z mája tohto roku? To sa ukáže na súťažných pódiách. V aktuálnom rozhovore s úradujúcou vicemajsterkou Európy v bikiny fitness do 163 cm Ľubicou Bérešovou si prečítajte, ako sa táto bikinárka pripravuje na jesenné súťaže.

Budeš štartovať na Arnold Classic Europe v Madride alebo na Olympia Amateur v Prahe? Ak áno, s akými ambíciami sa tam postavíš na pódium?

Ako prvú súťaž som sa rozhodla vyskúšať amatérsku Olympiu v Prahe. A ambície? Neviem presne do čoho idem, očakávam však, že konkurencia bude obrovská a dievčatá budú skvelo pripravené. Nech už to dopadne akokoľvek, budem to určite brať ako veľkú skúsenosť a na pódiu sa budem snažiť predstaviť to najlepšie zo seba. Jednoducho, maximálne si to tam užijem a zvyšok už nejako vesmír zariadi.

 

Na Slovensku bude prvou súťažou na jeseň Tatranský pohár. Chceš súťažiť už v Poprade alebo sa predstavíš až na nominačnom Mozolani Fitness Cupe 2015 v Žiline?

Určite by som veľmi rada išla na Tatranský pohár, pretože práve touto súťažou som koncom minulého roka odštartovala svoju súťažnú kariéru. Konečné rozhodnutie či súťažiť v Poprade, alebo si formu šetriť až na Mozolani Fitness Cup v Žiline ponechám na rozhodnutí trénerky Natálie Lenártovej a Milana Čížeka, ktorým sa chcem zároveň veľmi pekne poďakovať za pravidelné kontroly formy, cenné rady a pripomienky týkajúce sa mojej súťažnej prípravy.

 

Si úradujúca vicemajsterka Európy v bikiny fitness. Aj vzhľadom na to, čo si už dokázala a aký máš potenciál sa očakáva, že na majstrovstvách sveta v Budapešti nebudeš chýbať, ale účasť nemá nikto dopredu istú a každá pretekárka bude musieť zabojovať o miestenku na MS. Beží tvoja príprava bez problémov alebo sa vyskytli nejaké rušivé elementy?

Áno, jediná istota je, že nič nie je isté. Myslím si, že je čoraz ťažšie realizovať výber do reprezentačného kádra, nakoľko úroveň neustále rastie, baby sú výborné, tvrdo na sebe pracujú a každá disponuje svojimi prednosťami. Ak nepočítam menšie zdravotné komplikácie, príprava zatiaľ beží v poriadku.

 

Zmenila si niečo v príprave oproti jarnej sezóne. Ako vyzerá tvoj tréning približne dva mesiace pred MS (tréningový split, počet fáz, ako si delíš partie v silovom tréningu, kardio a pod.)?

S Natáliou sme sa zhodli na tom, že by som potrebovala celkovo nabrať hmotu, nech som trošku mohutnejšia. Či sa nám to podarilo, uvidíme až na záver. V tréningu sme obmenili len zopár cvikov, nejaké sme pridali, pri jednotlivých cvikoch som vykonávala menší počet sérii a opakovaní, s ťažkými váhami. Momentálne trénujem systémom 3+1, dvojfázovo, začala som rysovací tréning. Ráno zaradzujem kardio 30-40 minút, večer mám silový tréning. Svalové partie mám rozdelené nasledovne: nohy + biceps + brucho; chrbát + triceps + pás; hrudník + ramená + zadok + brucho.

Z čoho pozostáva tvoja strava, robíš aj sacharidové vlny, koľko máš sacharidov, bielkovín a tukov na deň?

Hlavnou zložkou stravy sú samozrejme bielkoviny a sacharidy. Bielkoviny čerpám najmä z vaječných bielkov, kuracieho, hovädzieho mäsa a rýb, veľmi rada mám aj odtučnený hladký tvaroh, ten som však v momentálnej fáze prípravy vylúčila. Denne prijmem okolo 100 g bielkovín (2g/1kg hmotnosti). Čo sa týka zdrojov sacharidov, zbožňujem ovsené vločky, ktoré si zvyknem zalievať proteínom; z ryže preferujem druh Basmati. Zaraďujem sacharidové vlny, momentálne 50/50/50/100 g. Čo sa týka tukov, ich príjem je minimálny, snažím sa však denne prijať aspoň určité množstvo (hrsť orieškov a pod.)

 

Ktoré doplnky teraz užívaš?

Užívam doplnky výživy značky All Stars, konkrétne proteín, ktorý si dávam ráno po prebudení, po tréningu a večer pred spaním, BCAA (pred a po tréningu), komplexné aminokyseliny, glutamín (po tréningu a pred spaním), zo spaľovačov tekutý L-karnitín (pred tréningom), samozrejme komplex vitamínov a minerálov.

 

Európske striebro je veľký úspech, ale keď sa obzrieš dozadu, čo by vtedy na ME 2015 v Santa Susanne muselo byť inak, aby si vyhrala. Možno si ten náter mala až príliš tmavý, možno rozhodovali iné detaily, čo ty na to?

Vôbec som sa nezamýšľala nad tým, prečo som bola druhá a nie prvá. Bola to vôbec moja prvá zahraničná súťaž, nevedela som čo od toho čakať a bola som totálne šťastná, že som skončila na druhom mieste. Pri tom množstve dievčat, ktoré som v kategórii mala (39), bolo ťažké povedať či sa dostanem vôbec do semifinále, či zaujmem rozhodcov. Možno to bolo farbou, možno prejavom... V tej chvíli som zo seba vydala to najlepšie zo mňa a chcem to tak spraviť na každej súťaži. O zvyšku nech už potom rozhodnú kompetentní a nech vyhrá vždy ten najlepší.

Budeš na jeseň v lepšej forme ako na jar?

Ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie (čo verím, že nie), tak áno, forma by mala byť lepšia ako na jar. Uvidíme však až vo finále, čo z toho bude. Sama som zvedavá, či sa mi podarilo niečo vylepšiť, nalepiť a pod.

 

S tým, ako napreduješ, je spokojná štátna reprezentačná trénerka Natália Lenártová-Revajová, ktorá je aj tvojou trénerkou v Košiciach?

To je skôr otázka na Natáliu. Ja osobne si myslím že vo všeobecnosti spokojná je, zameriavame sa už len na vylaďovanie detailov...

Na snímke sú štátna reprezentačná trénerka Natália Lenártová-Revajová a Ľubica Bérešová.

 

SAKFST sa snaží pre tento šport vytvárať vhodné podmienky. Asociácia pomáha pretekárom. Ako to ty vnímaš na základe vlastných skúseností?

SAKFST pravidelne organizuje reprezentačné zrazy, na ktorých kontroluje formu svojich pretekárov. Určite tieto zrazy kvitujem, je aspoň možné zistiť, kto ako napreduje a pretekár má vždy dostatok času na odstránenie, resp. zlepšenie prípadných nedostatkov. Pretekárom patriacim do užšieho reprezentačného výberu sú taktiež vždy preplácané cestovné náklady spojené s výjazdom na zraz. V prípade členov reprezentačného A-tímu, celé náklady spojené s výjazdom na ME alebo MS hradí asociácia (letenky, pobyt, strava, farby...). Myslím, že asociácia sa o nás ako pretekárov stará ukážkovo a patrí jej naozaj veľká vďaka za všetko.

Autor: Ľubomír Chochula