Magazín
Saskia Cakoci: „Mám okolo seba skvelý tím ľudí a je mi super“
dátum: 14.09.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Bikiny fitneska Saskia Cakoci sa vo svojej prvej sezóne prepracovala do slovenskej reprezentácie. Štartovala na majstrovstvách Európy v Santa Susanne, kde v kategórii do 172 cm obsadila 14. miesto. Momentálne sa pripravuje na jesenné preteky. Na reprezentačnom zraze v Žiline (29. 8.) sme jej položili niekoľko otázok.

Si spokojná s tým, čo si dosiahla na jar 2015?

Na to, že som začínala a bola to moja prvá sezóna, som dosiahla výsledky, ktoré boli pre mňa uspokojivé. Určite to mohlo byť aj lepšie, ale robila som chyby ako začiatočník a snáď som sa poučila a táto jesenná sezóna bude úspešnejšia.

 

Medzinárodný krst ohňom si zažila na 'Európe' v Španielsku. Mala si z tej svojej premiéry na tomto podujatí zvýšený stres?

Nie, práve na tejto súťaži som bola stopercentne uvoľnená, veľmi som sa tešila na pódium, dokonca som nemala pocit, že je tam konkurencia ako na Slovensku. Pravdu-povediac, víťazku som si všimla až na fotkách. Pravdepodobne chceli rozhodcovia úplne niečo iné, iný typ ako som bola ja, ale určite sa vyskytli aj nejaké chyby u mňa, možno som bola stále príliš prerysovaná. Ale to pódium v Santa Susanne som sa veľmi užívala a aj to pózovanie bolo najlepšie zo všetkých troch pretekov, ktoré som na jar 2015 absolvovala. Neviem, ťažko povedať, čo ešte zavážilo, možno nováčikovská daň, jednoducho nevyšlo mi to, ale to sa stáva... Ďakujem SAKFST, že mi umožnili štartovať na ME.

 

Na akých pretekoch budeš na jeseň štartovať?

Chcela by som súťažiť na Olympia Amateur v Prahe (2. - 3. 10.), o týždeň neskôr na Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti (10. - 11. 10.) a potom na nominačnej súťaži Mozolani Fitness Cup v Žiline (31. 10.). Tatranský pohár (25. 10.) pravdepodobne vypustím, hlavne kvôli tomu, aby som to neprepálila. Nechcem absolvovať toľko súťaží za sebou, predsa len je to stres pre telo, aj keď nedehydrujem, ale ten sodík ide preč, cukry idú preč, celý deň si na ryži a si unevaný. Bojím sa, že keby som súťažila veľmi často za sebou, mohla by som prísť o svalovú hmotu. Mala som tvrdú objemovku, pracovala som na tom, aby som svaly nabrala, preto to nechcem pokaziť.

 

Ide to dobrým smerom?

Dúfam, že sa mi podarí urobiť dobrú formu. Mám problém s vrškom, pretože aj keď som mala 65 kg na vrchole objemovky, tak som nemala vrch zaliaty, boli tam žily a šľachy. Uvidím, momentálne sa snažím dať dole ten spodok, skôr to rysovať tréningom ako stravou. Zatiaľ mi to ide pekne a momentálne sa cítim tak, že maximálne dám 2 kg dole.

 

Ako vyzerá tvoj tréning?

Medzi jarnou a jesennou časťou je málo času, preto som musela hneď po 'Európe' začala s objemovkou, neviem ani koľko týždňov to bolo, ale snažili sme sa to ťahať čo najdlhšie. Myslím si, že sa tam niečo nalepilo a vyzerá to lepšie, ale naplno sa to ukáže , až keď to vyrysujem. Po tomto reprezentačnom zraze ideme zmeniť tréning – dva silovo-tvarovacie tréningy na nohy, jeden tréning na chrbát a jeden tréning na ramená, plus dva intervalové tréningy, to sú veľmi krátke tréningy maximálne po 20 minút, kde ešte pomôžem nohám, aby sa prerysovali. Trénujem jednofázovo, nikdy som necvičila dvojfázovo a pravdepodobne ani nebudem. Pre mňa je kardio práve ten intervalový intenzívny tréning.

Saskia Cakoci na trénigu s reprezentačnou kolegyňou Ľubicou Bérešovou v Mozolani Fitness (29. 8.).

 

Považuješ sa za silový typ pretekárky?

Áno. Predtým som nemala kulturistický tréning a teraz som si to vyskúšala. Musím povedať, že naozaj každý tréning bol výzva, na každý tréning som musela byť pripravená, musela som vedieť, že som dobre vyspatá, že mám dosť energie a stále som sa prekonávala s tými váhami a veľmi ma to bavilo. Tvarovacie tréningy ma až tak nebavia, najradšej by som zostala pri tom kulturistickom tréningu, ale samozrejme, bikinárka nemôže budovať svalovú hmotu do nevidím, tam je určitá stopka, tej hmoty nemôže byť veľa, aby to už nebol bodyfitness.

 

Povedz nejaký svoj silový výkon...

Úplne na konci objemovky som drepovala 100 kg.

Ako sa stravuješ?

V objemovke som si raz za dva dni dopriala zmrzlinu alebo čokoládu, ale začiatkom augusta som sa začala v strave kontrolovať a sťahovať sacharidy som začala okolo 20. augusta. Momentálne mám denne 100 – 150 g sacharidov a pokiaľ nebudem musieť, tak tento príjem nebudem znižovať. Sacharidy čerpám hlavne z ryže a vločiek, zemiaky nejedávam, ale možno ich zaradím, keby to išlo veľmi rýchlo dole. Bielkovín prijímam denne 2,5 g na 1 kg telesnej váhy. Zdrojom bielkovín sú mäso (kuracie, hovädzie, teľacie, divina), ryby (losos kvôli tukom) a celú objemovku i rysovačku jem tri celé vajcia denne. Mala som ich aj v minulej rysovačke a nejako mi to neškodilo. Nechcem, aby sa mi stalo to, čo minulú sezónu, že to prepálim. Musím si dávať pozor na vrch. Opakujem, pokiaľ nebudem musieť, tak nebudem pritvrdzovať.

 

Čo z doplnkov berieš?

Protein, beceačka, aminokyseliny, multivitamíny, multiminerály, glutamín, magnézium...

 

Tvoje ciele v jesennej sezóne?

Hlavným cieľom je nominovať sa na IFBB majstrovstvá sveta a tentoraz by som sa chcela dostať aj do finále. Od amatérskej Olympie ani od súťaže Nicole Wilkins Fitness Championships neviem, čo mám čakať. V Prahe je moja výšková kategória, ale v Lahti by som bola v kategórii nad 168 cm, v ktorej bude zrejme veľmi veľa báb, ale uvidíme. Snáď mi bude priať šťastie. Určite by som rada dosiahla pekný výsledok na jednej i druhej súťaži.

 

Kto ťa trénuje?

Veronika Guľášová už aj za asistencie prezidenta SAKFST Milana Čížeka a štátnej reprezentačnej trénerky Natálie Lenártovej. Skrátka, mám okolo seba skvelý tím, ktorý sa o mňa stará a je mi super. Patrí im veľká vďaka.

Autor: Ľubomír Chochula