Magazín
Rozhovor so Sabínou Plevákovu pred Olympia Amateur
dátum: 11.09.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Jednou z hviezd blížiacej sa prestížnej súťaže Olympia Amateur v Prahe (2. - 3. 10.) bude úradujúca majsterka Európy žien i junioriek v bikiny fitness do 160 cm Sabína Pleváková (členka Extrifit Teamu). Ako sa pripravuje na tieto preteky, dozviete sa v našom rozhovore.

 

Jarná sezóna ti veľmi vyšla, v USA si triumfovala na Arnold Classic a potom si v Španielsku na európskom šampionáte získala dve zlaté medaily. Každá príprava je však iná. V čom je tvoja jesenná príprava iná oproti tej jarnej?

Nešla som z takého veľkého objemu, takže celkovo som prípravu začala omnoho neskôr, plus teraz zostávam na európskom kontinente, takže sa snažím formu ladiť skôr k forme, akú som mala na ME než na Arnold Classic.

 

Na čom musíš ešte najviac popracovať do svojej prvej súťaže na jeseň?

Určite na moju najväčšiu slabinu a tou je brucho. V objeme ho cvičím veľmi málo a to je chyba. Uvedomujem si to a pracujem na tom, ale stále z neho nemám pocit, ako keď cvičím iné partie. Na druhej strane si vravím, že každým rokom sa zdokonaľujem, čo sa týka tréningov, tých mojich, stále viac a viac dokážem využívať a preciťovať svaly. Čím viac ich je, tým je ten tréning ´šialenejší´ a stále ma baví.

 

Ako vyzerá tvoj aktuálny tréningový režim?

Momentálne idem 3+1. Zväčša ráno idem silový tréning a večer robím kardio. Kardio nerobím len v deň, keď idem nohy. Rozdelenie môjho tréningu vyzerá takto:

1. deň: Chrbát + biceps – večerné kardio

2. deň: Nohy + spodný chrbát + brucho

3. deň: Ramená + prsia + triceps – večerné kardio

4. deň: voľno

 

Ktorý cvik najčastejšie robíš na zadok?

Stále si zakladám na pre mňa hlavnom cviku na vybudovanie zadku a to je drep. Nič zložité, všetko preciťovať, s váhou, ktorú zvládnete. Snažiť sa pridávať. Takže začínam s 15-timi opakovaniami so 40 kg a pridávam váhu v ďalších 4 pracovných sériach. Snažím sa ísť do maximálnej váhy, akú v ten deň zvládnem, cca 12-15 opakovaní na sériu. Maximálna váha teraz 70 kg.

Robíš aj supersérie?

Supersérie robím len na konci nôh, namiesto kardia. Takže idem 4 ťažké – silové cviky a potom 2 supersérie, ktoré nazývam ´kardio s činkami´, tu robím výpad s výstupmi na lavičku s jednoručkami + rumunský mŕtvy ťah v supersérii so sumodrepmi s jednoručk.

 

Ako vyzerá tvoja súčasná diéta, koľko máš sacharidov, bielkovín, tukov a z čoho ich čerpáš?

Momentálne idem sacharidové vlny. Od 50 do 300 g sacharidov, 20 g tuku – záleží od tréningu a od sacharidov v konkrétny deň, bielkoviny od 120 do 150 g, vo vysoko-sacharidový deň len 100 g. Bielkoviny čerpám hlavne z vajíčok, kuracieho mäsa, tuniaka. Sacharidy hlavne z ryže – nejem ryžové chlebíky, vôbec mi z nich netrávi, takisto ich nepoužívam na cukrovanie pred súťažou. Sacharidy zo zeleniny nepočítam. Tuky čerpám z orieškov, vajíčok, ľanových semiačok.

 

Aké doplnky výživy používaš?

Momentálne využívam v diéte naozaj veľa doplnkov. Som ako chodiaca lekáreň, ale teraz je to potrebné, keďže doplnky výživy nám dopĺňajú to, čo nám v diétnom režime chýba! Využívam doplnky značky EXTRIFIT. Začala by som HYDRO proteinom – bielkovinou, ktorá je rýchlo stráviteľná, bez tuku a sacharidov a to sú hodnoty, ktoré každý v diéte ocení a keďže je možnosť, vždy sa snažím vybrať si to najlepšie do prípravy. Ďalej na noc používam Casein, ktorý väčšinou miešam pol na pol s hydrom. Ráno a večer si dávam glutamín na regeneráciu. Pred a po tréningu si dávam tabletové BCAA. Okrem toho využívam aj HELLNOX ako nakopávak pred tréningom. Z vitamínov je to Vita C a V 52.

Plánuješ nejaké novinky, čo sa týka plaviek, účesu, líčenia?

Nie. Bola som spokojná s tým, ako to vyzeralo na ME v Španielsku a budem rada, ak sa priblížim k tejto forme a k celkovému zjavu už na prvej súťaži na jeseň 2015. Držte mi palce, aby sa to podarilo. Ešte treba dať dole nejaké to kilo a času už nie je až tak veľa.

 

O niekoľko dní sa v Las Vegas uskutoční profesionálna Olympia (17. - 20. 9.). Ako podľa teba skončí Ashley Kaltwasser, ktorá je tvojím športovým vzorom a aké šance dávaš Alle Semenovej, ktorá ešte vlani o tomto čase bola amatérkou?

Ashley sledujem a musím povedať, že dlho nemala takú formu, akú má teraz. Som zvedavá na výsledný efekt, ktorý uvidíme až na pódiu, ale opäť ju tipujem na víťazstvo. Čo sa Alli týka, je formou bezchybne pripravenou pretekárkou – zlepšila aj svoju slabinu zadok, ale myslím, že nie je tip na výhru na Olympii, myslím tým jej prejav pózovania, ale možno ho ešte upravia a prekvapí. Alebo sa rozhodcom zapáči natoľko, že uspeje. Som veľmi zvedavá a určite budem ostro sledovať celú súťaž.

 

Ty môžeš o profi-kartu, čo je tvoj sen, zabojovať na Olympia Amateur v Prahe (2. - 3. 10.). Ale musíš vyhrať absolutku, čo pri tvojej výške je ťažké. Lenže, ak by si tam bola ešte v lepšej forme ako na ME 2015 v Santa Susanne, kde to bolo naozaj skvelé, potom by to nereálne nemuselo byť.

Áno, aj mi to napadlo. S formou na ME som bola naozaj spokojná aj s celkovým vzhľadom. Do tejto formy mi stále chýba nejaké to kilo, ale robím maximum, aby som to rozhýbala. Zatiaľ to ide, ale konečný výsledok uvidíme až priamo v Prahe. Dovtedy sa netrúfam jednoznačne ohodnotiť.

 

Už nejaký čas v rámci spoločného WeTeamu spolupracuješ s Olíviou Pohankovou, ale aj ďalšími bikinárkami. Pomáha to?

Určite áno, som v kontakte hlavne s Olíviou. Povedala by som v denno-dennom kontakte... Naozaj sme si sadli a pomáhame si, ako sa len dá. Keďže prípravy si ťaháme v podstate sami, naozaj vám pomôže s niekým prediskutovať svoj problém, s niekým, kto vám chce naozaj pomôcť a berie to tak vážne ako vy. A o tom je náš tím, ktorý sa stále rozširuje novými talentovanými dievčatami. Dúfam, že to pôjde takto ďalej. Zaoberáme sa prípravou nových dievčat do kategórie bikiny fitness, ale ako ste mohli už vidieť na našich fan page, aj poosingovou školou.

Autor: Ľubomír Chochula

EXTRIFITSLOVAKIA

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.